darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Sigaramın dumanı

Prof. Dr. Coşkun Özdemir

"Yoktur yârin imanı
Altından köşk yaptırdım
Gümüşten merdivani"

Müzeyyen Senar söylerdi bu şarkıyı. Ne güzel günlerdi o. Müzeyyenli, Hamiyetli, Safiyeli, Münir Nurettinli günler. Beyoğlu'na kravatsız çıkamazdık biz. Kadırgalılar, maçlara GS'li, BJK'lı, FB'li beraber gider, takılırdık birbirimize. Baba Gündüz'le Küçük Fikret kol kola çıkarlardı maçtan. Bu yukarıdaki şarkı şöyle devam eder:

"Hanım etme bu nazı
Gel bize bazı bazı"

Bir de Malatya'lı Fahri vardı.Taksim stadında GS-FB muhteliti Admira maçı seyrettim.Ayrılık, gayrılık, kutuplaşma yoktu. Çalışıyor, öğünüyor, güveniyorduk. Yukarıda eşsiz kahraman Atatürk oturuyordu. Devletimizin banisi milletimizin fedakar sadık hadimi eşsiz kahraman Atatürk. Vatan sana minnettardır. İnönü devam ediyor: "Bütün hayatınca bize ruhundaki ateşten canlılık verdin. Emin ol, aziz hatıran sönmez bir meşale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır' Ateşli, uyanık ve bilinçli olabildik mi dersiniz?

Sigaranın insana düşmanlığı iyi bilinmiyordu. Evlerde misafirler için çeşitli sigaralar bulunduruyor hemen ikram ediyorduk. Sigara reklamı yasağı konulduğunda Amerika'da idim. Bu yasak orada çok başarılı oldu. Ama sigaraya konulan bağımlılığı arttıran kanserojen bir maddeye itiraz eden kimyacı, çalıştığı fabrikadan kovuldu. Bu olay 'Köstebek' adlı filmin konusu oldu. Türkiye, Kanuni Sultan Süleyman sergisi için para arıyordu. Philip Morrisi, 'ithal ederseniz 25 milyon dolar' dediler ,anlaşma oldu. Philip Morris SA piyasaya girdi. Biz de sigara mücadelesine başladık. En azından doktorlar. Dr. Elif Dağlı'yı hatırlıyorum. İyi bir savaş açtı sigaraya. Ben de katıldım. Çapa nörolojide çalışanlar, asistanlar 'Hocam ne yapalım çok stres var' diyorlardı. 'Çocuğum, bu stresi arttırıyor' desem de pek bir işe yaramazdı. Fakültede, Yeşilköy'deki derneğimde Cumhuriyet gazetesinde sigara bırakanlara hediye vaad ettim ve vaadimi tuttum. Ama bazıları 'hocam şu kuyumcuya kadar gidelim' ben bıraktım diyorlardı.Gazetede yetenekli gençler Berat Günçıkan'a ve Miyase İlknur'a ayıptır söylemesi birden fazla hediye aldım. Baktım ki hediye alanlar yeniden sigaraya başlıyor. E Churchill 'sigara bırakmaktan kolay ne var? Ben yüz kere bıraktım' demiş. Ben artık yolumu değiştirdim. Şimdi sigaracılara dostça yaklaşıyor, devam edin arkadaşlar, şu dünya şampiyonluğunu yitirmeyelim diyorum. Sigara ve cep telefonu kullanımında birinciymişiz.Tiryakilerle birinciliklerimiz üzerine sohbete girişiyoruz  Kadın cinayetlerinde rakipsiz olduğumuz konusunda anlaşıyoruz. Trafik kazalarında, yolsuzlukta, hukuksuzlukta, haksızlıkta, düzenbazlıkta hatırımız sayılır mutlaka. Bir sigara ömrümüzden 11 dakikaya mal oluyor. İki tiryakiden biri sigara yüzünden ölüyor. Hiç mi adam gibi birinciliklerimiz olmayacak? Herhalde kutuplaşmada, kavgalaşmada, şiddette, cinayette kusura bakmayın cehalette, okuma özürlülüğünde, bilmeden, öğrenmeden ahkam kesmede en önlerdeyiz. Ey sevgili Atatürk; büyük Gazi Mustafa Kemal neler yaptın bu millet için tam bir mucize. Ama milletinin seni yeterince anlayıp akıl ve bilim yolunu tutmalarını, cumhuriyet-aydınlanma karşıtlarının, yobazlığın önünü kesecek kadar yaşamadın. Uzun yıllardır çok acılar çektik. Gençler sokaklarda birbirini vurdu. Eğitime, aydınlanmaya, çağdaşlığa, laikliğe karşı çıkan politikacı ve yöneticilerden kurtulamadık. Sigaradan da kurtulamayacağız galiba. Allah gönderdi seni diye inanılıyor. Uzaydan geldiğine inananlar var. Ama bu millet Allah'ın bu lütfunu anlamadı. Bir daha benzerini göndermez inancında tam bir birlik var. Senin aydınlığında, senin hümanizminde, senin ilkelerinde ve devrimlerinde birleşinceye kadar bizi affetme.

İlgili Haberler

ABC Kritik

Fikret Başkaya | 'Ezilen halkların aydını': Samir Amin

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

Nejla Kurul | Kötülük çoğalıyor, İyi'yi büyütmenin zamanı

ABC Kritik

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | CHP için başka bir yol mümkün mü?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Nejla Kurul | Güzellik Direnişte: Flormar İşçilerinin İyilik Hikâyesi

ABC Kritik

Fikret Başkaya | Ne ile cebelleştiğini bilmek!

ABC Kritik

Mustafa İlker Gürkan | CHP ve politikaları üzerine tezler

ABC Kritik

Hürriyet Yaşar | CHP'de önderlik sorunu olmak ve yapmak ayrımı -1

ABC Kritik

Prof. Dr. Nejla Kurul | Her ağaç tek başına ve ayakta mı ölür?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | CEHALET

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü

ABC Kritik

Aziz Nesin'de vatan haini aramak