darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

'Şüpheli ASELSAN ölümleri araştırılsın'

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis başkanlığına verdiği önergede bir dönem peş peşe yaşamlarının yitiren ASELSAN çalışanlarının ölümlerinin tekrar araştırılmasını istedi.

Tanrıkulu gerekçesinde, ASELSAN’ın bir dönem ülke gündemine sadece ürettiği 'yerli savunma sanayi ekipmanları’yla değil, şüpheli ölümlerle de geldiğini hatırlattı.

Tanrıkulu, 7 Ağustos 2006’da mühendis Hüseyin Başbilen, 17 Ocak 2007’de mühendis Halim Ünal, 26 Ocak 2007’de mühendis Evrim Yançeken, 5 Mayıs 2008’de zorunlu askerlik hizmetlerini yerine getiren ASELSAN bağlantılı mühendislerden Zafer Oluk ve 9 Ekim 2007’de Burhaneddin Volkan’ın şüpheli bir biçimde hayatıını kaybettiğini vurguladı.

2006-2008 yıllarında beş mühendisin şüpheli ölümü unutulmadan 25 Ocak 2013 tarihinde de bir başka ASELSAN mühendisi Hakan Öksüz’ün trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirten Tanrıkulu, “Ülkenin stratejik bir sanayi kuruluşunda çalışan mühendislerin şüphe uyandıran ölümleri akıllara birçok soruyu getirmektedir' dedi.

'MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMALI'

Darbe girişiminin ardından onbinleri bulan kamuda tasfiyelerin altını çizen Tanrıkulu, ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerinin yeniden araştırılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu mühendislerin ölümüyle ilgili soruşturma ve kovuşturmaları yürüten savcı ve hakimlerin bugün görevde olup olmadıkları incelenmelidir. Ayrıca Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen raporlar ve otopsi tutanakları da yeniden incelenmelidir. Bu kişilerin ölümlerinin üzerindeki şaibe FET֒nün darbe girişimin ardından yeninden değerlendirilmeli ve gerçekler kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Olaylar intihar ve kaza ihtimalleri ile basite indirgendiği takdirde, ülke savunmasını ilgilendiren birçok konunun da üstü kapatılacaktır. Hayatını kaybeden mühendislerimizin ailelerinin ve kamuoyunun şüphelerinin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması elzemdir.'

 

İlgili Haberler

Güncel

Dehşet çiftliği davasında flaş gelişme

Güncel

'İnsanca yaşamak istiyoruz' dediği için tutuklanan işçinin annesi böyle feryat etti!

Güncel

Deniz Yücel: Alman hükümeti Türk toplumuna ihanet etti

Güncel

Anayasa Mahkemesi'nden 'genelev' kararı

Güncel

Cezaevinde işkence var mı sorusuna 'Kamuoyunu ilgilendirmez' yanıtı

Güncel

'Rusya adım adım ev ödevlerini yaptırıyor'

Güncel

'Köle değiliz' diyen 24 havalimanı işçisi tutuklandı!

Güncel

Adnan Oktar davasında karar çıktı

Güncel

Adana'da orman yangını

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi!

Güncel

Çavuşoğlu Fransa, Almanya ve ABD Dışişleri Bakanlarıyla görüştü

Güncel

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi