YAZARLAR

Tüm Yazıları Nahit Duru

CHP, taraftar grupları kadarını bile yapamadı

08.05.2016 10:41

Gündem çok yoğun. Her an, her saniye değişiyor, belki de özellikle değiştiriliyor.  Başkanlık konuşurken, Başbakan ve AKP genel Başkan krizi çıkıyor ortaya, sonra terör, Kilise IŞİD tarafından atılan bombalar, burada yaşayan insanların kenti terk etmeleri, daha niceleri...

Muhalefet, özellikle MHP kendi derdinde.  

Kendisinden çok şey beklenen CHP ise, gündem oluşturmak bir yana, AKPnin yarattığı suni gündemi takipte bile zorlanır hale geldi. 

Bir konuya odaklanacakken, hemen gündem değişiyor, özellikle değiştiriliyor ve CHP izlemekten yorgun düşüp, unutuyor adeta önemli konuları...

İnsanlarımız kimi olayları anımsatmakta kararlı muhalefete...

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksinden Fenerbahçelilerin, Türk Telekom Arenadan Galatasaraylıların,  Vodafone Arenadan Beşiktaşlıların, Antalya Arenadan Antalyalıların ve bazı stadyumlardan Atatürk Cumhuriyetine inanmış sporseverlerden tek ses yükseliyor:

"Türkiye laiktir, laik kalacak"

Stadyumlarda, Spor Salonlarında - özellikle Karşıyaka ve Fenerbahçe- seyircilerinin sesleri  Meclis Başkanı İsmail Kahramanın "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" iddiasının ardından daha yaygın ve gür çıkmaya başladı.
İzmirli ayakta, miting yapıyor, laiklik diye haykırıyor.

Muhalefet, özellikle de Atatürk ilkelerini Partisinin ambleminde taşıyan CHP,  spor severler, İzmirliler kadar olamadı. 

"Sert muhalefet yapacağını" bir televizyon programında açıklayan  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyu önce sosyal medya hesabından, sonra 26 Nisandaki grup toplantısında gündeme taşıdı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabına özetle, "Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var. Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık" diye yazdı. 

CHP Genel Başkanı, Partisinin grup toplantısında ise, konuya ilişkin şunları söyledi:

Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir demektir. Devlet etnik kimlik ve inanç konusunda kör olmalıdır...Laiklik toplumsal barışımızın en temel güvencesidir. Ben sayın Meclis Başkanına sormak isterim. Ortadoğuda kan gövdeyi götürüyor. Hala mı ders almadın? Siyaset kurumu benim inancıma vatandaşımın inancına müdahale edemez. Laiklik o müdahaleye imkan vermeyen bir düzenlemedir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmak, insana saygı duymaktır.

Sonra, sonrası yok... CHPden bireysel çıkışlar, bir suç duyurusu dışında... 

Yıllar öncesine Ecevitin genel sekreter, genel başkan olduğu dönemde böyle bir olay yaşansaydı CHP ne yapardı.

Eskiler bilir, İsmet İnönü başta olmak üzere tüm CHPliler laikliğe çok önem vermiş, bu nedenle irtica ile mücadele etmişti. Bu gelenek son yıllara kadar devam ettirilmiş sonra askıya alınmıştı.

Neyse, Ecevitin yetkili olduğu dönemlere uzanalım.

CHP kurmayları, CHP genel sekreterinin veya  genel başkanının sahaya inmesi planlamayı yapar, hemen yaşama geçirirdi.

Sonra Ecevit, yurdun dört bir yanında halkla buluşurdu. Buralarda halka; başta Cumhuriyetin kazanımlarını, laiklik, başkanlık sistemi, terör, yolsuzluklar,  kiralık işçi yasası , edilen yeminlere aykırı davranmak olmak üzere bütün konuları anlatır, onları ikna ederdi.

Büyük bir olasılıkla halkla buluşmasını da, bugün iktidarın yoğun güvenlik önlemleri altında bile gidemediği, ya da kenarda köşede toplantılar yapabildiği Güneydoğudan başlatırdı.

CHPnin "sert muhalefetten" anladığı, grup toplantısında veya televizyonlarda yüksek sesle konuşmaksa yandık. 

Hani  meşhur öyküdür, sessizliği ile tanınan adama sormuşlar:

"Adın ne?" 

"Mülayim " 

"Sert olsa ne yazar" 

CHPnin işi de böyle galiba... 

Eğitim