darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

Amerikan Koridoruna karşı mücadelede iki model

30.03.2018 00:16

Defalarca söyledik, bir kez daha baştan açıkça belirtelim:

Zeytin Dalı Harekâtı, TSKnin Amerikan Koridorunu önleme hedefi doğrultusunda bölge için olumlu, fakat AKPnin Kuzey Suriyede İhvan nüfuz bölgesi kurma niyeti bağlamında da sorunludur. 

Çünkü Suriyenin toprak bütünlüğü, Türkiyenin toprak bütünlüğü demektir. Bu gerçeği atlayarak Türkiyeyi Suriyeye doğru genişletme hayali kurmak, bölgede yangın çıkarmaktır. 

Dahası o hayal, en sonunda hayali kuranı da ABDnin stratejisine bağlar. Çünkü Suriyeyi bölmek, en başta ABDnin planıdır. Kaldı ki ABDnin PYDye dayanarak Suriyeyi bölmesiyle, AKPnin ÖSOya dayanarak Suriyeyi bölmeye çalışması, aynı sonuca çıkar.

Tam da bu nedenle ABD yeniden çengel atmış, AKPye Suriyenin kuzeyini Fıratın doğusu ve batısı şeklinde paylaşmayı teklif etmiştir!

CUMHURİYET KARŞITI ÇİZGİ VATAN SAVAŞI VEREMEZ! 
Zeytin Dalı Harekatından önce, daha Fırat Kalkanı başladığında şu tez ortaya atılmıştı: Türkiye ABDnin kara gücü PYDye karşı operasyona başlarsa, yani Türkiye emperyalizme karşı vatan savaşı yaparsa, AKP kaçınılmaz olarak Esadla anlaşacaktır. AKP buna mecburdur. Çünkü Erdoğan Türkiyeyi değil, Türkiye Erdoğanı yönetmektedir. 

Yine bu teze göre; belirleyici olan AKPnin içerideki Cumhuriyet karşıtı uygulamaları değil, dışarıdaki vatan savaşı pozisyonudur. Dahası AKP dışarıdaki o pozisyonunu sürdürdükçe Atatürke teslim olacak ve Cumhuriyet karşıtlığını bırakacaktır.

Doğru çıkmasını önemle umduğumuz bu gelişmeler ne yazık ki geçekleşmedi. 

Tersine AKP hem içeride Cumhuriyet karşıtı uygulamalarını artırdı, hem de Suriyede Esad karşıtı pozisyonunu sürdürmeye devam etti. 

Çünkü PYDye karşı konumlanmak, hatta zaman zaman ABDyle taktik düzlemde karşı karşıya gelmek, AKPnin Cumhuriyet karşıtlığından vazgeçmesinin gerek ve yeter şartı ile yolu değildi. Tersine AKP Cumhuriyet karşıtı programı ve konumu nedeniyle, Suriyede yürüttüğü siyaseti gelmesi gereken seviyeye getiremedi.

Çünkü asıl gerçeklik şuydu: Cumhuriyet karşıtı çizgi, vatan savaşı veremez!

IRAKLA ANLAŞARAK, SURİYEYLE ANLAŞMADAN KORİDORLA MÜCADELE
Yakın geçmişte bölgede Amerikan Koridoruna karşı iki farklı mücadele modeli uygulandı. Bunlardan biri Irakta, diğeri de Suriyede yaşandı. 

Suriyedeki model şuydu: Türkiye, Amerikan Koridorunun Suriye ayağına karşı Suriye topraklarında Suriyeyle anlaşmadan mücadele etti. Riski ve maliyeti artırdı, şehitler verdi. 
Iraktaki model ise şuydu: Türkiye, Amerikan Koridorunun Irak ayağına karşı Irakla anlaştı. Türkiyenin silah patlatmasına bile gerek kalmadan Irak Ordusu Irak-İran-Türkiye mutabakatını arkasına alarak koridoru dağıttı; Barzani başkent ilan ettiği Kerkükten çekilmek zorunda kaldı, sınır kapılarını Bağdata teslim etmek zorunda kaldı, boru hatlarının vanasının kumandasını Bağdata vermek zorunda kaldı. Dahası PKK de Sincardan çekilmeye başladı. Özetle bağımsızlık referandumu sonucu buharlaştı!

Kısacası Suriyede Suriyeyle anlaşmadan Amerikan koridoruna karşı mücadele etmekle, Irakta Irakla anlaşarak Amerikan koridoruna karşı mücadele etmek arasında ciddi bir fark görüldü. En önemlisi de şehitler açısından!

KOMŞUNUN TOPRAĞINA GÖZ KOYARAK VATAN SAVAŞI VERİLMEZ 
AKPnin Amerikan Koridoruna karşı Irakta farklı Suriyede farklı taktik uygulamasının tek bir nedeni var: Kuzey Suriye Misakı Milli içindedir diyen, Afrini Şam yönetimine vermeyiz diyen, Afrine vali atayacağız diyen, ele geçirdiğimiz bölgelerde yerel yönetimler kuruyoruz diyen AKP açık ki Suriyenin toprak bütünlüğünü fiiliyatta savunmuyor, tersine Afrinin fethi yakındır dediği andan itibaren o topraklara göz koyuyor!

İşte bu niyet, Türkiyenin Zeytin Dalı Harekatını emperyalizme karşı vatan savaşı olmaktan çıkarıyor; tersine AKPnin iç politikadaki konumunu güçlendirme amaçlı kullanılıyor!

CUMHURİYET MEVZİSİNDE TOPYEKûN MÜCADELE İHTİYACI
Fakat belirtelim, bu durum sürdürülemez. AKPnin yeniden ABD stratejisine eklemlenmemesi için Rusyanın alttan alması, ya da AKPnin Rusyadan aldığı S-400ü dengelemek için önce Avrupadan Eurosam füzeleri alması, şimdi de ABDden Patriot füzeleri alma pazarlığına oturması, duruma bir sürdürülebilirlik kazandırmıyor. 

Abdülhamitinin dengeciliği 100 yıl önce bir çözüm değildi, bugün de Neo-Abdülhamitçilik bir çözüm olmayacak. 

Peki ne yapılmalı? 

Türkiyenin dış politikası açısından şu anda en önemli ve acil şey, Ankaranın Şamla anlaşmasıdır. Bunu sağlamanın tek yolu da AKPye karşı Cumhuriyet mevziisinde esaslı ve topyekûn muhalefet etmektir; AKPnin yerli ve milli propagandasına kanmadan, her hükümetin yapması gereken terörle mücadele görevine abartılı payeler vermeden ve en önemlisi Cumhuriyet karşıtı uygulamalarına karşı sağlam durarak…

 

Eğitim