unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Suriye'de "72 huri isteyenler" koalisyonu!

Suriye’nin en büyük kenti olan ve savaşın başlamasından bir süre sonra işgal edilen ve  Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı desteklediği için cihatçıların geniş yapma, terör ve saldırısına maruz kalan Halep, geçen hafta büyük oranda çetelerden arındırıldı. Suriye Ordusu ve müttefikleri kentin cihatçılar elinde olan kısımlarını kuşatma altına alırken çetelerin Türkiye üzerinden gelen ikmal destek yolları da kapatıldı. Bunun ardından teslim olan cihatçılar için bir, bölgedeki siviller için de üç güvenli çıkış yolu açan ordu yönünü kuzeye, Türkiye sınırına doğru çevirerek ilerlemeye devam ediyor.

Kuşatma altına alınan cihatçılar ise, kuşatmayı kırmak için başta isim değiştirerek “Fetih el Şam' adını kullanmaya başlayan Nusra Cephesi, yine Kaide bağlantılı Ahrar’uş Şam ve bir dizi çete öncülüğünde saldırı başlattı. Saldırının püskürtüldüğü ordu tarafından açıklansa da, cihatçılar kuşatmayı yaramamakla beraber,kısmi kazanımlar elde ettiler. 

Kuşatmanın tamamlaması ardından önemli bir şok yaşayan cihatçı çeteler orduya yeni bir saldırı başlatmak için “72 huri isteyenler nerede?' başlıklı bir çağrıda bulundular.  

Cihatçıların saldırılarına yönelik detaylar ise şu şekilde, dün öğle saatlerinde cihatçıların başlattığı taarruz bir günü doldurmak üzereyken 20 kilometrelik çatışma hattının bazı noktalarında ilerleme sağlandı. 20’den fazla cihatçı grup ve binlerce militanın başlattığı saldırıda ilk ilerlemeler Hikme okulu ve çevresinde oldu. Kuşatmayı Halep güneybatısından kırmak isteyen cihatçılar 1070 apartmanları olarak adlandırılan bölgeye de sabah saatlerine doğru girdi.Şiddetli çatışmalar 1070 apartmanları ve çevresinde devam ediyor.Cihatçı gruplarla aynı safta haber yapan El Cezire muhabiri güneybatıdan kuşatmanın kırılmasına 3 kilometre kaldığını aktardı.

 

Operasyonun ilk saatlerinde Halep’in güneyinde, kuşatma bölgesine uzakta kalan Amiriye köyünü de kontrol altına alan cihatçıların 20 kilometrelik hattın geriye kalan noktalarında başlattığı bütün saldırılar ise püskürtüldü.

Öte yandan dün gece cihatçı grupların saldırısına eş zamanlı olarak IŞİD’de Halep’e giden Hanasir ikmal hattına saldırı başlattı, saldırı gece geç saatlerde Suriye Ordusu tarafından püskürtüldü

halep.jpeg

Halep’teki çemberin kapandığı kuzey hattında ise Suriye Ordusu ve Filistlinli gönüllüler Handarat kampına taarruza başladı. Kampa kuzeyden girmeyi başaran birlikler Handarat kampı içerisinde cihatçılarla savaşıyor

İdlip'te bir Rus insani yardım helikopteri düşürüldü ve ölen mürettebatın cesetlerine işkence yapıldı!

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep’in doğusunda cihatçıların işgalindeki bölgelere giden tüm ikmal yollarını keserek Halep’i tamamen kuşatmasının ardından Rusya, sivillerin tahliyesi ve yardımların sağlanması üzerine çalışmalara başlamıştı.

Halep’teki sivillere insani yardım sevkiyatı yapan bir Rus helikopteri İdlip vilayetinde yerden açılan ateş sonucu düşürüldü. Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada“1 Ağustos’ta İdlip vilayetinde, Halep’e insani yardım ulaştırması ardından Hmeymim Hava Üssü’ne geri dönmekte olan Mi-8 tipi bir Rus helikopteri yerden açılan ateş sonucu düşürüldü' denildi.

Rus helikopterinin düşürülmesi ile ilgili olarak Kremlin’den de açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, helikopterde bulunan üç mürettebat üyesi ile Suriye’deki Rus ateşkesi izleme heyetinden iki askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Peskov, “Kahramanca öldüler çünkü karada yaşanabilecek ölümlerin olabildiğince az olması için helikopteri uzaklaştırdılar' dedi.

Cihatçıların düşen helikopterin ölen mürettebatına işkence yaptıkları bir video yayınlandı. 

Suriye Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp genel komutanlıkta üst düzey subay ve generallerin eşliğinde Halep ve kırsalının Beni Zeyd, Halidiye ve Mellah mezralarını ziyaret etti:Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

CHP'de imza sayısında son durum

İlgili Haberler

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım

Dünya

DSG Komutanı: IŞİD, Deyrezzor'da tamamen bitirilmek üzere

Dünya

Google aramalarında ilginç Trump detayı

Dünya

Meksika'nın yeni başkanına şok: Partisine milyon dolarlık ceza!

Dünya

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'dan 'Yahudi ulus devlet' yasasına tepki

Dünya

Garson kadın, kendisini elle taciz eden adamı kolundan tutarak duvara fırlattı!

Dünya

Whatsapp'tan Hindistan'daki linç olaylarına karşı önlem

Dünya

Almanya'da bıçaklı saldırı: Çok sayıda yaralı var