darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

Şili'de halk sokakta!

Şili’de kıyı balıkçıları, somon işçileri, yerli topluluklar ve eylemciler Cumhurbaşkanı’nın deniz kirliliğinden etkilenenlere ödeyeceğini açıkladığı 100.000 peso tazminatı reddederek Şili’de 7 bölgede yol kesip tarihi bir protestoya imza attılar.

Chiloé Adası kıyılarına vuran kızıl alglerin kıyıları kirletmesi ve kirlilik seviyesinin artması üzerine Osorno, Ancud, Maullin, Chacao, Quellon, Carelmapu ve Queilen bölgelerinde sokağa çıkan halk geçen Şubat ayından beri denizde oluşan kirliliğin ve alglerin çoğalmasının sebebinin endüstriyel somon tesisleri olduğunu düşünüyor.

Bu kızıl algler tarafından kirlenmiş denizden çıkan ürünlerin tüketilmesi insan sağlığına zarar veriyor, insanın felç geçirmesine ve hatta ölmesine neden oluyor. Şili 1972 yılında da benzer bir kirlilik yaşamış ve denizin kirlenmesi nedeniyle 23 kişi ölmüştü.

Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet, Chiloe adalarında meydana gelen kirlilik durumunun analiz edildiğini ve Los Lagos kıyı bölgesinin felaket bölgesi ilan edildiğini açıklamıştı. Bölgedeki kirlilikten etkilenen kıyı balıkçılarının ve ailelerinin zararlarını tazmin etmek içinde aile başına 100.000 peso destek paketi verileceğini açıklamıştı.

Bölge halkının seferber olduğu eylemler 3 gündür devam ederken protestocular Puerto Montt’da bulunan El Tepual havalimanına giden yolları trafiğe kestiler, barikatlar kurarak ateşe verdiler. “Kirliliğe Hayır, Çözüme Evet' yazılı pankart açılan eylemler sırasında, Cumhurbaşkanı Bachelet’de diktatör Pinochet’e benzetildi. Sokak eylemleri sürerken bölge sakini pek çok kişi de evlerinin camlarına ve balkonlarına siyah bayrak asarak protestoya katıldılar.

Kaynak: isyandan.org

İlgili Haberler

Dünya

Güney Kore'de BMW'ye yasak geldi

Dünya

Maduro'dan Venezüella'daki yakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya

Pilot çaldığı uçakla kendi evine çarpıp intihar etti

Dünya

Londra'da otomobil yayalara çarptı: Alarm verildi

Dünya

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri açıklandı: İlk sırada Avusturya

Dünya

İngiltere'den Türkiye- ABD gerilimine ilişkin açıklama

Dünya

Aynı anda 80 araç kundaklandı

Dünya

Beyaz Saray'dan Brunson açıklaması

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudi Veliaht Salman ile görüştü

Dünya

Pentagon'dan F-35 ve Türk pilotları açıklaması

Dünya

Yunanistan: Türk savaş uçakları, hava sahamızı ihlal etti

Dünya

'Melania Trump boşanmak için gün sayıyor'