YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Kara bir Aslan öyküsü!

21.08.2016 13:39

Bazen öyle olaylar, öyle gelişmeler olur ki siz görmezlikten gelseniz bile gelip gözünüze girer. Mesleğiniz gereği yazarsınız ama nedendir bilinmez en çok ilgilenmesi gerekenler bile kayıtsız kalır. 

"Biz söylemiştik" demeyi sevmeseniz de zaman sizi haklı çıkarınca ister istemez yazmak zorunda kalırsınız. İşte bugün böyle bir haberden söz edeceğiz.

2015 yılının Haziran ayında tesadüfen tanıdığım ama konuşmasından ve "Her şeyi ben bilirim" edasından rahatsız olduğum bir  danışmanın öyküsünü anlatacağım.

Zaten bu "Danışmanlık(!)" konusu oldum olası merak konumdur ve merakımı yenmek için bir belediye başkanının tanıştırdığı bu şahsı araştırmaya karar verdim. İster gazetecilik öngörüsü deyin, ister altıncı his… Beni rahatsız eden bir şey vardı ve onu bulmalıydım. Çok da yorulmadım. İnternette arama motoruna adını yazdığınızda çıkıyordu ne iş yaptığı. Belediyelere mali ve hukuksal alanda danışmanlık yapıyormuş. Belediyeler deyince hangi belediyeler diye baktım. CHP, MHP ve AKPli belediyeler çıktı karşıma. İçlerinde büyük şehir belediyeleri de vardı, ilçe belediyeleri de.

İster istemez düşündüm, "Bu adam nasıl bir bilgiye sahip ki, iktidar muhalefet her belediyeye danışman oluyor?" diye. Danışmanlık yapan ve her ay yüksek ücretler alan bu zat danışmanlığın ötesinde belediye personeli alımlarından belediyeler arası tayinlere kadar neredeyse tam yetkiliydi.

Danışmanlık yaptığı ellinin üzerinde belediye vardı ve aylık geliri iki milyon lirayı aşıyordu. Tecrübeler göstermiştir ki böyle bir parayı insana tek başına yedirtmezlerdi ve belli ki arkasında bir güç vardı.

Tüm siyasi partilere sordum ancak kimse doğru düzgün bir yanıt vermedi. Hatta partilerin genel başkan yardımcıları bile adamı tanımıyordu.

Belediyelerin tüm işlemlerinin bilançolarından personel bilgilerine kadar önüne serildiği bu adam kimdi…

Sonra şubat ayında gazetemiz ABCde bize etik gelmeyen bu durumu bir yazı ile dile getirdik. Bu isim "her derde deva(!)" Erkan Karaaslandı. O yazımızı bir hatırlayalım...

Hem AKPye hem CHPye çalışan danışman kim?
 

Sonra ne mi oldu? Erkan Karaaslan, tavan yapmış egosu ile genel yayın yönetmenimiz Merdan Yanardağı aradı ve "Bu konuları benden başka bilen yok. Bu yüzden hangi parti olursa olsun beni arar bulurlar" içerikli bir savunma yaptı. Konuyu bundan sonra yazıya dökmedik ama araştırmaya devam ettik.

Sistem şöyle işliyor: Bir belediye soruşturmaya uğradığında ya da denetlendiğinde çeşitli açıklar ortaya çıkıyor. Doğal olarak belediye başkanları Bu işi kim çözer? araştırmasına girince bu isim ortaya çıkıyor. Bakanlıklardaki bürokratlar da aynı ekipte olduğundan iş çözümleniyor ve danışmanımızın bu konudaki şöhreti artıyor.

Ve 15 Temmuz 2016

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ soruşturması kapsamında MHPli Mersin Belediyesine baskın yapılıyor. Erkan Karaaslan orada bulunmadığı için gözaltına alınamıyor ama göreve yerleştirdiği kişiler tutuklanıyor. Erkan Karaaslan için arama emri çıkartılıyor.

Bizim uyarılarımıza kulak asmayan siyasi partilerden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin "Kim bu adam? Bulup getirin!" çıkışıyla kamuoyuna mâl oluyor. Şimdi polis onun danışmanlık yaptığı belediyelerdeki kadrolaşmayı en ince noktasına kadar araştırıyor.

Bu arada Karaaslanın yakalanıp tutuklandığını da ekleyelim haberimize.

bir-yol-hikayesi1287105f41c5a33cf6315a6d4909fd8f.jpg

Eğitim