YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

CHP nihayet sokağa çıkıyor

13.04.2018 11:38

CHP muhalefetini nihayet sokağa taşıyor. Canı gönülden kutluyorum. 

Siyasi iktidara karşı sonuç alıcı toplumsal desteğin ancak bu yolla sağlanabileceğinin görülmeye başlandığını mutlulukla görmekteyiz. 

Adalet yürüyüşü ve şeker fabrikalarının satılmasına karşı ortaya konan eylemlilikten sonra önümüzdeki pazartesi günü sokağa sandalye atılıp oturulması eyleminin yeni bir eylemlilik sürecinin başlangıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Nihayet, bu adımla doğru hamleler başlayabilir. Aynı zamanda, bu sürecin bugüne kadar, muhalefetin ve özellikle CHPnin en büyük kamburlarından biri olan Siyasi iktidarının belirlediği gündemlerden çıkamadığı şeklindeki algıdan kurtulması için güçlü bir zemin yaratabilir. 

Son derece demokratik, anayasal haklar çerçevesinde görülmesi gereken bu eylem biçimine, siyasi iktidar karşıtı hiç bir kişi ve gücün karşı çıkacağını zannetmiyorum. Zaten bu tür aktivitelerin olması, AKP iktidarının toplumu ayrıştırıcı, kamplaştırıcı politikalarına, baskı ve şiddeti politikasının ana eksenine oturtmasına karşı çıkan, huzur ve güven ortamı arzu eden çevrelerin ortak düşüncesidir.

Ayrıca son dönemdeki gelişmelerin seyrine baktığımızda, iktidarın ekonomik ve toplumsal her olguda son derece sıkıştığını, hareket alanının daraldığını görüyoruz. İktidarını rahatlatmak için başlattığı Afrin harekatı ve ezici bölümünü yandaşlara verdiği yeni teşvik uygulamasına rağmen pek bir rahatlamayı  da sağlayamadığı görülüyor.
        
AKPDE LALE DEVRİ BİTTİYOR
AKP yıllardır bir algı üzerinden oy tabanını kontrol etmeye çalıştı; Biz güçlüyüz, her koşulda iktidarda kalırız. Hatta muhalefet güçlerinin iktidar alternatifi olma görüntüsü yaratamamalarının da etkisiyle, bu algıyı geniş muhalif kesimlerine de kabul ettirdi.

Artık devir değişiyor. Bu algıyı eskisi gibi toplumun büyük kesimine yutturamıyor. Çünkü, bu algının yaratılmasında kendi toplumsal tabanlarına verdikleri sus ve bana itaat et payını dahi veremez oldular. Anketlerin de söylediğine göre, artık bu çevrelerin bir kısmı her söyleneni hemen kabul etmiyor, kendi aralarında tartışıyor, doğru olup olmadığını araştırıyorlar.

Türkiye ekonomisinin durumu da insanları düşünmeye itiyor. Bakınız, dolar 4.20yi buldu. Bunun piyasaya yansımayacağını kim düşünebilir. Petrol fiyatlarından başlayarak, vatandaşın aldığı, her ürünün fiyatları artmaya başladı. Son iki günde mazotun litresi 30 kuruş zamlandı. Bu zamların etkisi kısa sürede daha belirgin hale gelecek. Bu durum kaçınılmaz.

Siyasi iktidar bir çıkış bulamıyor. Tıpkı gezi eylemleri sırasında olduğu gibi dövizdeki artışı dış güçlere bağlamaya başladı. Beyler, gezi döneminde dolar 1.92 idi, şimdi 4.20 oldu. 4 yılda 2.2 kat artmış. Petrol fiyatlarında oran daha yüksek. Bırakın artık  dış güçler edebiyatını. Gülünç duruma düşüyorsunuz. Bunların yanında yeni iki olgunun da altını kalın bir şekilde çizmekte yarar var.

1) AKP içinde ciddi bir tartışma ve kafa karışıklığı artıyor.
 - AKP içindeki siyasi elitin ve özellikle liderin uygulamalarının, bugüne kadar olmadığı kadar tartışılmaya başladığını görüyoruz.

- Terör yapılanması FETÖ hakkındaki tartışmaların farklı boyuta ulaştığını, işin boyutunun FETÖ borsası var şeklinde ifade edilmesi çok önemli. Açık açık FETÖ ile işbirliği yapılıyor iması var. 15 Temmuzdan sonra tüm konseptin, OHALin, FETÖ tehdidi üzerine oturtulduğunu düşündüğümüzde bu farklılıkların çok önemli olduğunu düşünmek gerekiyor.

2) Muhalefet cephesinde, özellikle bireyler içerisinde direncin, iktidar karşıtı duruşun, kararlılığın net bir şekilde arttığı görülüyor. İnsanların kötü gidişe karşı kendiliğinden guruplaştıklarını günlük yaşamda sık görüyoruz. 
- Bu anlamda bir gerçeğin altını çizmekte yarar var; tabandaki muhalefet, muhalefet partilerinin çok önünde bulunuyor. CHPnin hareketlenmesi, önüne yeni hedefler koyması, sokağın gücünü  harekete geçirmek istemesi umarım bu farklılığı ortadan kaldırır.

Un, şeker, su var. Şimdi helva yapma zamanı.

 

 

 

 

Eğitim