YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Cumhuriyetin mesajına kalp masajı

02.10.2016 11:13

Tüm memleket İnkılap Tarihi sınıfına döndü. Hemen her gün yeni bir konuyu ele alıp bilgilerimizi tazeliyoruz: 23 Nisan, 30 Ağustos, Abdülhamit, Sevr, Lozan, Hilafetin kaldırılması, Ege adalarının elden çıkması vb. vb.  Ve tabii, yakında Cumhuriyet!

  Bunu AKP iktidarına egemen olan Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı zihniyete borçluyuz. Konuları, uzun yıllardır devam eden ideolojik yapısökümü programı çerçevesinde seçip gündeme getiriyorlar. Siyasi makamlarını ve medyadaki organlarını bu amaçla kullanıyorlar. Milli Eğiitim zaten emirlerinde, derslerin içeriğini onlar belirlemekteler.

     Gelin görün ki, son zamanlarda işler hiç de bekledikleri gibi gitmiyor. Sökmeye çalıştıkları parçalar kocaman taşlar halinde başlarına düşüyor. Çoktan unutulmuş ya da unutulmaya bırakılmış bazı sembol ve kavramlar canlanıyor.

Girdikleri her tartışmadan yenik çıkıyorlar. 

 Türkiyedeki siyasal İslamcı siyasetin Cumhuriyetin sembollerine saldırarak kendi hegemonyasını kurma çabasından daha önceki bir yazımda söz etmiştim. (31.08.2016)  Özellikle Cemaat ideologları ve postmodern liberallerle ağız birliği ettikleri dönemlerde genellikle başarılı oluyorlardı. Ancak artık olamıyorlar. Yaptıkları geri tepiyor.

Cumhuriyetin kurucu  sembollerine indirilen öldüresiye yumrukların bir çeşit kalp masajına dönüştüğünü bile söyleyebilirim.  

A, daha güçlü kalp çarpıyor!

                                                                ***

Bunun başta gelen nedeni, saldırdıkları sembol ve kavramların 21. Yüzyılın başından itibaren yeni bir geçerlilik kazanmış olması. Onların ne kadar doğru ve haklı olduğu özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar ile çok daha iyi anlaşılıyor.

 Görülüyor ki, Atatürk ve arkadaşları yalnız dönemleri için değil, günümüz için bile ileri görüşlü imişler.  Söylediklerinin hala gerçek hayatta karşılığı var. Ortadoğu coğrafyasının üzerine çöken karanlıktan çıkmanın yolu hala aynı: Bilim! Ve Fransız Devrimin ilkeleri: Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik!

Düşmanları, Atatürkün bir sembol olarak bu kadar dayanıklı ve dirençli çıkmasını beklemiyorlardı. Onun zihinsel mirasının 12 Eylül paşalarının hezeyanlarıyla birlikte tarihin çöp sepetine gideceğini umuyorlardı. Öyle olmadı. 

Dinci yapısökümcülere yardakçılık yapan bizim postmodern liberaller de çok şaşırmış olmalılar buna!

 Bunlardan birisi 10 yıl kadar önce Bu gidişle Atatürkün mesajı 22. Yüzyıla ulaşacağa benziyor dediğim için beni faşist ilan etmişti. 

Olay şuydu: Bir arkadaşımın yurtdışında yaşayan 15 yaşındaki oğlu İnternette bir Atatürk sitesi kurmuş, yaşıtlarıyla Atatürkün fikirlerini paylaşmaya başlamıştı. Bu kuşak 100 yaşına kadar yaşayacağına göre Atatürkün mesajı 2100e kadar ulaşacak demektir demiştim.

Bu kadarına bile tahammülleri yoktu.

Doğrusu ya, bu mesajın 10 yıl sonra günümüzdeki kadar canlı olacağını ben bile tahmin edemezdim.

Bunu da, iktidarda olan zihniyetin yumruklarıyla yaptığı kalp mesajına borçluyuz!

Ne kadar uğraşırlarsa o kadar canlanıyor!

Victor Hugo Dünyada zamanı gelmiş bir fikir kadar güçlü bir şey yoktur, demişti. Oradan yola çıkarak, vakti geçmemiş fikirleri öldürmek mümkün değildir diyebiliriz!   

Eğitim