YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Necati Yıldırım

Bir, iri, diri işine giriyoruz

22.06.2017 18:20

Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere iktidar cenahının huyudur, her fırsatta çıkıp muhalefete nasıl muhalefet edileceğini öğretirler. Hemen hemen bilinen tüm siyasi eğilimler aksini gösterse de, eşyanın tabiatına aykırı olsa da muhalefete muhalefet bu ülkenin gerçeğidir.

Adalet Yürüyüşü ile birlikte yine benzer söylemler hiç vakit kaybetmeden dolaşıma girdi. Bir farkla ki daha önceleri genellikle aynı gün mikrofon karşısına geçip kükremeye başlayan Cumhurbaşkanının yerini bu kez ilk gün twitter üzerinden Sayın Devlet Bahçeli aldı ve sonrasında sahneyi Sayın Erdoğana bıraktı. Özellikle referandum sonrası geliştirilen bu yöntem tutmuş olmalı ki istikararlı bir şekilde devam ettiriliyor.

Yürüyüş ilerledikçe Sarayın oruç ağzını zor tutan tavrının şiddetini artırarak işi FETÖ-PKK-CHP üçlemesine vardırması korkunun boyutunun görünenden fazla olduğuna işaret etti ve devamında Sayın Bahçeli çıtayı yükselterek yürüyenleri, dolayısıyla destekleyenleri, dolayısıyla neredeyse memlektin yarısını Pennsylvaniaya gönderme niyetini beyan etti.

Elbette bu genel olarak iktidar cephesinin ıslak rüyalarını süsleyen bir fantezi olarak malumun ilanında başka bir şey olmadı: Keşke bizden olmayanların hepsi gitse de rahatlasak! Yani aslında Asena Melisa Sağlama saldıran bilinçaltından temelde hiçbir farkı yok. Ülkenin bir kısmının gerisini minübüste şort giyen Asena olarak gördüğünü tahayyül edin, işte içinden geçtiğimiz korku tünelinin ana teması budur.

Adalet Yürüyüşü her gün toplumun ezilen, mağdur edilen, dışlanan, horlanan, taciz edilen, sömürülen tüm kesimlerin de desteğiyle büyüyerek devam ederken bir şey net olarak ortaya çıktı: Yürüyüşten sonra artık bu ülkede hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yürüyüşe katılan katılmayan, destekleyen karşı çıkan herkes bunu içlerinde bir yerlerde hissediyor.

Öte yandan CHP bilerek yürüyüşü kitleselleştirmekten kaçınıyor. 2019da çok önemli bir viraj var ve ülke unpredictable (öngörülemeyen) koduyla açık denizde dümensiz sürükleniyor. CHP şu aşamada yapılması gerekenin hayır cephesine bir arada olduklarında nasıl bir güce dönüşebileceklerini göstermek ve toplumun tüm rahatsızlarını zorla dayatılan ikili siyasi yapı içinde iktidarın her şeye rağmen demokratik sınırlar içinde el değiştirebileceğine güven duymalarını sağlamak olduğunu düşünüyor.

Referandum sonrası CHPnin kitleleri YSK önlerine yığmamasını eleştirenler çok oldu. Bu anlamda  tabanda belli bir oranda hoşnutsuzluk olduğu da aşikar. Ancak demokratik toplumun gücünü azımsamamak gerekiyor. Sayın Kılıçdaroğlunun Yürüyüşün Maltepede bitmeyeceği yönündeki açıklaması ise hareketin uzun soluklu maratona evrilebileceği işaretini veriyor.

O halde yapılacak şey belli. Sakin, kararlı, sabırlı bir şekilde, tıpkı Sayın Cumhurbaşkanının dediği gibi: Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Birlikte kurduğumuz bu ülkeyi inşallah hep birlikte güzel yarınlara taşıyacağız.

Eğitim