Çok Okunanlar

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

Son KHK'da tartışma yaratacak karar

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lere bu sabah yenileri eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Bakanlar Kurulu'nun imzasını taşıyan yeni KHK, 13 maddeden oluşuyor.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan KHK'nin 9. maddesi Varlık Fonu ile ilgili. Milli Piyango ve çok sayıda kamu varlığı 17 gün önce çıkarılan KHK ile Sayıştay denetimine tabii olmayan Varlık Fonu'na devredilmişti. Kısa süre içinde Varlık Fonu ile ilgili yeni bir KHK çıkartılıp, yeni imtiyazlar tanınması soruları da beraberinde getirdi.

9. maddede şu ifadelere yer veriliyor:

MADDE 9 – 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“d) İktisadi devlet teşekküllerinden, bunların müessese, bağlı ortaklık, işletme, işletme birimleri ile varlıkları ve iştiraklerindeki kamu paylarından, sermayesinin tamamı veya yarısından fazlası Devlete ve/veya diğer kamu tüzel kişilerine ait olan ticari amaçlı kuruluşlardaki kamu paylarından, sermayesinin tamamı kamuya ait olan ticari amaçlı kuruluşların sahip olduğu hisse ve varlıklardan, Devletin diğer iştiraklerindeki kamu paylarından ve Hazineye ait paylardan Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasına veya Şirket tarafından yönetilmesine karar verilenlerden,'

CHP'Lİ ÖZTRAK: SÜREKLİ KAMU VARLIĞI TRANSFER ETMEK NEYİN NESİ?

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, son kararnamenin 9. maddesi ile ilgili Twitter hesabından çarpıcı sorular sordu. Öztrak, "OHAL kararnameleriyle, Sayıştay denetimine tabi olmayan Varlık Fonu'na sürekli kamu varlığı ve imtiyazı transfer etmek neyin nesidir?" ifadelerini kullandı.

17 GÜN ÖNCE DE MİLLİ PİYANGO VARLIK FONUNA DEVREDİLMİŞTİ

OHAL kapsamında çıkarılan 6 Ocak 2017 tarihli KHK'yi de paylaşan Öztrak, Milli Piyango ve çok sayıdaki kamu varlığının da 17 gün önce Varlık Fonuna devredildiğini hatırlattı, "Bu neyin acelesi" diye sordu.

ANAYASA'YA AYKIRI

Anayasa'nın 121. maddesine göre OHAL'in gerekli kılmadığı konularda KHK çıkarılmayacağını hatırlatan CHP'li Öztrak, "Kamu varlıklarını Varlık Fonuna devretmek hangi olağanüstü halin icabıdır?" diye sordu.

1-167.jpg2-156.jpg

İlgili Haberler

Ekonomi

Rusya, Türkiye'den getirilen 128 tondan fazla narenciyeyi ülkeye sokmadı

Ekonomi

Gıda şirketine yeniden kayyum atandı

Ekonomi

'25 liraya üretilen kırmızı et, tüketiciye 75 lira'

Ekonomi

Deutsche Bank hisseleri sene başından beri yüzde 56 değer kaybetti

Ekonomi

Toblerone helal üretime geçti, tüketiciler boykot çağrısı yaptı

Ekonomi

Bedelli askerlik başvurularından elde edilen gelir açıklandı

Ekonomi

Elektrikte kesme bağlama ve güvence bedellerine güncelleme

Ekonomi

UzmanFx İle Forex Dünyasındaki Yerinizi Alın

Ekonomi

DİSK-AR: Gerçek işsizlik oranı yüzde 18,2

Ekonomi

İnşaatta bir konkordato başvurusu daha!

Ekonomi

75'ten fazla şubesi olan pideci iflas etti

Ekonomi

Dolar/TL kuru haftaya nasıl başladı?