unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Suud Kralı dururken Erdoğan’a Hilafet düşer mi?

Prof. Dr. Taner Timur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam’ı bulaşıcı bir hastalık gibi gören ve seçim kampanyasında ülkesinin sınırlarını Müslümanlara kapamaktan söz eden Trump’ı ilk kutlayan devlet adamlarından biri oldu. Üstelik emlakçı Başkan’ı Türkiye’ye davet etmekten de kendisini alamadı. Tam da milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı AB’ye karşı sesinin tonu giderek yükselirken! Son olarak Erdoğan’ı, AB Parlamento Başkanı’nı “terbiyesizlik yapmakla" suçlarken dinledik. Bu gidişle ağzından yakında AB’nin FETÖ kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu da duyarsak hiç şaşmayacağız.

***

Anlaşıldı; AKP kurmayları Türkiye’yi AB’den koparmak istiyorlar; fakat galiba oradan “çıkmak'tansa, “çıkarılmak'ın daha “verimli' olacağını düşünüyorlar. Öyle görünüyor ki bunu AB’nin ağır topları da anladı; hayli temkinli davranıyorlar.

Bu koşullarda AB’nin en korktuğu şey de galiba sadece Suriyeli göçü olmaktan çıktı; milyonlarca Türk’ün de göçe zorlanacağı dehşet senaryolarına dönüştü. Görmüyor musunuz son günlerde AB içinde Türkiye’nin AB adaylığına son verme ötesinde, “önlemler alma' da konuşulmaya başladı. Ne gibi “önlemler' mesela? Şimdilik belli değil; fakat buna alışıklar; daha önce Putin Rusya’sına da almışlardı..

Oysa AB, Rusya gibi domates, portakal sattığımız bir ülke değil; ihracatımızın yarısı AB’ye.. İşin ucu oraya kadar gidebilir ve iş çevreleri şimdiden korkuya kapıldı. Baksanıza ne zaman Erdoğan konuşsa, Borsa düşmeye, döviz kurları yükselmeye başlıyor.

***

Peki bu “restleşme'nin sonucu ne olabilir? Nereye doğru gidiyoruz? Cumhuriyet tehlikede mi?

“Böyle bir tehlike yok!' dedi, Binali Yıldırım; “1923 tehlikede değil; rejimi değil, sistemi değiştireceğiz!'. Ne var ki bu arada da laik Cumhuriyet de giderek İslam Cumhuriyeti’ne dönüşeceğe benziyor! İran rejiminin bir çeşit Sünni versiyonuna..

Zaten Necip Fazıl da “İdeolocya Örgüsü' başlıklı eserinde aynı İranlı mollaların rejimine benzer bir rejim tasarlamıştı. Kaldı ki tarihimizde devlet yapılanmaları hep İran’dan etkilendi.. Saltanat-Hilafet ikileminde hep “saltanatçı' eğilimler ağır bastı. Günümüzde de “Hadim-ül Haremeyn el-Muhteremeyn', yani Mekke ve Medine’nin sahibi ve hizmetkârı olarak Suud Kralı dururken, hiç ondan “İslama Hizmet' ödülü almış olan Erdoğan’a Hilafet düşer mi?

***

Bu işin uhrevi tarafı. Bir de dünyevi işler var.. Yollar, köprüler, AVM’ler vb..

Bunun için de Beştepe, gözlerini Beyaz Saray’a çevirmiş bulunuyor. Ne de olsa oraya da bir “inşaatçı' yerleşti.. Üstelik seçilir seçilmez sivri söylemi de yumuşamaya başladı. Yine de yetmiyor.. “Saltanat' için Putin de lazım.. Hatta bu yeni denklemde Esad’ın bile yer alması şaşırtıcı olmayacak!..

***

İşte böyle; günümüzde “Saltanat' da doğrusu zor iş; üstelik hayal ve saplantılar sağduyuya hakim olunca, bu, daha da zorlaşıyor. Yine de bir yol ağzındayız. Bir yanda “hayaller ve saplantılar'; öte yanda “sağduyu'!

“İleri demokrasi', “Sivil Anayasa', "Mağdurlar iktidarı' vb gibi sloganlar geride kaldı.. Artık bütün mesele, “hayaller ve saplantılar' hepimizin başına yıkılmadan sağduyuyu tekrar “Asiyab-ı Devlet'e egemen kılabilmekte..

Bu işte en büyük sorumluluk da önce AKP’lilere düşüyor.. Başta Hak İŞ’i, MÜSİAD’ı ve KOBİ’leri, Esnaf Dernekleriyle reel ve realist dünyaya... Topun ilk menzilinde olanlar da onlar..Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

İlgili Haberler

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü

ABC Kritik

Aziz Nesin'de vatan haini aramak

ABC Kritik

“Kiç” bir Yeni çağ Lideri: Adnan Hoca

ABC Kritik

Şahsiyetimizdeki o acı kambur...

ABC Kritik

Balyoz'un FETÖ'cü hakimini serbest bırakanlar ve AK-Fethullahçılar: Hesap vereceksiniz!

ABC Kritik

Sıra size de gelecek, Adnan Oktar suç örgütünün destekçileri!

ABC Kritik

Ütopya

ABC Kritik

Başkaya: ''CHP'nin Genel Başkanını değil, paradigmayı değiştirmeye ihtiyaç var!''

ABC Kritik

Erdoğan'ın süregelen zaferinin anlamı

ABC Kritik

Rakamların analizi ve yeni doğan bir seçmen tabanı: Ak-kurtlar

ABC Kritik

Sen gazeteci değil, Fethullahçı bir Çiko'sun!

ABC Kritik

Felsefeden yoksun bir eğitim sistemi, sadece robotlar yetiştirir