unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Son pişmanlığın faydası olmuyor.. Saddam'ın heykelini yıkan Iraklı, "Çok pişmanım" dedi

Irak’ın Başkenti Bağdat’ta 2003 yılında Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Kadim Şerif Hasan el Jaburi’nin devrik liderin heykelini eline geçirdiği bir balyozla yıkmaya başlaması, Irak için bir dönüm noktası olmuştu. Jaburi'nin fotoğrafı döneminde dünya ölçeğinde en çok basılan-yayılan görseller arasında yer almıştı. Kentte coşkulu törenler yapılmış, Saddam aleyhine sloganlar atılmıştı. Aradan 13 yıl geçtikten sonra BBC’ye konuşan Jaburi, “Elimde olsa heykeli yeniden dikerdim' sözleriye pişmanlığını anlattı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 2003 yılında ABD işgaliyle Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra meydanlarda kutlamalar yapıldı. Iraklı Kadim Şerif Hasan el Jaburi, Saddam Hüseyin heykelini eline geçirdiği bir balyozla yıkmaya başladığında Irak için bir dönüm noktası olduğu düşünülen dönemin sembollerinden biri olmuştu. Aradan 13 yıl geçtikten sonra BBC’ye konuşan Jaburi, “Elimde olsa heykeli yeniden dikerdim ama öldürülmekten korkuyorum' sözleriyle pişmanlığını anlattı.

BLAIR'İN YALANLARI

Saddam sonrası Irak’ın giderek daha kötüleştiğini söyleyerek “Bush ve Blair yalancı, eğer bir suçlu olsaydım onları kendi ellerimle öldürürdüm' diyen Jaburi, “Saddam gitti ama yerine bin tane Saddam geldi' yorumunu yaptı.

Körfez Savaşı sonrası BM denetçilerinin tasfiye ettiği kitle imha silah programının devam ettiğinin “şüphe götürmez' olduğunu, Saddam’ın bunları füzelere koyup Batı’yı birkaç dakika içinde vurabileceğini öne süren, istihbaratçılara baskı yapıp tartışmalı bir rapor hazırlatıp yalanlarını önsöz olarak ekleten Blair, 18 Mart 2003’te işgale parlamento onayı da aldı. Ama Irak’ta ne kitle imha silahı ne de uçabilen füze bulunmasıyla alemin “maskarası' oldu. “Bush’un finosu' lakabıyla anılan, soyadı “yalancı' manasında “Blier' diye telaffuz edilen, “yalancı, katil' sloganıyla protesto edilen Blair, 2007’de istifa etmek zorunda kaldı.

BEDELİNİ IRAK HALKI ÖDEDİ

İşgal ve Baas rejiminin (devletin) yıkılmasının yol açtığı etnik ve dinsel çatışmalarda yaklaşık 3.5 milyon Iraklı yaşamını yitirdi. Saldırgan ABD’nin ise 4 bin 424, İngiltere'nin de 179 askeri öldü.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'

Dünya

Trump bu kez de Karadağ'a çattı: Üçüncü Dünya Savaşı çıkarabilirler!

Dünya

Fransa'dan ayrılmak istiyorlar: Bağımsızlık referandumu yapacaklar!

Dünya

Google'a ceza sadece bir başlangıç olabilir

Dünya

Haftada dört gün çalıştılar, şirket daha verimli!

Dünya

Facebook'tan 'Yahudi soykırımı' kararı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye tepki: Rezalet!

Dünya

İsrail'de 'Yahudi ulus devlet' yasası kabul edildi

Dünya

İran'da çatışma: 1 sınır muhafızı öldü