YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Trumpla neler olmayacak?

09.11.2016 19:04

Bu da Amerikan milli iradesi.. Amerika geleneklerinden kolayca vazgeçmiyor. Seçmen istisnalar hariç sürekli aynı partiye şans vermiyor. Bu seçimin en önemli özelliği seçim tahminlerinde  yüzde yüz yanılgı olması. Belki de ailesi dahil Trumpın dışında her kesim  Hillary Clintona şans verdi. Amerikan siyaset tarihinde en büyük yanılgılardan biri bu seçimde oldu denebilir.

Trump sadece Amerikalıları değil, dünyayı şaşırttı. Şartlar aynı olmasa da öteki ülke siyasetçilerinin de alacağı çok ders var. Nedenleri uzun süre tartışılacak. Siyaset bilimcileri yeni kitaplar yazacaklar.

Bana göre Amerikalı seçmen Trumpı daha samimi-içten buldu. Kampanyada proğramlardan çok dedin-demedin tartışması yaşandı.

En önemli nedenlerden biri Hillary kazanacak demelerine rağmen Cumhuriyetçilerin inatla sandığa gitmesi oldu.

Cumhuriyetçiler geleneklerine bağlı seçmenlerdir. Sandığa gitmelerinin önemli nedenlerinden biri Trumpa olan muhabbetlerinden değil, partilerine sahip çıkmak içindi.

Muhafazakar Cumhuriyetçilerin önemli hedeflerinden biri boş olan Yüksek Mahkeme (Supreme Court) üyelikleri. Üyeler atandıktan  sonra ölünceye kadar kalabiliyor. 9 üyeden biri atanmayı bekliyor. Öteki 3ünün yaş ve sağlık durumu iç açıcı değil. Trumpa üye atamasında çok iş düşecek.  Futbolcuların her maçtan sonra dediği gibi Trump artık önüne bakacak. Demokratla da aynaya.

Trump şanslı bir Başkan. Kongrede de Cumhuriyetçiler çoğunlukta ve istediği yasaları çok zorlanmadan geçirecek. Trumpın bizim açımızdan şimdilik şu politikaları izlemesi bekleniyor:

-Irak ve Suriyede Kürtleri karşısına alan bir politika izlemeyecek. PYD ve YPGyle bölgede işbirliği yapmaya devam edecek. Suriyede mevcut politikada köklü bir değişiklik yapmayacaktır.

-Fethullah Gülen ve Reza Zarrab dosyalarına müdahele etmeyecek.

Fetöyü vermeye meyilli olabilir ama geçici tutuklanması için bir girişimde bulunması beklenmiyor. Yargı sürecini izleyecek.

-Kıbrısta tarafların yürüttüğü görüşmelerin devamından yana olacak. Ama baskı artacak.

-Ortadoğuyu kan gölüne çeviren Bushun Ilımlı İslamcı Neo-Conlarıyla çalışmayacak. Onlardan bir ekip kurmayacak. Kendi Neo-Conlarını oluşturacak.

-Erdoğanla kanka düzeyinde ilişki kurması beklenmiyor. Erdoğan Trumpun Müslüman düşmanı olduğunu söylemişti.

-Sözde Ermeni soykırım tasarısının  kabulü bu yıl biraz daha tehlike arzediyor.

 

Eğitim