darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Halep, biricik sevgilim!

08.12.2016 13:00

Medyanın, Suriye yalanlarına kulaklarınızı tıkayın. Reddedin. Suriyenin bugün içinde bulunduğu durumda en önemli payın kendilerinde olduğunu hatırlatın. Şan olası Halepin özgürleşmesine tanıklık ettiğimiz şu muzaffer günlerde, hayatın biraz da kar altında bahar olduğunu ve işgalcilerin mutlaka kaybedeceği gerçeğini bilin.

Halep şimdi özgür, Halep şimdi gerçek sahiplerinin dizlerine yatmış 4 yıllık esaretin elinden kurtulmanın sevinci ile  biraz dinlenmeye çekilmiş. Silkelenecek ve yeniden ayağa kalkacak. Yaralarını saracak.

Bu kadim geleneğin üzerinde tepinen, onu yakıp yıkan, yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olan, insana dair güzel olan ne varsa düşman olan cihatçı çeteler ve ona destek olanlar da hesabını verecek.

Kadim bir gelenek, doğrudur…Suriye, Ortadoğunun Açık Hava Müzesi olarak nitelendirilecek derece büyük bir kültürel mirasın sahibidir. Emperyalistler ve Türkiyedeki iktidar tarafından kaşınan savaş nedeni ile 300e yakın kültürel alan yok edilmiştir ne yazık.

Suriyede tarihi yıkım en ağır olarak 7000 yıllık tarihi ile Suriyenin en eski yerleşim birimlerinden olan Halepte gerçekleşti. BMnin raporuna göre zarar gören 290 alanın 135i Halepte bulunuyor. Kültürel zenginliği ile tanınan şehirde yer alan sinagoglar ve kiliseler cihatçı çeteler tarafından talan edildi.

Örneğin UNESCOnun dünya mirası listesindeki Eski Kentin içindeki çarşıda 1000e yakın dükkan yandı, Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Nor Küğ (Midan) mahallesinde bulunan Surp Kevork Ermeni Kilisesi ateşe verildi, El Medine Çarşısının neredeyse tümü çıkan yakında kül oldu, Emevi hanedanı tarafından 715 yılında, eski bir Bizans kilisesinin yerine kurulan Ümeyye Camisi minaresi Özgür Suriye Ordusuna bağlı birlikler tarafından talan edildi. Bunun dışında -boşuna yağmacı demiyoruz- Halep Müzesinden yüzlerce tarihi eser cihatçı çeteler tarafından kaçırılıp Türkiyede satıldı.

Milyonlarca insanın ülkesinden kaçtığı, yüz binlercesinin öldüğü, kentlerin esir düştüğü, yağmalandığı bu tabloya ilişkin sorumluluğu olan herkes birer birer dökülmeye başlasa da, kardeş Suriye halkının yanında olduğumuzu defaatle ilan eden bizler ağızdan çıkan sözleri, yazılan yazıları, özgürlük kisvesi altında cihatçı çeteler ile kol kola eylem yapanları unutmadık. Akıl almaz işkencelerle çoluk çocuk demeden önlerine çıkan herkesi katleden, Alevi askerlerin kalbini yiyen, kelle kesen, kadınları köle gibi alıp satan canileri muhalif olarak pazarlayanları da hatırlıyor neyse ki aklımız. Bugün Halep, insanı ile, tarihi ile, kültürü ile bu barbarlardan kurtulmuşsa, aklı da, kalbi de, vicdanı da kandırılmamış olanların hakkıdır sevinmek.

Rakkada IŞİDin eline esir düştüğünde, son sözleri Vallahi sizi sileceğiz olan Suriyeli asker Yahya Adnan Eş-Şeğri ve insanlık galip çıkmıştır. İnsanlığın tarihsel ilerleyişine karşı savaş açanlar, er ya da geç mağlubiyeti hanesine yazacağı gerçeğine de alışmalıdır.

Ben Halepi hiç görmedim, Halepe hiç gitmedim. Ama Halepi, Halepin gerçek sahiplerinden çok dinledim. Halepin temizlenişine onlarla beraber şahit oldum, onlarla beraber sevindim. Sonra sordum Halepli dostlara; dinlediğiniz yurtseverlik marşı, Suriye Habibeti ne anlatıyor diye? Dediler ki; Suriye biricik sevgilim…

Dostlar, Suriyenin kardeş halkı, biricik sevgiliniz, biricik sevgilimiz Halep yaralarını saracak, işgalciler her zaman olduğu gibi yine kaybedecek, insanlığın tarihsel ilerleyişini hiçbir güç durduramayacak! Zaferiniz kutlu olsun!

Eğitim