darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

'Sivil diktaya ve başkanlığa hayır'

CHP’de Devrimci Demokratlar, bir bildiri yayınlayarak AKP ve Saray'ın başkanlık dayatmasına karşı CHP yönetimine önerdikleri çözüm önerilerini paylaştılar.

Grup adına yapılan açıklama şöyle:

EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİN SİVİL DİKTAYA VE BAŞKANLIĞA HAYIR!

Siyasal İslamcı ideoloji temelinde yeni bir rejim inşa ediliyor.

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi OHAL üzerinden KHK’larla tek başına yönetiyor. Parlamento fiili olarak tasfiye edilmiş durumda. İçeride ve dışarıda izlenen politikalar sonucunda ülkemiz hızla bir felakete doğru sürükleniyor.

Bölgede; mezhepçiliği, kutuplaşmayı, şiddeti tırmandıran, ülkeyi ve bölgeyi kan gölüne çeviren zihniyet, yeni Osmanlıcılık hayalleri için savaşı dayatıyor.

Ülke içi politikaların düzenlenmesine yönelik tüm adımlar, Erdoğan'ın tek adamlık düzeniyle uyumlu bir şekilde atılıyor. Tarih boyunca bir arada durmuş milliyetçi muhafazakar ittifak her gün yeni bir işbirliği ile kendisini güçlendirmeye devam ediyor. Uzunca bin zamandır AKP'nin koltuk değneği görevini üstlenmiş olan MHP, Devlet Bahçeli'nin açtığı yoldan referanduma hazırlanıyor. Referandum üzerinden “fiili duruma' yasal kılıf hazırlanmaya çalışılıyor.

Bizler demokrasiye inanan insanlar olarak; demokrasinin olmadığı, eşit söz, propaganda ve örgütlenme hakkının olmadığı koşullarda demokratik bir referandumun da, seçimin de olamayacağını yüksek sesle söylemek zorundayız.
Bölgemizde sorunların çözümünün başkanlıktan değil, parlamenter demokrasinin uygulanmasından, laiklikten ve barıştan geçtiğini ısrarla ama ısrarla söylemek zorundayız.

AKP ve Bahçeli'nin MHP'sinin yan yana gelerek yeni bir “Milliyetçi Cephe' oluşturma hazırlıkları ortadayken, sadece “başkanlığın yanlışlığını' anlatmaya çalışarak sonuç almak da, yeni bir çekim merkezi olmak da mümkün değildir! Bir başka deyimle, partimiz CHP bugüne kadar ülkemizi uçuruma yuvarlayan anlayışı artık mutlaka durdurmalıdır. Bundan sonrada kaybedilecek zaman yoktur. Ülke neredeyse 100 Yıllık bir süreçten sonra ilk kez bu kadar tehlikeli bir oyunla karşı karşıyadır. AKP bize kurbağa deneyini uyguluyor. Yavaş yavaş hepimizi pişirerek yok etmeyi hedefliyor. Tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. “Tamam mı devam mı' deme noktasındayız.

Bu koşullarda partimiz CHP’nin yapması gerekenler bellidir:
CHP gündelik politikalarla, sınanmış kadrolarla böylesi zorlu bir süreci başarıya ulaştıramaz. O nedenle öncelikle kendi eksikliklerini ele alarak en kısa zamanda söyleminden, politikalarına, kadrolarından tüzüğüne kadar her şeyi yeniden yapılandırmalıdır.

CHP, demokratından, sosyalistine, liberalinden, yurtseverlere kadar herkesi içine katan bir “Demokrasi Cephesi"nin öncüsü olmalıdır.

Tüm demokrasi güçleriyle “askeri diktaya da, sivil diktaya da hayır' demeyi örgütlemelidir!

Parlamentoda da, sandıkta da “Başkanlığa Hayır' demelidir. Kendi alternatifimizi, “Başka Bir Türkiye' hikayesini anlatmalıdır!

Nerede bir hak ihlali varsa orada tüm demokrasi güçleriyle birlikte karşı koymalı, direnmeli, savaşa karşı çıkmalı ve her koşulda barışı savunmalıdır!

Sandıksa sandık, referandumsa referandum diyerek; "meydan okuyana meydan okumalıdır"!

Bunu başarabiliriz. CHP'nin; Aydınlanmacı, Cumhuriyetçi, Devrimci geleneğinde, genlerinde bu gücün olduğuna inanıyoruz!

 

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması