darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Terör saldırısı Fransız Cumhurbaşkanlığı seçimlerini nasıl et

22.04.2017 09:03

20 Nisan gecesi saat 21 de Parisin en ünlü bulvarı Şanzelizede, 102 numaranın önünde koruma görevi yapmakta olan polislere, bir araç içinden kalaşnikof uzun namlulu silah ile saldırı düzenlendi. Saldırıda bir polis öldürüldü, yaralanan iki polisten bir tanesinin açtığı ateş sonucunda terörist etkisiz hale getirildi. Bu arada, oradan geçen bir turist de hafif yaralandı.

Şanzelize bulvarının 102 numarası Türk Turizm Bürosunun bulunduğu yer, ayrıca rahmetli gazeteci Gökşin Sipahioğlunun ünlü fotograf ajansı SİPA Pressi de kurmuş olduğu yer. Basın tarihimiz açısından önemli...

Olay sırasında, geç saatlerde çalışmalarını sürdürmekte olan Turizm büromuzun şefi Serra Aytun tesadüfen bürosundaymış ve mahzur kalmış. Kendisi ile telefonda konuştum, geçmiş olsun dedim, olayı nasıl yaşamış olduğunu dinledim. Elbette çok korkmuş, çünkü teröristin binaya sızdığını düşünmüşler ve silah sesleri aşağı kattaki büronun giriş kapısına kadar gelince telâşa düşmüşler...

Ardından bizim Paris Büyükelçiliğinden açıklama gelmiş ve saldırının bize, yani Türkiyeye karşı olduğu söylenmiş... Öyle birşey yok! Ne Paris Cumhuriyet Savcısı ne de Fransız İçişleri Bakanı böyle bir açıklama yapmadı. Saldırı düpedüz Fransız polisine karşı düzenlenmiş bir İŞİD saldırısı... Bundan önceki saldırılardan bir tek farkı var, o da doğrudan polisi hedef almış olması.

Polisin 102 numaranın önünde olmasının nedeni ise, 24 Nisan Ermeni günü nedeni ile Türk misyıolarının binalarında arttırılan koruma önlemleri, ya birşey olursa diye önlem alınmış, ama beklenen İŞİD değil!

Bir polis memurunun görev başında öldürülmesi nedeni ile Cumhurbaşkanı Holland hemen ulusal yas ilan etti ve tüm bayraklar yarıya indirildi. Türkiyede hergün gelen şehit haberlerine alıştırılan halkımıza duyurmak isterim...

Önümüzdeki Pazar günü (23 Nisan) Fransa yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere birinci tur için sandık başına gidiyor. Peki bu terör olayı halkın oylarını nasıl etkiler?

Fransada muhafazakâr ve yaşlı seçmenlerin tek sıkıntısı güvenliktir, onlar için güvenliğin tam olarak sağlanması en önde gelen koşuldur, çünkü bu insanlar savaş görmüşlerdir ve güvensiz bir ortamda yaşamanın sıkınıtısını çok iyi bilirler, ayrıca bu seçmen kitlesi muhafazakâr olarak adlandırıldığından Katolik inancına da bağlıdırlar. Eşcinsellerin evliliklerini yasallaştıran kanunun kabul edilmemesi için çok uğraşmışlar ve sokaklara dökülmüşlerdir, ama kazanamamışlardır. Bu terör eylemi onların oylarını etkileyecektir... Ama nasıl?

Terör olayının ardından açıklama yapan adaylardan aşırı sağ parti FNin lideri M. Le Pen bu ülkenin sınırlarını korumaya alması gerektiğini ve camilerin kapatılması gerektiğini söyledi, çünkü cihatçıların camilerde yuvalandıklarını ve terörün buralardan kaynaklandığını, beslendiğini savunuyor... Yani Le Pen, muhafazakâr seçmenlere ben sizi koruyacağım diyor... Merkez sağ partinin lideri Filon yolsuzluklarından ötürü çok gözden düştüğü için, muhafazakârların gözü başka bir lideri görmeye meyilli, çünkü Fransızların en çok dikkat ettikleri bir diğer konu da ödedikleri vergilerin nerelerde ve nasıl kullanıldığıdır, Filonun eşine haksız yere maaş ödetmiş olmasını öyle kolay kolay hazmedemezler... Fransızlar ödedikleri her kuruş verginin karşılığını görmek isterler ve hesabını da sorarlar... Bizim pek alışık olmadığımız bir davranış biçimi olduğu için anlamakta zorluk çekebiliriz, am bu burada böyledir!

Bu ilk tur seçimler Fransanın bugüne kadar yaşamamış olduğu türden bir gerilim ortamında geçecek. Çünkü Sosyalist Partinin, ekonomi bakanlığı sırasındaki çıkışları ve sosyalistlerle uyuşmayan fikirleri yüzünden aday göstermediği Macron, tek başına aday oldu ve kamu oyu yoklamalarında da önde görülüyor, Sosyalist Parti adayı Hammon ise pek öyle becerikli bir politikacı olarak çıkmadı ortaya, zaten Hollandın başarısızlıklarının gölgesinde giriyor seçimlere. Ancak, bir başka önemli çıkış da komünistlerin adayı Melanshondan geldi ve oylarını hayli yükseltti.

Şimdi 23 Nisan birinci tur oylamada, dün terör eylemi olana kadar Macron ile Melanshonun karşı karşıya gelerek ikinci tura geçecekleri düşünülürken, acaba, camileri kapatmak lazım diyen Le Pen mi Macron ile karşı karşıya gelecek? Hırçın ve savaşçı ruhlu Macronun gençliği oylarına talip olduğu muhafazakârları ilgilendirmeye devam edecek mi?

Pazar günü Fransada yapılacak olan demokratik seçimlerde Fransa sağ ile solu mu ikinci tura taşıyacak yoksa iki sol lider mi ikinci tura geçecek? Bekleyip göreceğiz... Ama bir gerçek varsa eğer o da terörün, dünyanın her köşesinde aşırı sağı güçlendirdiğidir...

 

Eğitim