Çok Okunanlar

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

Türkiye'den 'bağımsız yargı' manzaraları: ABD Brunson'u nasıl bıraktırdığını açıkladı

Sinop'ta '6 yaşındaki çocuklar evlenebilir' diyen Nureddin Yıldız'a tepkiler büyüyor

“6 yaşında çocukla evlenilebilir', “(Çalışan kadınlar) fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor', “Kadın spiker izlemek günahtır', “Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidirler' gibi açıklamalarıyla bilinen Sosyal Doku Vakfı'nın Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın Sinop'a davet edimesine dönük tepkiler büyüyor. Benzer etkinlikler Edirne'de, Muğla'da, Antalya'da kamuoyu tepkisi üzerine iptal edilmişti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH tarafından organize edilen etkinliğin iptali için Pazartesi günü Sinop Barış ve Demokrasi Platformu kitlesel bir basın açıklaması yapmıştı. Açıklamada "Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’yı hem bu kente anayasanın en sorumlu temsilcisi olarak, hem de anne ve kadın kimliğiyle çocuklarına, geleceğine ve cumhuriyetin temel kazanımlarına sahip çıkarak Sinop halkının sesine kulak vermeye davet ediyoruz" denmişti.

Yetkililer, etkinlik için resmi bir başvuru yapılmadığı gibi gerekçeler öne sürerek tepkileri yumuşatacak açıklamalar yapmış fakat vali halkın çağrısına yanıt vermemişti. 

Aynı etkinliğin Sinop'un Ayancık ilçesinde gerçekleşecek olmasıyla ilgili dün Ayancık Çevre Platformu kalabalık bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Ayancık Kaymakamı Adem Keleş, etkinliğin iptali için harekete geçmeye davet edildi.

Yapılan açıklamalarda Karaman’da Ensar Vakfı'nın karıştığı pedofili skandalının yanı sıra Sinop’ta yaşanan GİHDER vakası hatırlatılıyor. Geçtiğimiz sene Sinop'un Gerze ilçesinde 4 erkek çocuğa cinsel taciz ve tecavüzden yargılanan İslamcı Gençlik İlim ve Hikmet Derneği'nin Başkanı Rafet Ermiş bu sene başında 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sinop merkezde bugün 20.30'da gerçekleşeceği duyurulan etkinliğe karşı akşam saatlerinde halk yeniden bir araya gelecek. Sinop Barış ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla 19.00'da Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanılarak etkinliğin gerçekleşeceği Atatürk Spor Salonu'na kitlesel yürüyüş yapılacak. 

İlgili Haberler

3.Sayfa

İzmir Alaçatı'da korkutan yangın

3.Sayfa

Mecidiyeköy'de ambulans kaza yaptı: 1 yaralı

3.Sayfa

Bebeğin boğazına mandal yayı kaçtı

3.Sayfa

'Son Akşam Yemeği'nde Nusret eklentisi gözaltına aldırdı

3.Sayfa

İstanbul Arnavutköy'de bir fabrikada yangın çıktı

3.Sayfa

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

3.Sayfa

Emniyet Müdür Yardımcısı otomobilinde ölü bulundu

3.Sayfa

İlişkiye girecekleri kadınları beğenmeyince gasp ettiler

3.Sayfa

Polis, 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açtı: Bir kişi öldü

3.Sayfa

Pancar toplama makinesine kafa derisini kopardı

3.Sayfa

Rize Emniyet Müdürünü öldüren kurşun meslektaşının silahından çıktı

3.Sayfa

İşçi taşıyan kamyon kaza yaptı: 30 işçi yaralandı