Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Şiddete karşı Türk-Kürt elele

MUSTAFA SÖNMEZ (STOCKHOLM) - Stockholm’un güneybatı semtlerinde Fittja’da bulunan Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne Çarşamba gecesi patlayıcı atılmıştı.

Kültür derneğinin 50 metre ötesinde bulunan Anadolu Kürt Kültür Derneği olayı kınayarak üzüntülerini bildirmişlerdi.

Fittja’da birbirine yakın bulunan Türk ve Kürt Dernekleri üyeleri bugün ortak bir protesto ve basın toplantısı gerçekleştirerek şiddete karşı olduklarını açıkladılar.

Dernek yetkililerinden İsmail Zengin ve Haydar Bayraktar şiddeti hiç bir biçimde kabul etmediklerini, şiddetin insanlar arasında kardeşliğe, dostluğa ve komşuluk ilişkilerine vurulan bir darbe olduğunu belirttiler.

Botkyrka Türk Kültür Derneği adına konuşan İsmail Zengin şunları söyledi: “Son günlerde olanları hepiniz biliyorsunuz. Derneğimiz önce taşlı, sopalı saldırıya uğradı ve dört gün sonra da bomba atıldı. Derneğimize taşlı, sopalı saldırıp üyelerimizi darp edenleri biliyoruz. Çünkü Fittja merkezde protesto eylemi yapan PKK sempatizanı Kürtlerdi. O gün bizim derneğimize saldıranları uzaklaştıranlar arasında Anadolu Kürt Kültür Derneği üyeleri de vardı. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Her iki dernek olarak bizim amacımız şiddete karşı olduğumuzu ortaya koymak, birlikteliğimizi hiçbir gücün bozamayacağını ve bizi birbirimize düşüremeyeceğini göstermektir' ifadelerini kullanarak dostluk, kardeşlik mesajları verdi.

haydar_bayraktar.jpg

Protesto ve basın toplantısına katılanlar arasında Botkyrka Belediye Başkanı Ebba Östling ve Kürt kökenli Sosyal demokrat milletvekili Serkan Köse de vardı. Ebba, “Belediyemiz çok kültürlü bir belediyedir. Biz belediyemizde insanlarımızın birbirine düşürülmesine, çatışmalara ve şiddete başvurulmasına karşıyız' dedi.

Kürt kökenli Sosyal demokrat milletvekili Serkan Köse, kendisinin de Fittja'da büyüdüğünü ve hiçbir zaman Türklerle Kürtler arasında sorun yaşanmadığını aksine dostluğun, komşuluk ilişkilerinin her zaman iyi yönde geliştiğini vurgulayarak, “Biz hem burada hem Türkiye’de omuz omuza birlikte olan insanlarız. Aynı bölgelerde oturuyoruz ve oturmaya, birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bu nedenle şiddeti kabul etmemiz olanaklı değildir' dedi.

dsc_0020.jpg

Botkyrka Türk Kültür Derneği’nden hep birlikte Anadolu Kürt Kültür Derneği’ne kadar birlikte yüründü. Orada da şiddet kınandı.

dsc_0021.jpg

Anadolu Kürt Kültür Derneği adına konuşan Başkan Haydar Bayraktar, “İsmail arkadaş güzel şeyler konuştu. Benim tekrar etmeme gerek yok. Biz biriz ve birlikteyiz. Aramızı kimse ya da kimseler bozamaz. Şiddeti kabul etmiyoruz' biçiminde görüşlerini dile getirdi.

ismail_zengin.jpg

Anadolu Kürt Kültür Derneği’nde ayrıca diyalog toplantısı bir ölçüde basın toplantısına dönüştü. Toplantıda birlik ve beraberlik mesajı verilerek şiddet eleştirildi. Dernekte çay, kahve ve baklava ikram edildi. Toplantıda Botkyrka Bölge Polisi Şefi Erik Åkerlund da konuşarak ellerinden geleni fazlasıyla yapacaklarını anlattı.

İlgili Haberler

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'

Dünya

Çeçenistan'ın başkentinde intihar saldırısı

Dünya

ABC Özel Röportaj | Dünkü gözaltılar beyin göçünü bir kez daha tetikledi

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması

Dünya

44 mürettebatıyla kaybolan denizaltı 1 yıl sonra bulundu

Dünya

Donald Trump'dan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

ABD'den gözaltındaki akademisyenlerle ilgili açıklama!

Dünya

BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya