unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Son 1 yılda İstiklal Caddesi'nde kapanan dev markalar

İstanbul’un tarihi ilçelerinden Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi, 100 yıldan fazla süredir pek çok değişimden geçti. İstiklal Caddesi son dönemde AVM’ler nedeniyle alışveriş eğilimlerinin değişmesi, bölgedeki oteller ve turistik işletmelerle yerli ziyaretçilerin uğrak noktası olma özelliğini kaybetmesi, sair sebepler nedeniyle kapanan kültür-sanat kurumları sonrası “entelektüel merkez' özelliğini yitirmesi, caddedeki karakteristik işletmelerin Afet Yasası ya da Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle kiracısı oldukları binalardan tahliyeleri ile gündemdeydi.

?140 Journos'nun haberine göre, caddenin yaşadığı bu itibar kaybının yanı sıra işletmeler, 20 Temmuz 2015'te Suruç, 10 Ekim 2015 ile 17 Şubat ve 13 Mart 2016'da Ankara, 19 Mart 2016'da İstanbul İstiklal Caddesi, 8 Haziran ve 28 Haziran 2016 Vezneciler ve Atatürk Havalimanı canlı bomba saldırılarından ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimi nedeniyle oluşan ortamdan büyük ölçüde etkilendi. İrili ufaklı birçok kurum ve kuruluş, cadde üzerindeki şubelerini kapattı veya taşınma yoluna gitti.

Bankalardan, teknoloji marketlerine, kafelerden, restoranlara İstiklal Caddesi’nde her sektörden markalar kepenk indiriyor:

The House Cafe İstiklal Caddesi ve Tünel şubeleri kapandı

20160808081645_01.jpeg

MediaMarkt’ın en büyük mağazalarından İstiklal Caddesi/Demirören şubesi kapandı

Doğrudan İstiklal Caddesi’ndeki ayak trafiğinin düşmesine bağlı olmasa da bu kapanma da İstiklal Caddesi’nin hem ziyaretçi sayısının hem de ziyaretçi profilinin değişimine bir örnek teşkil ediyor. 

Paşabahçe Mağazaları İstiklal Caddesi şubesi kapandı

page_iste-son-1-yilda-istiklal-caddesinde-kapanan-dev-markalarin-listesi_879864218.jpg

Dünya gazetesinde yayınlanan habere göre, teknoloji perakendecilerinin son bir yılda karlılığı epeyce düştü. Kimi markalar mağaza sayısını düşürürken bazı yabancı firmalar Türkiye pazarından çekildi. Teknosa’nın 76 mağazasını kapatacağına dair iddialar konuşuluyor ve bazı kapanmalar da halihazırda gerçekleşiyorken sektördeki diğer firmalar da teknoloji mağazaları metrekaresi yüksek çok katlı mağazaları terk ediyor. Buna en son örnek ise MediaMarkt’ın İstiklal Caddesi’ndeki Demirören AVM içerisindeki mağazasını kapatması oldu.

 Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Ekonomi

SPK, o düzenlemeyi kaldırdı

Ekonomi

İmar Barışı'nda başvurunuz iptal olabilir!

Ekonomi

Simit fiyatı ekmeği geçti!

Ekonomi

Bankalarda 98 milyon lira unutuldu

Ekonomi

TESK'ten döviz önerisi

Ekonomi

Ford Otosan'da 3 gün üretim duruyor

Ekonomi

Erdoğan'dan IMF sözcüsünün açıklamalarına ilişkin değerlendirme

Ekonomi

Korkutan araştırma: Yerli sermaye de kaçıyor

Ekonomi

Fitch'in Türkiye kararına dolardan ilk tepki!

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Japon bankalarından İran kararı

Ekonomi

Dolar güne nasıl başladı?