Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

'Şimdi Silivri'de olmak vardı' diyen cemaat tetikçisi Silivri'ye gidiyor!

Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan gazetecilerden Nazlı Ilıcak ve Hanım Büşra Erdal tutuklandı.

Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan gazetecilerin İstanbul Adliyesi'ndeki sorguları sürüyor.

Gazeteci Bülent Mumay, ilk sorgusunun ardından serbest bırakılırken, tutukama talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 gazeteciden Nazlı Ilıcak ve Hanım Büşra Erdal tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan ve savcılıkça tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen gazeteciler Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Haşim Söylemez, Seyid Kılıç, Emre Soncan ve Cuma Ulus da tutuklananlar arasında.

O TWEETLER UNUTULMADI 

Zaman Gazetesi'nde adliye muhabirliği yapan Hanım Büşra Erdal. Erdal, Balyoz operasyonu sürecinde Twitter'da yaptığı paylaşımlarla gündeme gelmişti...

FETÖ operasyonunda Hanım Büşra Erdal, tutuklanırken; akıllarda Balyoz operasyonu sürecinde sosyal medyadan paylaştığı tweetler kaldı..

"TWITTER'DA PROMOSYON ZAMANI..."

28 Mayıs 2012'de attığı bir tweette "Twitterda promosyon zamanı! Her 500. takipçime bir günlük Silivri'de konaklama, mahkemeyi gezme, duruşma izleme, sabah kahvaltı, öğle yemeği (;" diyerek yargılamalarla dalga geçmişti.

1-006.png

Hanım Büşra Erdal 5 Mayıs 2012'de attığı bir diğer tweetinde ise yargılanan askerlerin eşleriyle dalga geçmişti. Erdal, "Balyoz kadınları hep sarışın ya, kim kimin eşi karıştırıyorduk. Eşlerinin resmi basılı olan t-shirt giymişler. İşimiz kolaylaştı" diye yazmıştı.

2-008.png

"ŞİMDİ SİLİVRİ'DE OLMAK VARDI"

Erdal, 24 Mart 2011 tarihinde ise "Şimdi Silivri'de olmak vardı, balyoz kadınları... Filan,haber merkezinden daha eğlenceli be (:" yazmıştı.

3-043.jpg

 

"O TWEETLERİM İÇİN ÖZÜR DİLEDİM"

Hanım Büşra Erdal mahkemedeki savunmasında suçlamayı kabul etmezken, savcılık ifadesini tekrarladı. Mahkeme heyeti, Erdal'a, Ergenekon ve Balyoz davaları döneminde attığı "Twitterda promosyon zamanı! Her 500. takipçime bir günlük Silivri'de konaklama, mahkemeyi gezme, duruşma izleme, sabah kahvaltı, öğle yemeği (;" tweetlerini de sordu.

Erdal, "Evet bu tweetleri ben attım, bunun bir hata olduğunun ve gazetecilikle ilgi ve alakası olmadığının bilincindeyim, ayrıca muhataplarımdan da Twitter'da özür diledim" ifadelerini kullandı. Cemaat'e ait Yamanlar Lisesi'nde okumasına ilişkin de konuşan Erdal, "Ben söz konusu okula kaydolduğumda o yapıya ait olduğunu bilmiyordum, ailem de bilmiyordu" diye konuştu.

CEMAAT'İN İÇİNİ O ZAMAN BİLMİYORDUM

Zaman gazetesi muhabiri Habip Güler de ifadesinde kayyum atanmasıyla birlikte gazeteden atıldığını belirterek, savcılık ifadesinde kendisinin attığı tweetlerin sorulduğunu hatırlattı. Güler bu tweetlerle ilgili savcının kendisine "Bu tweetlere ben de imzamı atarım" dediğini söyledi. Güler, "Tweetlerde demokrasi ve hukuk vurgusu söz konusudur, bazen yazmış olduğum tweetleri kırıcı olmamak ve yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için sildiğim olmuştur" dedi.

Mahkeme Güler'e, 2014 yılında Cemaat'i terör örgütü ilan eden AKP'ye karşı o dönemde attığı Cemaat yanlısı tweetlerini de sordu. Güler, "Söz konusu tweet bana aittir, o zaman duygusal davrandım, söz konusu yapının içeriğini o zaman tam olarak bilmiyordum" diye yanıt verdi.

HAYRUNİSA HANIM BENİ KÖŞK'E DAVET ETTİ

2004 yılında Fethullah Gülen ile röportaj yapan eski Milliyet gazetesi çalışanı Mehmet Gündem de suçlamaları kabul etmedi ve Gülen'le röportaj organizasyonunu anlattı. Gündem,"Benden de Fethullah Gülen ile röportaj yapmam istendi, bunun üzerine Gazeteciler ve Yazarlar vakfı ile Zaman gazetesindeki çevreme ilettim. 2004 yılının sonunda kabul edildi ve Amerika'ya gidip röportaj yaptım ve 2005 yılında yayınlandı" dedi. İfadesinde, Mustafa Karaalioğlu ve İshak Alaton'la da çalıştığını anlatan Mehmet Gündem, "2011 yılında Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrunisa hanım beni köşe davet etti ve kültür danışmanı olarak çalışmamı teklif etti" dedi. Bu teklifi memur olarak çalışmak istemediği için kabul etmediğini aktaran Gündem, "proje danışmanı" olarak Köşk'te görev aldığını söyledi.

AKSİYON DERGİSİNDE ERGENEKONCU OLARAK YAFTALANDIM

Ufuk Şanlı da mahkemede verdiği ifadede, 2007 yılında Ekrem Dumanlı'nın Ergenekon davaları sürecinde bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda yayın ilkelerini aktardığını anlattı. Şanlı, Dumanlı'ya bu toplantıda evrensel yayın ilkelerine bağlı kalınmasını söylediği ve karşıt görüşlü insanların da görüşlerinin alınmasını istediği için dergi bünyesinde "Ergenekoncu" diye yaftalandığını söyledi.

BENİ SABAH GAZETESİNE BERAT ALBAYRAK ALDIRDI

Şanlı mahkemeye yaptığı savunmanın devamında ise  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'la ilgili de konuştu. Şanlı, "2008 yılında Fatih Lisesi'nde arkadaşım olan şu anda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a ulaştım. Bunun üzerine Çalık Grubu'na yeni geçen Sabah gazetesine finans editörü olarak göreve başladım. 2 yıl çalıştım. İdareyle anlaşmazlık yaşadım, bunun üzerine buradan ayrılarak 2010 yılında TRT Arapça El İktisadiyat adlı ekonomi kuşağında programcılık yaptım." ifadelerini kullandı.

"Tek güvencem mesleğimdir" diyen Şanlı, eşinin açık olduğu gerekçesiyle gazetecilik süreci içerisinde Cemaat tarafından dışlandığını da söyledi.

İlgili Haberler

Medya

CNN Türk'ün internet sitesinde editörler işten atıldı

Medya

AKP'den Yeni Şafak'a tepki: Adalet herkese lazım

Medya

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

Medya

Serdar Cebe'nin yeni adresi belli oldu

Medya

Turkuvaz Medya'da çok sayıda kişiyi işten çıkardı

Medya

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Medya

Deniz Zeyrek'in yeni adresi belli oldu

Medya

Jet Sosyete dizisinde olay sansür

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız