unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Suriye ve Irak teröre karşı ortak saha olarak hareket kararı aldı!

Bağdat'ta Rusya, Irak, İran ve Suriye'nin katılımıyla kurulan koordinasyon merkezi ile tartışılmaya başlayan ve son olarak Irak heyetinin ziyareti esnasında Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın, "Irak'ın zaferi Suriye'nin zaferidir" açıklaması ile gündeme gelen Irak-Suriye ortaklığına dair Lübnan merkezli El Nashra Haber Ajansı yeni bir iddia gündeme taşıdı. İddiaya göre Suriye ve Irak savaş sahaları teröre karşı iki ülkenin koordinasyonunun gelişmesiyel birleşecek.

Halep’teki asıl savaş özellikle cihatçı terör örgütlerinin Türkiye üzerinden silah ve mühimmat tedarik ettikleri tek yol olan Kastello üzerinde yoğunlaştı. Buradaki savaşın stratejik önemi büyük çünkü cihatçıların tek takviye yolu kesildikten sonra Suriye ordusu, Hizbullah ve İrak kuvvetlerinin asıl büyük hedefi, Rakka ve Deyr ez Zor olacak.

Devam eden çatısmalarda Suriye kuvvetleri direniş grubuyla birlikte Kastello yolunu ateş çemberine alıp kontrolü sağladı. Aynı zamanda Kastello yoluna tamamen hakim bölge olması nedeniyle stratejik öneme sahip olan Melah bölgesini de denetim altına aldılar. Bu ekstra denetimin amacı, bir sonraki adımda, dört tarafı kuşatma altında Halep kentini tamamen özgürleştirmek.

Güvenilir kaynakların bildirdiğine göre, binaların yoğunluğu ve bölgenin coğrafik açıdan uygun olmaması nedeniyle ağır kayıplar verme ihtimali bulunduğundan  Suriye ordusu ve Hizbullah güçleri kente girmeyecekler. Çünkü asıl plan silahlı gruplara her türlü desteğin kesilmesini sağlamak için Kastello yolunun bütün çıkışlarını kapatmak.

Kaynaklar ekliyor: “Kastello yolunu kurtarma kararı çok ani oldu. Suriye ordusu ve Hizbullah kuvvetlerinin “savunma' adı altında bölgede aniden ortaya çıkmaları bu durumu açıklıyor. Bu ani çıkışın anlamı da şudur: Nusra Cephesinin 9 Temmuz’da ilan ettiği “Halep kuşatmasını kırma' operasyonuna büyük darbe vurulmuş oldu. 

Halep için 1. Savunma hattı

Suriye ordusu ve Hizbullah, Halep kentini tamamen kurtardıktan sonra kent için “birinci savunma hattı' kurmayı hedefliyor. Bu da, Türkiye’nin her zaman sonuna kadar açık tuttuğu sınır hattı demek oluyor.

Bu savunma hattı tesis edildikten sonra ordunun harekat yönü Halep’in doğusuna, Rakka ve Deyr ez Zor’a doğru olacak.

Kaynakların bildirdiklerine göre büyük savaş burada olacak ve bu savaş öncekilere hiç benzemeyecek.İran, Suriye ordusu ve Hizbullah’ın yanında bu operasyona ağırlık verecek keza Rus savaş uçakları da bu harekatta olacak. Ayrıca Musul’u kurtarma operasyonunda yer alan Irak halk birlikleri Deyr  ez Zor’un Irak sınırında müttefiklerini karşılayacaklar.

Irak halk birliklerinin kalabalık bir şekilde Suriye’ye girmelerinin, göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğuna dikkat çeken kaynaklar şunu ekliyor: “Bütün bunların gerçekleşmesi, Rusya’nın siyasi tutumu ve savaş alanında Suriye ordusu ile Hizbullah’ın yanında alacağı pozisyona bağlı olacak. Bu önemli çünkü Suriye, İran ve Hizbullah,  Ruslardan  bu operasyona dahil olup, tamamen bitene kadar net duruş sergilemesini ve “ateşkes oyunlarına' artık girmemesini istiyor.  Zira bu “ateşkes oyunları' Halep’te başarısız oldu ve bir daha böyle bir şey kabul edilemez…

Çeviren: Hamide Yiğit

Kaynak: Al MasdarnewsÇok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü

Dünya

Beyaz Saray'dan Ukrayna referandumu önerisine yanıt

Dünya

Hamas ile İsrail arasında ateşkes

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım

Dünya

DSG Komutanı: IŞİD, Deyrezzor'da tamamen bitirilmek üzere