Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Soma işçi katliamı davasında kritik duruşma başladı

Soma maden katliamıyla ilgili açılan ceza davasının 14. duruşması bu sabah Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 

Sabah saatlerinde istasyon mevkiinde toplanan maden katliamında hayatını kaybeden işçilerin aileleri, kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri, solganlar ve pankartlar eşliğinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önüne kadar yürüdü.

14. duruşma öncesi 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili olarak Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin de aralarında bulunduğu şirketlerin sahibi Alp Gürkan ve 4 yönetici hakkında açılan davanın ana dosyayla birleştirilmesi kabul görmüştü. Duruşmada Alp Gürkan ve 4 yönetici hakkında da mahkemenin karar vermesi beklenirken mağdur avukatlarının tutuklama kararı isteyeceği bildirildi. 

Birleştirilen davanın ilk oturumu olma özelliği de taşıyan bugünkü duruşmada ailelerin avukatları davaya ilişkin esas hakkındaki görüşlerini ve talep ettikleri cezaları açıklayacak. 

Bilirkişi raporunda da dikkat çekilmesine rağmen, katliamın kamu ayağındaki sorumluların yargılanması hakkında Bakanlıkların yargılamaya izin vermemesi nedeniyle bir adım atılabilmiş değil. 

Oysa bilirkişi raporunda, madeni denetleyen, raporlarda imzası bulunan kamu çalışanları ile bunların bağlı olduğu TKİ, MİGEM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına da sorumluluk atfedilmişti. 

DURUŞMA BİR HAFTA SÜRECEK

Bugün başlayan duruşmaya ilişkin konuşan işçi ailelerin avukatlarından Sercan Aran, davada çok önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti.

Aran, “Avukatlar olarak esasa ilişkin beyanımızı sunacağız. Sanıkların genel sorumluluğu, hangi suçtan dolayı niçin cezalandırılmaları gerektiğini tek tek açıklayıp görüşlerimizi sunacağız. Mahkeme iki haftalık bir duruşma periyodu koymuş. İki hafta sürmez belki ama en az bir hafta sürecek gibi görünüyor' dedi. 

Aile avukatlarının esas hakkındaki görüşünün ardından yani bu duruşmadan sonra savcının mütalaasını vermesini yani kendi görüşünü açıklayacağını ifade eden Aran, daha sonra da sanıklar ve sanık avukatlarının yine esasa ilişkin son savunmalarını yapacaklarını ve dosyanın karara çıkacağını ifade etti. Davanın iki-üç duruşma sonra sonlanacağını dile getirdi.

"DAYIBAŞLARI DA YARGILANMALIYIDI"

Aran, “Biz davanın başından beri bu 'dayıbaşı’ denilen kişilerin de yargılanmasını istiyorduk. Yani 'hadi hadi’cilerin, yeri geldiğinde döven, hakaret eden, işverenin sopası konumunda olan bu insanların da yargılanması gerektiğini söylemiştik ama bu reddedildi. Onu bir eksiklik olarak nitelendirebiliriz. Onun dışında olması gerekenler, kamudan sorumlular hariç dava kapsamında diyebiliriz' dedi.

 

İlgili Haberler

Güncel

Kadınlar eşi tarafından öldürülen Zahide Oğuz'un evinin önünde eylemdeydi

Güncel

Menemen halkı, kalker ocağını yendi

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi

Güncel

İnsani gelişmişlikte ilk üç ilçe CHP'den: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya

Güncel

Haliç'teki üç köprü bu gece trafiğe kapatılacak

Güncel

63 askere FETÖ'den tutuklama

Güncel

Taylandlı turisti taciz eden taksici tutuklandı

Güncel

Ankara Adliyesi önünde şüpheli paket paniği

Güncel

UBER Derneği'nden Taksiciler Derneği'ne suç duyurusu