Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

Suriye: Kimyasal saldırıların arkasında Suud, Türkiye ve Fransa var!

Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi BM ve Kimyasal Silahları Yasaklama örgütünün Suriye’de kimyasal silahların kullanımına ilişkin iki durum konusunda hazırladıkları raporun hiçbir somut kanıta dayanmadığının altını çizdi.

Al Masdar'da yer alan habere göre BMGK’nin kapalı oturumu ardından basın toplantısı düzenleyen Caferi; Suriye’nin, siyasi çıkarlar uğruna kullanma ve siyasi baskı amaçlı raporlar yerine gerçeklerin net bir şekilde ortaya çıkarılması amacıyla Suriye’nin işbirliğini sürdüreceğinin altını çizdi.

Kimyasal silah kullanımının Suriye’ye karşı askeri müdahale bahanesine ilişkin bir soruya cevabında Caferi; kapalı ve anlaşmazlık konusu olan bu meselenin her daim bir baskı unsuru niteliğinde kullanıldığına dikkat çekti. Caferi ABD başta olmak üzere çok sayıda devletin bu mesele ile Suriye’ye siyasi saldırılarda bulunduklarını, sonuç itibarıyla da Suriye hükümetinin kimyasal kullandığı konusunda hiçbir kanıt yada kesin bilginin elde edilemediğine dikkat çekti.

Bu meselenin aydınlatılmasında herkesten daha çok Suriye’nin çıkarı olduğunu belirten Caferi; bundan dolayı da Suriye’nin her daim bu konuda soruşturmanın yapılmasını, kimyasal silahların nerede ve kim tarafından kullanıldığının tespit edilmesini talep ettiğine vurgu yaptı.

Amerika dahil yabancı muhtelif medya araçlarının silahlı terör örgütlerin kimyasal maddeleri nereden temin ettikleri, nasıl Suriye’ye aktarıp kullandıklarına ilişkin bir dizi basın raporu yayınladıklarına dikkat çeken Caferi; Türkiye, Suudi Arabistan ve Fransa’nın aralarında bulunduğu bir dizi devletin de parmakları olduğuna vurgu yaptıklarının altını çizdi.

Caferi Türkiye istihbaratı ile birlikte çalışan Heysem Kassab adlı azılı teröristin Libya’dan Türkiye’ye iki litre sarin gazını sivil bir uçakta taşırken yakalandığına vurgu yaparken, Gazi Antep’teki bir laboratuvarda yaptıkları kimyasal silah kullanımı laboratuvarlarına da ışık tuttu.

İlgili Haberler

Dünya

55'i kadın, 1'i polis 78 kişiyi öldürmüş

Dünya

ABD ile Suudi Arabistan, petrol piyasasındaki gelişmeler hakkında görüştü

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Ermenistan'ın NATO üyesi olma arzusu yok

Dünya

Noel Baba'yı protesto eden kişi gözaltına alındı

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron sendika temsilcileriyle görüştü

Dünya

İsrail askerleri Filistin resmi haber ajansını bastı

Dünya

İngiltere'de Brexit kaosu: May oylamayı erteledi

Dünya

Ermenistan: Türkiye ile ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız

Dünya

Kremlin Sözcüsü: Rusya'nın Fransa'daki eylemlere olan müdahalesi...

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı ülkesinde öldürülen turist genç için özür diledi

Dünya

Umman, hava sahasını İsrail uçaklarına açtı

Dünya

'İngiltere 'hükümet düşer' kaygısıyla Brexit oylamasını erteliyor'