Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

'Sokaklarında en çok bombalı araç dolaşan 3. ülke olduk'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Emniyet’in aranan 61 bombalı aracın bilgisini ilgili bilgileri birimlere gönderdiği yönündeki haberi hatırlatarak, “Hükümete ne desek az kalır. İktidara geldiklerinde neredeyse bitme noktasında olan terörü yeniden ülkenin başına bela ettikleri yetmezmiş gibi Türkiye’yi Irak ve Suriye’den sonra sokaklarında en çok bombalı araçların dolaştığı üçüncü ülke haline getirdiler' diyerek tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, bir dizi temas için Samsun’a gitti. CHP örgütlerini ve STK’ları ziyaret eden, vatandaşlarla görüşen Cankurtaran ardından CHP Samsun İl Başkanlığı’nda Türkiye ve Samsun gündemindeki önemli gelişmelere dair basına açıklamalarda bulundu. Cankurtaran, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde aranan 61 bomba yüklü araca ait bilgilerin ilgili birimlere iletildiği yönündeki haberi hatırlatarak şöyle konuştu:

“AKP, TÜRKİYE’Yİ IRAK, SURİYE, AFGANİSTAN’LA YARIŞIR HALE GETİRDİ'

“Bu çok ciddi bir rakam. 61 bombalı araç sadece PKK’ya ait olanlar. IŞİD’e ait kaç canlı bomba yada araç olduğunu bilmiyoruz. Bu hükümete ne desek az kalır. AKP, 2002’de geldiğinde Türkiye’de adeta terör sıfırlanmıştı. 2002 yılı boyunca şehit sayımız sadece yediydi. İktidara geldiklerinde neredeyse bitme noktasında olan terörü yeniden ülkenin başına bela ettikleri yetmezmiş gibi Türkiye’yi Irak ve Suriye’den sonra sokaklarında en çok bombalı araçların dolaştığı üçüncü ülke haline getirdiler. Toplum gelişmişlikte Avrupa’yla yarışmayı beklerken AKP, Türkiye’yi  intihar saldırılarında ölen insan sayısı ile Irak, Suriye, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerle yarışır hale getirdi.'

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NA HATIRLATMA: “SURİYE’YE LAİK YÖNETİM GEREKLİ DE TÜRKİYE’YE GEREKLİ DEĞİL Mİ?'

Cankurtaran, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Slovenya’da katıldığı bir forumda söylediği “"Suriye'de kapsayıcı, mezhepsel olmayan ve laik bir yönetim gerekli" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Öncelikle Sayın Çavuşoğlu’nu bu sözlerinden dolayı alkışlıyoruz. Bu sözleri Doğu toplumlarında laiklik olmadan tam anlamıyla barış sağlanamayacağının da itirafı olarak kabul ediyoruz.  Peki komşumuz Suriye’ye laiklik gerek derken Türkiye’ye laiklik gerekli değil mi?  Kendisinin de içinde olduğu AKP hükümeti, Türkiye’nin 90 yıldır sahip olduğu laiklik kavramını neden aşındırmaya çalışmaktadır. Sayın Bakan, Suriye’ye mezhepsel olmayan bir yönetim de gerekli demiş. Haklı. Ancak bu ülkenin meydanlarında daha altı yıl önce Erdoğan tarafından “Yargıyı dedelerden yani Aleviler temizleyeceğiz' denilerek oy toplanmadı mı?  Neden Alevilerin ibadet yeri olan Cemevleri ibadethane sayılmamaktadır. Bu ülkede kaç tane Alevi vali, kaymakam yada üst düzey bürokrat vardır.  Evet Suriye’ye laiklik ve mezhepsel olmayan bir yönetim gerekmektedir. Ancak daha da önemlisi bizim de Suriye’ye benzememiz için Türkiye’nin de laikliği savunan, din ve mezhep ayrımı yapmayan bir yönetime acilen ihtiyacı vardır'

“UZLAŞMAYI SADECE FETÖ İLE MÜCADELE İÇİN DEĞİL İŞSİZLİĞİ ÇÖZMEK İÇİN DE İSTEYİN'

Cankurtaran, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olmasına karşın hükümet tarafından gözardı edilen sorunların başında geldiğini söyleyerek, “Samsun’a geldiğim andan itibaren en çok işsizliğin artışından yana şikayetler aldım. Kayıtlı işsiz sayısından başka kayıtdışı işsizlik sayısında ciddi artış olduğu belirtiliyor. Bu sorunu konuştuğumuz insanlarla da bizzat tespit ettik. Samsunlu gençler laf değil iş bekliyor. Ancak hükümet işsizliği azaltacak önlemleri almamaktadır.  Samsun’un ve Türkiye’nin kanayan yarası işsizliği konuşan yok. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. İşsizlik birçok kötülüğün kaynağıdır. İşsizliği çözmeden ne terörü, ne asayiş sorunlarını hatta hatta aile içi şiddeti bile azaltamazsınız. Bu nedenle ya bu sorunu çözecek ciddi adımlar atın yada ne yapacağınızı bilemiyorsanız açın CHP’ye sorun. Biz size o konuda yardımcı oluruz. Madem uzlaşma diyorsunuz biraz da halkın dertlerini, sıkıntılarını çözmek için muhalefetin görüşlerini dinleyin. Uzlaşmayı sadece FETÖ ile mücadelede değil işsizliği ve halkın sorunlarını çözmede de talep edin' diyerek sözlerini  bitirdi.

İlgili Haberler

Politika

KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak?

Politika

AKP'den, Erdoğan-Bahçeli görüşmesiyle ilgili açıklama geldi

Politika

AİHM'nin Demirtaş kararı: 5 soruda kararın önemi ve olası etkileri

Politika

İyi Parti, CHP ile anlaştı

Politika

Adana'da 'tek adam, tek parti rejimi'ne karşı güç birliği çağrısı

Politika

ABD'den SDG'ye 300 TIR silah ve zırhlı araç

Politika

İyi Parti: Gezi olayları yeniden ısıtılarak, gündeme sokulmaya çalışılmaktadır

Politika

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Politika

Karamollaoğlu Erdoğan'a AİHM hatırlatması...

Politika

İyi Parti'den Demirtaş açıklaması

Politika

Trump: Time'ın Yılın Kişisi Trump'tan başkası olamaz

Politika

MHP'de istifa depremi