Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Suudi Prens Selman'dan ABD'ye Suriye çağrısı

Suudi Prens Selman, Time dergisine verdiği röportajda, ABD  Başkanı Donald Trump'ın "Suriye'den çok yakına çıkacağız" açıklamasını  değerlendirdi.

Amerikalı askerlerin Suriye'de "İran'ı durdurma" noktasındaki son  durak olduğunu savunan Prens Selman, ancak bu yolla İran'ın bölgedeki etkisinin  artmasının engellenebileceğini ifade etti.

"AMERİKALI ASKERLER ORTA VADEDE KALMALI"

Selman, "Amerikalı askerlerin Suriye'de uzun vadeli olmasa bile en  azından orta vadede kalması gerektiğine inanıyoruz. Suriye'deki ABD gücü,  Washington'ın bu ülkenin geleceğinde söz hakkına sahip olmasına da imkan  verecektir." diye konuştu.

İran'ın "vekil" milisleri ve bölgesel müttefikleri aracılığıyla  Beyrut'tan Tahran'a kadar Suriye ve Irak üzerinden etkisini kullanmaya  çalıştığını kaydeden Selman, "Eğer Suriye'den askerlerinizi çekerseniz (İran'a  karşı) bu kontrol noktalarını kaybedersiniz ve bu koridor bölgede birçok şeyin  yaşanmasına yol açabilir." değerlendirmesini yaptı.

"UMARIM ESED, TAHRAN'IN KUKLASI OLMAZ"

Suriye rejiminin geleceğiyle ilgili de yorum yapan Prens Selman,  Beşşar Esad'ın görevden uzaklaştırılmasının artık pek mümkün olmadığını ileri  sürerek "Umarım Esad, Tahran'ın kuklası olmaz. Beşşar Esad kalıyor. Ancak Esad'ın  çıkarlarının, İranlıların bu ülkede her istediklerini yapması ile örtüştüğünü  sanmıyorum." dedi.

ABD Başkanı Trump, Ohio eyaletinde perşembe günü düzenlenen mitingde, "Suriye'den çok yakında çıkacağız. (Bölgedeki) Diğer insanlar artık onunla ilgilensinler. 'Halifelik' diye adlandırdıkları şeyi yüzde 100 bitireceğiz.  (DEAŞ'ın elinden) Hepsini geri alacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Tartışmalara neden olan bu açıklama üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Heather Nauert, "ABD'nin Suriye'den çekileceğine dair bir plandan  haberlerinin olmadığını" söylemişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise konuyla  ilgili soruları Beyaz Saray'a yönlendirmiş ve Başkan Trump'ın sözlerinden tam  olarak neyi kastettiğini bilmediklerini ifade etmişti.

Öte yandan dün Amerikan Wall Street Journal gazetesindeki bir haberde, Trump'ın, Dışişleri Bakanlığına, Suriye'de ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı  uluslararası koalisyonun desteğiyle terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği  alanların yeniden inşası için ayrılan 200 milyon dolarlık yardımı dondurma  talimatı verdiği bildirilmişti.

 

 

 

İlgili Haberler

Dünya

'Akıllı hoparlör' mahkemede şahit olarak kullanılabilir

Dünya

ABD FETÖ lideri Gülen'i iade mi edecek?

Dünya

25 yıl uğraştı lotoyu kazandı

Dünya

Koalisyonun hava saldırısında 17 sivil öldü

Dünya

Amsterdam'ın genelevleriyle ünlü sokağında kredi kartı yasağı

Dünya

Ermenistan: Kemal Öksüz hakkındaki dava geri çekildi

Dünya

Suudi Bakan'dan Kaşıkçı 'itirafı'

Dünya

Avrupa Adalet Divanı'ndan PKK kararı

Dünya

IŞİD'in militanlarına ödül tarifesi: Kimyasal silaha gümüş, helikopter düşürmeye altın ödeme

Dünya

İngiltere'de Brexit istifası

Dünya

Papa: Dedikoducular teröristtir

Dünya

ABD, Katar ile Arap NATO'sunu görüştü