Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Suriye'de cihatçılara karşı savaşan Acilcilerin lideri Mihraç Ural'ın öldürüldüğü iddia edildi

Arap Al Jazeera (El Cezire) Televizyonu, Suriye'de rejim için savaşan Türkiye'nin ünlü devrimci sol örgütlerinden THKP-C kökenli Acilciler Grubu'nun lideri Mihraç Ural'ın öldürüldüğünü iddia etti.

Mihraç Ural, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Suriye'ye geçmiş, örgütünü uzun süre buradan yönetmişti. THKP-C Acilvciler örgütü 1990'ların ortasında dağılmış, Mihraç Ural ve yöneticilerin bir bölümü Suriye'de kalmıştı. Ural, Acilciler örgütünü sembolik olarak yaşatıyordu.

DİRENİŞ ÖRGÜTÜ KURDU SAVAŞTI

Suriye iç savaşı başladıktan sonra Mihraç Ural ve arkadaşları El Mukavme-i Suriye (Suriye Direnişi) adlı, gönüllülerden oluşan bir direniş örgütü kurarak cihatçılara karşı savaşmaya başladı. İçinde Suriyeli Türkmenlerin de bulunduğu El Mukavme örgütü iç savaşta başarılar göstermiş, özellikle Lazkiye'nin kuzey bölgelerinin cihatçılardan temizlenmesinde önemli bir rol oynamıştı. Savata büyük prestij ve ün kazanan Mihraç Ural, komuta ettiği birliklerinin başında doğrudan çatışmalarda yer alıyordu.

HATAYLI BİR TÜRK

Hatay doğumlu olan, eğitimini Ankara, Antalya ve İstanbul'da sürdüren Ural, 1976-77 döneminde Devrimci Yol grubundaki ayrılıklar sırasında daha radikal eğilimde olan Acilciler içinde yer almıştı. Dar ve militan bir örgütsel yapıya sahip olan Acilciler, silahlı mücadeleyi esas alan bir çizgi izliyordu. 

HABER HENÜZ DOĞRULANMADI

Mihraç Ural'ın öldürüldüğü haberi henüz farklı kaynaklarca doğrulanmadı. El Cezire, Ural'ın nerede ve nasıl öldürüldüğüne ilişkin ayrıntı vermedi. Lazkiye yakınlarında top ateşi sonucu şarapnelle vurulduğu ileri sürüldü. Ahrar-üş Şam adlı islamcı örgüt iddiayı destekleyen bir açıklama yaptı.

YANDAŞ VE GERİCİ YALAN

Yandaş ve dinci Türk basını, Mihraç Ural haberini verirken, "Reyhanlı katliamının sorumlusu" olduğu yalanını tekrarladı. Oysa Mihraç Ural, yaptığı açıklamada, "kendisinin devrimci ve sosyalist olduğunu" belirterek, "Sivilleri hedef alan terör eylemlerini insanlığa karşı işlenmiş suç saydığını" belirtmiş, "Böyle bir eylem benim ahlakıma, devrimcilerin ahlakına aykırıdır" demişti.

Suçlamaları kesin bir dille reddeden Ural, Reyhanlı saldırısı nedeniyle aralarında MİT'in de olduğu, Türkiye'yi savaşa sokmak isteyen istihbarat örgütlerini işaret etmişti.

'CİHATÇI TERÖRE KARŞI SAVAŞ'

Mihraç Ural, Twitter hesabından artığı son mesajlarda Palmira'nın (Tedmur) dinci terör örgütü IŞİD'den kuruluşunu duyurdu ve her zaman olduğu gibi Türkiye'de AKP hükümetine sert eleştireler yöneltti.

İşte o Twitter mesajları:

 1. Hangi ağdalı Osmanlıca kelimelerle suratınıza tükürmek gerek bilmem ama sesiniz soluğunuz kesildi ? Suriye ordusu muzafzafer Tedmur özgür

 2.  

  Ey terör şebekleri ey yandaş tekfirciler ey Ensar livatacıları, soytarı diktatör ve hırsızlar çetesi, İŞİD hezimet halinde Tedmur özgür

 3.  

  Putin Rus askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıkladığı an terör şebekelerinin sevincini hatırlıyorum. Bir de şu an Tedmur'dan sonra...

 4.  

  Suriye Halk Ordusu teröre karşı tüm insanlık adına savaşıyor. Soytarı diktatör ise tüm insanlığa karşı terörü destekliyor. iki farklı ülke

 5.  

  Suriye'nin dört bir yanında sevinç gösterileri sürüyor. Zenubiya'nın memleketi TEDMUR (Palmira) artık özgür. Teröre karşı zafer Suriye'nin

İlgili Haberler

Politika

Kritik teklif Meclis'ten geçti

Politika

MHP'den 'af' çağrısı

Politika

Gerici Akit'in hedef gösterdiği yayınevinden yanıt! Ayrıntı'dan destek...

Politika

'ABD'den Kaşıkçı cinayetindeki rolleri yüzünden 17 Suudi vatandaşına yaptırım'

Politika

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi

Politika

Baltayla saldıran serbest bırakıldı...Atatürk heykeline bugün yeni saldırı

Politika

Bakan Akar'dan bedelli açıklaması

Politika

HDP PM üyesi Can Memiş tahliye edildi

Politika

HDP binasına saldıran kişi AKP'li yöneticinin kardeşi çıktı

Politika

Muharrem İnce adaylık için son noktayı koydu

Politika

İyi Partili Özdağ'dan ittifak açıklaması

Politika

Merdan Yanardağ: Bir millet kahramanlarını köpeklere boğdurursa, o millet ayakta kalamaz