darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Sinema yazarları Tarık Akan'ın sanat yaşamını değerlendirdi

Türkiye Sinemasına 45 yıl emek veren ve bugün hayata veda eden Tarık Akan’ı sinema yazarları anlattı.

ZORLU YOLLARI SEÇMESİNDE MUCİZEVİ BİR DURUM VARDI

Tarık Akan’ın sinema yaşamını Sinema Eleştirmeni Evrim Kaya, “Gerçekte zorlu yolları seçmesinde, samimiyetle bakan gülen gözleriyle öyle ya da böyle solda durmak istemesindeyse bana göre mucizevi bir durum vardı. Çok üstünde durmadık. Şimdi kalbimiz kırıksa biraz da bu yüzden: Bu türden bir mucizenin ölümlü olmaması gerekirdi' dedi.

Kaya şöyle devam etti:

“Ölüm haberi geldiğinden beri şaşkınlığını ifade eden çok yorum okudum. Bu şaşkınlığın arkasında hastalığının ilerlemesiyle ilgili haberlerin pek yayılmamış olması da vardır elbette, ama bana esasen Damat Ferit-Tarık Akan'ın resmiyle ilgili bir durum gibi geliyor. En genç, en yakışıklı, en hayat dolu, en çapkın ama en iyi kalpli halimizdi.

"Ölümdü, hastalıktı, bunlar bu resmin üstünde uzun süre kalacak şeyler değildi. Türkiye kendini bir dönem aynada böyle görmek istemişti: Hafif badirelerden gülümseyerek çıkacak, façamızı hiç bozmayacak ve sonunda mutlaka mutlu olacaktık. En güzel ve en hafif halimizi canlandıran oyuncunun gerçekte zorlu yolları seçmesinde, samimiyetle bakan gülen gözleriyle öyle ya da böyle solda durmak istemesindeyse bana göre mucizevi bir durum vardı. Çok üstünde durmadık. Şimdi kalbimiz kırıksa biraz da bu yüzden: Bu türden bir mucizenin ölümlü olmaması gerekirdi.'

FİLMLERİ TÜRKİYE'NİN 45 YILLIK ÖZETİ

Sinema Yazarı Şenay Aydemir ise, Tarık Akan’ın mesleki kariyerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Türkiye'nin en iyi filmleri listesinde yer alan yapımların birçoğunda rol almış olmak her oyuncuya nasip değildir. Bence, sinema tarihimizin en iyi melodramı olan 'Canım Kardeşim'de, en iyi komedisi 'Hababam Sınıfı'nda ve en iyi filmi "Yol"da onun izleri vardır. Tarık Akan'ın sinema kariyeri Türkiye'nin 45 yıllık özetidir aynı zamanda. Yeşilçam'ın görkemli günlerinden 'Maden' ve 'Çark' gibi emekçi hikayelerine, oradan 'Sürü' ve 'Yol'a, 'Karartma Geceleri'ne uzanan bir kariyeri Türkiye tarihi içinde okumak mümkündür. 

"Yalnızca 'politik' filmleri değil, 'Mavi Boncuk', 'Ah Nerede' gibi Yeşilçam klasikleri bile her defasında oturup izlenmeyi hak eder. Sinema kariyerinin parlaklığı bir yana, Barış Davası yargılaması, 12 Eylül'den sonra cezaevine konulması ve bunların onu yıldırmaması da ayrıca not edilmelidir. Tarık Akan, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu mudur? Bu tartışılabilir belki ama en kariyerli oyuncusu olduğu su götürmez."

IŞIĞINI PAYLAŞMAYI NE GÜZEL BİLDİ

Sinema Yazarı Çağdaş Günerbüyük, Tarık Akan’a duyulan büyük sevgiyi, “Kendisine duyulan sevgiyi açık alnının her ter damlasıyla hak eden bir sinema emekçisiydi. Işığını paylaşmayı ne güzel bildi' diyerek anlattı.

Günerbüyük değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Starlar, ki uzun süre parlayanı bizde az bulunur, çoğunlukla abartılı bir hayranlıkla övülür. Tarık Akan ise kendisine duyulan sevgiyi açık alnının her ter damlasıyla hak eden bir sinema emekçisiydi. Işığını paylaşmayı ne güzel bildi. Gamsız romantik komedilerin yakışıklı yıldızıyken de, “ciddi' filmlerin görmüş geçirmiş bıyıklı işçisi, köylüsü, devrimcisi olduktan sonra da. O hepimizin sınıf arkadaşıydı. Öyle kalacak.'

Kaynak: Sevda Aydın / Evrensel 

İlgili Haberler

Güncel

Elektrik akımına kapılan işçi ağır yaralandı

Güncel

CHP'den 'deprem' konusunda araştırma istemi

Güncel

Eyüpsultan'da doğal gaz borusu alev aldı

Güncel

Veli Göçer inşaat işine geri döndü

Güncel

Şoygu, Akar ve Fidan arasında Suriye görüşmesi

Güncel

17 Ağustos'un yıl dönümünde bir kez daha korkutan uyarı: Sürpriz olmayacak!

Güncel

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Memleketimde neler oluyor ?

Güncel

CHP'li Tanal: Danıştay OHAL KHK'sının iptali davasında topu AYM'ye atamaz

Güncel

Büyük Marmara Depremi'nin üzerinden 19 yıl geçti!

Güncel

Çankaya asfaltta rekordan rekora koşuyor

Güncel

THY uçağında 'hastalık' paniği

Güncel

4 askerin şehit olduğu beldenin belediye başkanı gözaltında