darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Suilkastçi Temmuz ayında Ankara’da kimi ziyaret etti?

Rusya’nın Ankara Büyükçelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin soruşturma Rusya’dan gelen heyetin katılımıyla çok yönlü devam ediyor. Saldırı sırasında “Benim buradan ölüm çıkar' diyen saldırganın eyleminin planlı olduğu belirtilirken başta 'FETÖ' olmak üzere terör örgütleri ile bağlantısı araştırılıyor.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, soruşturmada yeni bilgiler ortaya çıktı. Buna göre Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki (ÇSM) fotoğraf sergisi 16 Aralık’ta açıldı. Altıntaş, 14 Aralık günü ÇSM’ye 300 metre yakındaki oteli arayarak rezarvasyon yaptırdı. Görgü tanıkları, 16 Aralık’taki açılış sırasında Altıntaş’ın sergiye geldiğini, bir süre dolaştığını söyledi. Altıntaş’ın sergide ya büyükelçiyi aradığı ya da keşif yaptığı tahmin ediliyor. Rus Büyükelçiliği serginin resmi açılışını 19 Aralık’ta yapma kararı aldı. Altıntaş, saldırıdan bir gün önce yani 18 Aralık’ta Atatürk Bulvarı üzerindeki otelde 214 numaralı odada kaldı. Ertesi gün 18.30’da başlayan açılış için otelden çıkan Altıntaş, yürüyerek ÇSM’ye geldi.

X-RAY'DEN GEÇMEMİŞ

Güvenlikler, X-Ray cihazından geçmeyen Altıntaş’ı uyardı. Saldırgan, bunun üzerine polis kimliğini göstererek içeri girdi. Karlov’un ölü muayene tutanağına göre vücuduna 9 kurşun isabet etti. Kamera kayıtlarını inceleyen savcılık ve emniyet birimleri, saldırganın 11 el ateş ettiğini tespit etti. Karlov’da 11 kurşun yarası bulunduğu, bunlardan ikisinin giriş- çıkış yarası olabileceği bildirildi.

 

7 KİŞİYE DAHA GÖZALTI

Altıntaş’ın memleketi Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan 5 akrabası önceki gece gözaltına alınmıştı. Polis dün dayısı Hasan Furucu’yu gözaltına aldı. Furucu’nun, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan American Turkish Academiy Okulları’nın Kuşadası şubesinin müdürü olduğu belirtildi. Akşam da Altıntaş’ın İzmir’deki Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’nda okuduğu yıllarda bağlantıda olduğu ve aynı okulun yemekhanesinde çalışan Süleyman Ergen ile birlikte toplam 6 kişi daha gözaltına alındı.

ANKARA'DA KİMİ ZİYARET ETMİŞ

Saldırgan, Diyarbakır’dan Ankara’ya gelmeden önce uçak biletini 14 Temmuz’da aldı. Kendisine izin veren dönemin Çevik Kuvvet Şube Müdürü’nün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olduğu belirtildi. Altıntaş’ın 16-17 Temmuz tarihlerinde Ankara’da nereye gittiği, kimlerle görüştüğü araştırılıyor.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNE GİTTİ Mİ?

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde 13 Aralık akşamı Halep protestosu yapılmıştı. Bu protesto sırasında güvenlik amacıyla büyükelçilik önünde çevik kuvvet görevlendirilmişti. Bunlar arasında Altıntaş’ın olup olmadığı bilinmiyor. Sputnik, NTV’ye dayandırdığı haberde, Altıntaş’ın o eylemde Rusya Büyükelçiliği’ni korumakla görevlendirilen ekipte yer aldığını iddia etti. Altıntaş’ın bir gün sonra 14 Aralık’ta otel rezarvasyonu yapması dikkat çekti.

FETÖ İDDİASI

Savcılık kaynakları, saldırının organize ve planlı olduğuna dikkat çekti. Kaynaklar, saldırganın dayısının FETÖ bağlantılı bir okulda yöneticilik yaptığını, gözaltına alınıp serbest bırakıldığını anımsattı. Altıntaş’ın da Aydın’da FETÖ gerekçesiyle kapatılan Körfez dershanesine gittiğine dikkat çeken kaynaklar, bütün bunların önemli olgular olduğunu kaydetti. Altıntaş’ın adının İstanbul’da yürütülen bir FETÖ soruşturmasında da geçtiği öğrenildi. Soruşturmada ifade veren bir polis, Altıntaş’ı kaldığı bir 'ışık evi’nde gördüğünü söyledi. Öte yandan AP’ye konuşan hükümetten üst düzey bir yetkili, “Tamamen profesyonelce ve çok iyi planlanmış' olarak tanımladığı suikast için “tek adam işi değil' ifadesini kullandı.

İlgili Haberler

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi