darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Şile Yeryüzü Pazarı ürünleri Torino tezgahında

Ahmet Çelik/ABC Gazetesi
Günde on dört saatin üzerinde etkinlik bulabileceğiniz, toplamda 900’ün üzerinde etkinlik planlanan ve nerelere gidebilirim şeklinde plan yapmanızı gerektirecek bir etkinlik Terra Madre. Dünya’nın her yerinden gelen geleneksel üreticiler, gıda toplulukları, yüzlerce stant kocaman bir Pazar havası estiriyor Torino’da. Dünyanın her yerinde milyonlarca destekçisi olan bir sivil yapının organize ettiği dev bir etkinlik. Tüm Torino halkı etkinliği tamamen sahiplenmiş durumda. Etkinliğin bir başka dikkat çeken yönü ise katılımcıların Torinolu gönüllülerin evinde konaklaması.

Terra Madre'de bu yıl büyük bir açılış organizasyonu yerine minik bir seramoni ve bir açılış alayı planlanmış. Açılış töreninde Slow Food’un babası Carlo Petrini'nin paylaşma ve üretim temalı konuşması öne çıktı.

Açılış Alayı….

Binlerce kişinin, müzik eşliğinde Terra Madre alayını oluşturduğu ve yürüdüğü bir alayla startı verildi etkinliğin. Uluslararası Slow Food Bio Çeşitlilik Vakfı'nın Dünyanın 45. İstanbul’un ilk yeryüzü Pazarı ilan ettiği Şile Yeryüzü Pazarı İtalya'daki 'Salone del Gusto' etkinliklerinde Türkiye’yi temsil etti.

unnamed-(1)-048.jpg

Şile Yeryüzü Pazarını temsilen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile Slow Food Palamut Birliğinden Tümay İmamoğlu ve Fatma Denizci ve Şile Yeryüzü Pazarı genç üreticisi Hüseyin Kurt Türkiye’yi temsil etmek üzere İtalya'daydılar.  

Torino kentinde düzenlenen 'Salone del Gusto' etkinliklerinde Dünyayı Seviyoruz temasıyla 'iyi, temiz, adil' ilkelerini dünyayla paylaştı. Dünyanın 160 ülkesinden Slow Food ilkeleri doğrultusunda kurulmuş örgütlerin temsilcilerinin yerel ürünleriyle katıldığı 'Salone del Gusto' etkinlikleri bu yıl geçen yıllardan farklı olarak Torino'nun hemen her noktasına yayıldı.

Türkiye’yi, Şile Yeryüzü pazarıyla İtalya’da temsil etmekten mutlu olduklarını ifade eden Başkan Tabakoğlu;’ Slow Food hareketinin Türkiye’deki önemli üyelerinden birisi olmanın gururunu yaşıyoruz. 160 ülkeden binlerce katılımcı, renkler, kokular ve baharatlar ile 60 şefin yöresel yemekler yapacağı, unutulmaya yüz tutmuş ürünler ve yemeklerin hatırlanacağı bir buluşmada ülkemizi ve Şilemizi temsil ettik. Bu Şile Yeryüzü Pazarının kazandığı önemli bir prestijdir ve başarıdır. Torino sokaklarında Terra Madre etkinliğinde gördüğümüz birçok uygulamayı ilçemizde yapmayı, üreticimizi heveslendirmeyi hedefliyoruz." dedi.

SLOW FOOD INTERNATIONAL’DEN ŞİLE YERYÜZÜ PAZARINA ÖVGÜ

Slow Food uluslararası organizasyonunun resmi internet sitesinden yapılan 'No Just Another Market’ başlıklı yazıda Şile Yeryüzü Pazarı övülürken, diğer ülke ve girişimcilere örnek olarak tanıtıldı.

unnamed-071.jpg

ŞİLE’NİN ÜRÜNLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

    Yerel gıdaların korunması, gelecek nesillere bio çeşitliliğin aktarımı, açlığın dünya genelinde önlenmesi başlıkları bu yıl Torino’daki etkinliklerde öne çıkan panel konuları oldu. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda katılımcı ülkelerin temsilcileri açtıkları stantlarda ürün tanıtımlarını yapmaya, benzerlikleri ve farklılıkları paylaştılar. Tüm ülkelerin bayraklarının taşındığı 'Terra Madre Alayı' adıyla büyük bir resmi geçit ve açılış töreni yapıldı. Açılan Şile standında ise yörenin önemli ürünleri katılımcıların beğenisini kazandı. Şile’nin ünlü Kestane Balı ve Isırganlı erişte si katılımcıların ilgi odağı olurken, Şile Kestane Balı, dünya ballarının sergilendiği özel stantta yerini aldı.

İlgili Haberler

Yaşam

İstanbul'da turistlerin taksi isyanı

Yaşam

İstanbul'da bayram trafiği çilesi başladı

Yaşam

Bayramda hava durumu nasıl olacak?

Yaşam

Bayramda havalar nasıl olacak? İşte yanıtı...

Yaşam

İstanbul'da bu yollara dikkat

Yaşam

Şam'da kedilere özel otel

Yaşam

Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika uyarı

Yaşam

Düğün fotoğrafçılarının gözünden 7 boşanma işareti

Yaşam

16 Ağustos 2018 Süper Loto sonuçları

Yaşam

Marmara Bölgesi için korkutan deprem açıklaması!

Yaşam

İstanbul'un 4 ilçesinde 20 saatlik su kesintisi

Yaşam

Küçük kuş, zehirli yılanı önce avladı, sonra da yedi