Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Suriye yönetimi ve silahlı muhalefet Astana'da aynı masada

Suriye'de barışın sağlanması konusunda düzenlenecek kritik toplantı Astana'da başlıyor. 

Görüşmelere muhalif birlikler, Suriye hükümeti temsilcisi ve çözüm sürecinde önemli rol oynayan ülke heyetlerinin katılması planlanıyor.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da bugün ve yarın düzenlenecek olan ve Suriye'de barışı temin etmesi amaçlanan görüşme Türkiye ve Rusya  ile, Kazakistan'ın desteği ile düzenleniyor.

Astana'daki Rixos President Otel'de yapılacak görüşmeler Türkiye saati ile 10.00'da başlayacak. Programı takip için 320 yabancı gazeteci ile 120 yerli gazeteci akredite edildi.

 

İLKLERİN TOPLANTISI

Türk Dışişleri kaynaklarının da belirttiği gibi “Suriye’de ateşkes için İran ve Rusya ile anlaşmaya varan Ankara’nın Suriye politikasında 'yeni bir sayfa’ açıp Esad’a yer vermesi, bölgede barış umudunun yeşermesinde tarihi bir dönemeç sayılıyor'. İlk kez masadaki muhaliflerin tamamını sahada savaşanlar oluşturuyor. 6 yıllık savaşta ilk kez askeri muhalefet ile Esad yönetimi aynı masada doğrudan görüşecek. Rusya ile İran birlikte ilk kez silahlı muhalefetle toplantı masasında bir araya gelecek.

Taraflar dün Astana’ya gidip çalışmalara başladı. Rus, Türk ve İran heyetleri sonuç bildirisi üzerinde çalıştı. Rusya’nın Astana Büyükelçiliği Müsteşarı Aleksandr Musiyenko, “Sonuç bildirisi için her şey yapılıyor. Rus heyeti son derece kararlı bir ruh hali içinde. Herkesle anlaşma sağlamak için çaba sarf edeceğiz' dedi.

Bugünkü toplantıda Rus heyetine Dışişleri’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Departmanı Başkanı Sergey Verşinin, İran heyetine Arap ve Afrika ülkelerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cebir Ensari, Türk heyetine Dışişleri’nin Ortadoğu’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal başkanlık yapıyor. Trump yönetimi, heyet yerine ABD’nin Astana Büyükelçisi George Krol’u gözlemci sıfatıyla yolladı.

MUHALİF HEYETİN BAŞKANI MUHAMMED ALLUŞ

Hükümetin heyetine Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi başkanlık ediyor. Silahlı muhalefetin 14 kişilik heyetine Riyad destekli İslam Ordusu’nun temsilcisi Muhammed Alluş başkanlık yapıyor. Hukuk, siyaset ve medya danışmanlarından oluşan 40 kişilik bir ekip de bu gruba refakat ediyor. Muhalefet heyeti, dün Astana’da iç değerlendirme toplantısı yaptı, Türk heyeti ve AB heyetiyle görüş alışverişinde bulundu.

TÜRKİYE'NİN TEK KRİTERİ

Bugün muhalifler, hükümet güçlerinin ateşkes ihlallerinin haritasını sunup ihlallerin durması, insani koridor açılması ve hapishanelerdeki binlerce yandaşlarının serbest bırakılmasını isteyecek. Türk Dışişleri yetkilileri ise “Tek önemli kriterimiz, kuzeyde bir Kürt oluşumuna izin verilmemesi. Bunun için Trump yönetimiyle özel diyalog kanalları açılmıştır' dedi.

İlgili Haberler

Dünya

SANA: Koalisyon'un hava saldırısında çok sayıda kişi öldü

Dünya

İsrail Ordusu, Gazze'deki El Aksa televizyonunu vurdu

Dünya

Yunanistan'dan 'Karasular' açıklaması: Türkiye dahil kimse inkar edemez

Dünya

İsrail ordusu, Gazze'de 70 hedefin vurulduğunu duyurdu

Dünya

Fransız maliyesi sosyal ağlarda gizli zengin avına çıkacak

Dünya

Fransa'dan Facebook ile iş birliği

Dünya

Washington Post'tan ABD Kongresine Kaşıkçı çağrısı

Dünya

Meksika'da 2 kişi WhatsApp'tan yayılan sahte haber sonrası yakılarak öldürüldü

Dünya

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere: 'Aşağılık çakallar', 'fahişeler'

Dünya

Los Angeles Belediyesi, Kristof Kolomb'u sildi

Dünya

İran: Ordu petrol tankerlerimizi koruyacak

Dünya

101 yaşındaki kadın, Merkel'i Macron'un eşi zannetti: Ben şansölyeyim