darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Şok suikast planının hedefinde kim var? ABC isimleri ve senaryoyu açıklıyor!

ABC Gazetesi / ÖZEL

Kaçak olan Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timi (MAK) ile SAT komandolarının suikast ihtimalinin etkili olduğu öne sürüldü. Ekibin toplumda şok yaratacak bir suikastle kaos yaratarak yeni bir darbeyi hedeflediği öne sürülüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilk hedef olduğu, ancak Başbakan Binali Yıldırım ile Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar'ın da "radara alındığı" iddia ediliyor.

ABC Gazetesi'nin ulaştığı bilgilere göre, firari komandoların bu durumundan yararlanmak isteyen bazı güçlerin de devreye girebileceğine dikkat çekiliyor. 

TSK'daki Fethullahçı yapılanmayı çok iyi bilen bir kaynüğın ABC Gazetesi'ne yaptığı değerlendirme ve verdiği bilgiye göre; durumdan yararlanan 'Yeni Gladyo' yapılanmasının da bir suikast düzenleyip, suçu kaçak Cemaatçi komandolara yükleyebileceği belirtiliyor. Böylece bütün ülkede büyük bir "şok" yaratarak sıkıyönetim ilanı gündeme getirilebilecek.  

TEÇHİZATLI SKORSKY KAYIP

ABC'nin askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, hükümetin kayıp envanter olmadığını açıklamasına rağmen tam teçhizatlı bir Skorsky kayıp. Kaçak MAK ve SAT komandolarının ellerindeki Skorsky'nin elektronik sistemini devre dışı bırakarak yerinin tespit edilmesini öndeledikleri ifade ediliyor. Halen Cemaatçilerin elindeki tam teçhizatlı Skorsky'nin yeni bir eylemde kullanılabileceği tehlikesi nedeniyle hava kuvvetlerinin teyakkuzda olduğu da iddiia ediliyor.

GLADYO DEVREDE

Firari komandolar hakkında bir diğer iddia ise, yukarıda da işaret ettiğimiz gibi, başarısız darbe girişiminin ardından devreye giren Gladyo'nun şok suikastler düzenleyerek bu eylemleri firari komandoların gerçekleştirdiği yönünde bir propaganda yapabileceği şeklinde. Amacın, Cematin başlattığı darbe sürecininde makas değişikliğini gerçekleştirerek kendi darbesini yapmak olabileceği belirtiliyor.

Durumun 9 Mart ve 12 Mart 1971 darbe girişimi ve darbesine benzediğini ancak burada rollerin değiştiği ifade ediliyor. Bilindiği gibi, 9 Mart 1971'de TSK'da güçlü olan Kemalist ve solcu subaylar bir darbe yapmayı planlamış, ancak hareket geçmek üzereyken dönemin Hava Kuvvetleri komutanı muhsin Batur ve kara Kuvvetleri Komutanı Faruk Gürler kendilerine ihanet ettiği (yarı yolda bıraktığı) için vargeçmişlerdi. Ancak üç gün sonra Muhsin Batur ve Faruk Gürler'in saf değiştirmesi ile sağcı bir darbe gerçekleşmiş, slcu ve askeri müdahaleye katılacak Kemalist subaylar tutuklanmıştı. Söz konusu dönemde (12 Mart 1971 faşist darbesi) binlerce subay ordudan atılmıştı.

HEDEFTEKİ İSMLER

Cemaatci kaçak MAK ve SAT komandolarının ilk hedefinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu ifade ediliyor. Böylece iç savaş doğru evrilecek bir istikrarsızlaştıma planının devreye sokulabileceği ve böylece yeni bir darbe için uygun ortamın yaratılmak isteneceği iddia ediliyor. Ekibin, Erdoğan'a yönelik bir suikastı gerçekleştirememesi halinde diğer hedeflerinin ise Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar olduğu da ABC'ye ulaşan bilgiler arasında. Ayn kaynaklar Gladyo'nun da aynı yolu izleyebileceğini, böyle bir taşla iki kuşun (Cemaat ve AKP) vurulacağına dikkat çekiliyor.

***

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ülkede şok suikastler vesabotajlar olabileceğini söylemişti.

İlgili Haberler

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması