darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Son anketler: Bloomberg'den ilgi çekici sonuçlar

Seçimlere 11 gün kala, Türkiye’de ilk kez denenen bir yöntemle yeni bir anket sonuçları paylaşıldı. Belediyelere danışmanlık ve anket yapan Ankara merkezli Foresight Danışmanlık firmasının Bloomberg kanalı için gerçekleştirdiği araştırmada, 'seçim sonuçlarının son dakikaya kadar kesin olarak tahmin edilemeyeceği’ vurgulandı.

Duvar'ın Bloomberg'den aktadığı anket haberi şöyle:

HANGİ YÖNTEMLE YAPILDI?

-Foresight Danışmanlık firmasının anketi, 7-11 Haziran arasında, 500 kişi ile yapıldı.

-Anket, çeşitli demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri barındıran, Türkiye’deki son üç seçimin sonuçlarıyla uyumlu oy vermiş bir bölgede gerçekleştirildi. Bu yöntem Türkiye’de ilk kez denendi.

-Örneklem sayısı tipik anketlerden düşük olduğu için, hata payı yüzde 3.5 olarak belirlendi.

'İNCE YÜZDE 30'U AŞIYOR'
Anket sonuçlarına göre, Erdoğan’ın ilk turda yüzde 50.8 oy oranına ulaşması mümkün. CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 30.1 olarak görünürken, kampanyasını cezaevinden yürütmek zorunda olan HDP adayı Selahattin Demirtaş yüzde 10.5 oranında. İYİ Parti adayı Meral Akşener yüzde 8’de kalırken, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.4 oranında görünüyor.

Bloomberg’ün haberinde, hata payının yüzde 3.5 olması nedeniyle bu sonuçların başkanlık seçimlerinin illa ki ilk turda sonuçlanacağı anlamına gelmediği vurgulandı. Haberde, “Buradaki ana fikir şu ki, her sonuç mümkün ve tek kesinlik, sonuçların çok yakın olacağı. Erdoğan ve AK Parti tek başına kazanamaz. Önceki seçimlerde iktidar için muhafazakâr kesimlerin, serbest piyasa liberallerinin veya Kürtlerin desteğini almışlardı. Ankete göre, bu kez başarıyı, kendilerini milliyetçi olarak tanımlayan kesimlerin nasıl oy vereceği belirleyecek' denildi.

İkinci tur: Anket, başkanlık seçimlerinin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın farkı açmasının muhtemel göründüğü sonucuna da vardı. Bu durumda, Erdoğan’a destek yüzde 47,4, İnce’nin oy oranı ise yüzde 40,1 olarak saptandı. İkinci turda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5.

İkinci tura İYİ Parti lideri Meral Akşener’in kalması durumunda ise Erdoğan’a destek yüzde 48’de, Akşener’e destek yüzde 35,7’de görünüyor. Bu senaryoda oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise 8,8.

'GERÇEK KAZANAN MUHARREM İNCE’
Foresight şirketi anket sonuçlarını yorumlarken, “Erdoğan muhtemelen iktidarı kazanacak olsa da, bu seçimlerin gerçek kazananı Muharrem İnce olacak' ifadelerini kullandı.

'HDP BARAJI GEÇİYOR’
Ankete göre, parlamento seçimlerinde HDP’nin yüzde 11.7 ile barajı geçmesi bekleniyor. MHP’nin oy oranı yüzde 4.5 oranında görünüyor. Bloomberg haberinde, MHP’nin barajın altında kalmasına rağmen Meclis’e AK Parti ile ittifak sayesinde girebildiğini belirtti; bu sonuçların Erdoğan’ı 'parlamento çoğunluğundan mahrum bırakabileceği’ne dikkat çekildi.

'MUHALEFETİN ZAFERİ MÜMKÜN'
Haberde, “Türkiye’de bu ay düzenlenecek seçimlerin sonuçları son dakikaya kadar belli olmayabilir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iktidarını güçlendirmek için daha zorlu bir mücadeleyle ve hatta bir hayal kırıklığıyla karşılaşabilir' denildi. Seçimlere dair kesin olan tek şeyin belirsizlik olduğu yorumunu yapan Bloomberg, muhalefetin sürpriz zaferinin hata payı dahilinde olduğunu vurguladı.

'ERDOĞAN HER ZAMAN KOALİSYONLARA İHTİYAÇ DUYDU'
Foresight Danışmanlık firmasının kurucularından Mert Yıldız ise “Erdoğan her zaman koalisyonlara ihtiyaç duydu ve duyacak. Hem başkanlığı, hem de parlamentoyu kazansa bile, siyasi belirsizliğin son bulması muhtemel değil' dedi.

'SEÇMENİN ASIL ENDİŞESİ EKONOMİ’
'Türkiye’nin en büyük problemi nedir' sorusuna ise anket katılımcılarının yüzde 34,2’si ekonomi, yüzde 17,7’si terör, yüzde 13,5’i işsizlik, yüzde 13,4’ü eğitim sistemi yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 35.9’u da, yaşam standartlarının son bir yılda kötüleştiğini söyledi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var