darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Suriye'den Türkiye'ye yeşil ışık

Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Müsteşarı Büseyna Şaban Meyadin Televizyonu ile 'Uçurum Kenarı.. Vatan Belgesi’ adlı yeni kitabı üzerine bir röportaj verdi. Röportajda Şaban Moskova görüşmeleri ardından Suriye’nin siyasi çözüm yönünde ilerleyip ilerlemediği sorusuna verdiği cevapta görüşmelerde saha durumu konusunda anlaşmazlıkların bulunmasına rağmen bu görüşmelerin ardından yeni bir sürecin başladığı konusunda hiç bir kuşkunun olmadığını söyledi. Şaban fakat bu sürecin ne derecede başarılı olacağının ancak zamanla görülebileceğinin altını çizdi.

TÜRKİYE’YLE TEMAS YOK

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre; Şaban Suriye’nin onurunu, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacak şekilde dünyanın istisnasız her ülkesiyle dostluk ilişkileri olmasını temenni ettiğini belirtti. Fakat bu konudaki özeninde halkının terör nedeniyle yaşadığı büyük acıları da unutmasının imkansız olduğunu vurgulayan Şaban; Suriye’nin dünyanın istisnasız hiç bir devletin halkıyla sorunu olmadığının da altını çizdi. Şaban Suriye’nin sorununun terörü destekleyen rejimlerle olduğuna dikkat çekerken, Suriye’nin ABD, Suudi Arabistan ya da Türkiye rejimleriyle direk herhangi bir teması ya da ilişkisinin olduğu yönündeki haberlerin gerçekle ilgisi olmadığını kaydetti.

“KENDİ ÇIKARLARI İÇİN'

Siyasi ve Basın Müsteşarı Şaban Türkiye’nin Suriye konusunda yaptığı açıklamalarda görülen değişikliğin nedeninin Türkiye’deki durumun gereksinimlerine ilaveten Türkiye rejiminin gerek Suriye konusunda gerekse dünyanın birçok ülkesiyle yanlış tutum ve politikaları sonucunda içine düştüğü çıkmaz sokak olduğunu belirtti. Şaban Türkiye rejiminin Suriye konusunda yaşadığı değişimin, bu rejimin ahlaklığından değil de kendi çıkarları için olduğunun altını çizdi.

TEMASIN KOŞULLARINI AÇIKLADI

Suriye’nin Türkiye rejimi ile temasa girme ihtimaline ilişkin soruya cevabında Şaban; bunun temasların hangi koşulda ve hangi formülde olacağının yanı sıra her şeyden önce bu rejimin pratikte sergilediği tutum ve attığı adımlara bağlı olduğunu vurguladı. Suriye’nin onuruna, egemenliğine, toprak bütünlüğüne, halkının güvenliğine, fedakarlıklarına, acılarına ve teröre karşı savaşında şehitlerinin kanına saygı duyup bunları koruyacak her adıma kesinlikle olumlu baktığının altını çizdi.

 

İlgili Haberler

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Üst düzey yöneticiler de yolsuzluğa karıştı

Dünya

İtalya'daki köprü faciasında ölü sayısı 41'e yükseldi

Dünya

Putin'i düğününe çağıran Avusturya Dışişleri Bakanı'na istifa çağrısı

Dünya

Amerika'da polislerin öldürdüğü siyahi vatandaşın, polislerle girdiği mücadele videosu yayınlandı

Dünya

İran Irak'ın 'savaş tazminatını' ödemesini istedi

Dünya

Kosta Rika'da 6 şiddetinde deprem

Dünya

Maduro, Venezuela'da asgari ücreti 60 kat artırdı

Dünya

Dünyada 2 milyar kişi yoksulluk içinde yaşıyor

Dünya

Kofi Annan hayatını kaybetti

Dünya

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinden beklenenler

Dünya

Putin'den ilginç düğün hediyesi

Dünya

Çiçek toplamaya giden yaşlı kadına şok tabancalı gözaltı!