unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sosyalist kimliğiyle tanınan psikiyatrist 'FETÖ' soruşturmasından tutuklandı!

14 Ağustos'ta Mardin'in Midyat İlçesi'nde "çeşitli ihbarlar" üzerine, aralarından eğitim ve sağlık emekçilerinin de bulunduğu 30 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın "FETÖ-PYD bağlantısını ortaya çıkarmak üzere" derinleştirildiği açıklanmıştı. 

soL'dan Ahmet Çınar'ın haberine göre, Midyat Devlet Hastanesi'nde görevli Psikiyatrist Hekim Aykut Çobadak, soruşturma kapsamında önce adli kontrolle serbest bırakıldı, daha sonra savcılığın itirazı üzerine tutuklanarak Midyat Cezaevi'ne konuldu. 2010'da işçilerin Tekel Direnişi'ne destek veren, 2013'te soL Cephe çağrıcıları arasında bulunan, KESK'e bağlı SES'in Midyat Temsilciliği'ni sürdüren, sol ve sosyalist kimliğiyle tanınan Aykut Çobadak'ın "FETÖ-PYD" soruşturması kapsamında tutuklanmasına tepki yağdı. 

'FETÖ' İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINDI, MAHKEMEDE PKK İLE İLİŞKİLENDİRİLDİ

Konuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren Çobadak'ın avukatı Serdar Canpolat, şunları söyledi: 

"Dosya kapsamından toplam 30 kişi gözaltına alındı. Yapılan ev aramalarında bir çoğunun evinde bir veya iki delil elde edildi. Zaman gazetesi, Sızıntı dergisi, 1 dolar, Kürt yayınları, Öcalan'ın kitapları delil olarak sayıldı. Aykut Bey'in evinde de bin 500 kitap içerisinde sadece Abdullah Öcalan'ın 'Savunmalarım' adlı bir tek kitap bulundu. Bu tek kitap nedeniyle örgüt propagandası iddiasıyla gözaltına alındı ve tutuklandı.  Öyle saçma bir durum var ki, savcılıkça FETÖ iddiasıyla gözaltına alınan kişi mahkemede PKK'yle ilişkilendirilmiş, savcılıkta PKK üyeliğiyle suçlanan kişi mahkemede örgüt propagandasına dönüşmüş. Tam bir hukuk garabeti var."

'ORTADA HİÇBİR DELİL YOK'

Örgüt propagandası suçlamasının katalog suçlar arasında yer almadığını hatırlatan Av. Canpolat, "Bu suçlama tutuklamayı gerektirmeyen bir suçlama. Ayrıca Aykut Bey'in bin 500 kitabının hepsi mesleğiyle ilgili kitaplar, Öcalan'ın kitabını da bir psikiyatrist olarak okuyor. Yasaklı kitaplar arasında değil ve o kitabı bulundurmak da suç değil. Örgüt propagandası suçunun oluşması için, bu kitabın içeriğini anlatması, yayması lazım, böyle bir durum da yok. Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesine uyan hiçbir durum yok. Devlet Hastanesi'nde çalışan iki hastane polisinin tuttuğu tutanakla müvekkilimi tutukladılar. Saçma bir soruşturma. Sol görüşlü birisi FETÖ iddiasıyla suçlanıyor, sıradan herhangi bir vatandaş PKK propogandasıyla suçlanıyor. Ama ortada hiçbir delil yok" dedi. 

Türk Tabipler Birliği ve SES'in önümüzdeki hafta Psikiyatrist Hekim Aykut Çobadak için bir basın açıklaması yapması, yaşanan mağduriyeti kamuoyuna duyurması bekleniyor.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Güncel

TSK'dan uzun dönem askerlerin 'bedelli' paylaşımına inceleme

Güncel

Atatürk'e hakaret eden kadından ikinci video!

Güncel

Maden ocağında iş kazası: 4 yaralı

Güncel

Hatay'da 75 yabancı uyruklu yakalandı

Güncel

İşte bedelli askerin çantasında olması gerekenler!

Güncel

Kadıköy'de iş makinesi doğalgaz ana borusunu patlattı

Güncel

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

Güncel

Dün gece katliam yapan Mustafa Duran teslim oldu!

Güncel

Van'da korkutan deprem!

Güncel

Bedellide flaş gelişme: 28 gün şartı kalkıyor mu?

Güncel

Fatih Terim uyarmıştı: Futbola cinsel istismar gölgesi düştü!

Güncel

Fatma Girik'ten Ceceli'ye: İster kadınla sevişir ister erkekle, sana ne!