darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Taner Timur: Erdoğan, Kürt siyasal hareketini ve liberalleri çok iyi kullandı

RS FM'de yayınlanan 'Oyuna Devam' programında Enver Aysever, tarihçi Taner Timur'a Mustafa Kemal hakkında yapılan eleştirileri sordu. Dindar olanların dışında, Atatürk'ü eleştirenler arasında Kürt siyasal hareketini ve liberalleri sayan Timur, "Bu eleştiriler bizi bugün 'Laik Cumhuriyet mi yoksa şeriat mı' tartışmalarını yapmaya getirdi" dedi.

Aysever'in Mustafa Kemal'e yapılan eleştirileri sorması üzerine 'eleştirileri aşan' söylemlerden bahseden Timur, "Dindar olanların dışında, yani fanatik bakışla hareket edip de Atatürk'e düşmanca saldıranlar dışında iki grup var; biri Kürt siyasal hareketi, ikincisi de liberaller" diyerek söze başladı.

'KÜRT OLDUKLARI İÇİN DEĞİL, KARŞI DEVRİMCİ HAREKETLERDEN DOLAYI YAPILDI'

"Şimdi dikkat ederseniz bunları Erdoğan çok iyi kullandı. Zaten sonunda Erdoğan'cı harekete alet oldular" diyen Timur, "Fakat bunlar kendileri de laik kafalı olduğu için alet oldular? Kürtler de 'bizi ezdi, kırdı'gibi söylemlerle…" dedi:

"Aslında burada şu var: Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra ilk söylediği şeylere Kürtlere özerklik vermektir. Kürtlere karşı, Şeyh Sait ve Tunceli isyanlarından sonra çok sert hareket edildiyse, haksızlıklar yapıldıysa —ki yapılmıştır kesin olarak- bunlar onların Kürt olmasından dolayı değil, karşı devrimci hareketlerinden dolayı yapılmıştır. Bunu Abdullah Öcalan'ın kendisi de kitaplarında ve savunmalarında açıkça söylüyor. Bence de doğru söylüyor. Kürt milletvekilleri içerisinde bunu söyleyenler de var, Aysel Tuğluk gibi. Kürtlerin durumu bu. Sonunda maalesef Diyarbakır'ın ortasındaki meydana Şeyh Sait'in adını verecek raddeye kadar bu işi karıştırdılar. Liberallere de gelirsek… Onlar da zannettiler ki, böyle tek parti devrindeki otoriter rejimi, haksızlıkları vesaire eleştirip, bunların sebebi olarak da Mustafa Kemal'i göstermek AB'ye daha demokrat görünmek için olumlu olur."

'LAİK CUMHURİYET Mİ, ŞERİAT MI' TARTIŞMASINA KADAR GELDİ'

Bunun sonuçlarının bugün görüldüğünü belirten Taner Timur, "Bunların bayraktarlığını yapmış olan insanlar bu düşüncenin kurbanı oldular sonunda. Çok yanlış şeyler yapıldı kanaatimce. Bu demek değildir ki, tek parti dönemini için olduğu gibi güzeldi, her şey mükemmeldi diyelim. Bunu ilk eleştiren, o dönemde yapılan haksızlıklardan ilk bahsedenlerden biriyim ben. Ama tutup da o dönemi toptan kötülemek, karalamak bizi bugün 'Laik Cumhuriyet mi yoksa şeriat devleti mi' tartışmasını yapmaya kadar getirdi. Daha başından belliydi aslında ama bu noktaya kadar geldik" diye konuştu.

'LİBERAL KİBİR İNSANI KÜÇÜLTÜYOR'

Aysever'in, "Kusura bakmayın, 'Biz yanıldık' demeleri gereken 'Yetmez ama Evet'çileri, liberalleri affedemiyorum. Tuhaflık bende midir yoksa bu duygu normal midir?" şeklindeki sözlerine de yanıt veren Taner Timur, şunları söyledi:

"Bu duygu anlaşılır bir duygu. Ben de o duyguyu yaşadım. Fakat şu anda kavgamız bu değil. Bunu söyleyenler yaptıkları için şu an hapislerde falan değiller. Bir kısmı tabii. Hala çıkıp 'Biz iyi yaptık, bugün de olsa yapardık' diyenler var. Bu hakikaten anlaşılır bir şey değil. İşte bu boş ve temelsiz entelektüel kibri, gururu gibi geliyor bana. Halbuki bu boş gururlar da insanı küçültür çoğunlukla..."

Kaynak: Sputnik

İlgili Haberler

ABC Kritik

ABC Kritik | Çağlar Ezikoğlu | Vasatlığın ve cehaletin gemisinde değilim

ABC Kritik

Fikret Başkaya | 'Ezilen halkların aydını': Samir Amin

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

Nejla Kurul | Kötülük çoğalıyor, İyi'yi büyütmenin zamanı

ABC Kritik

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | CHP için başka bir yol mümkün mü?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Nejla Kurul | Güzellik Direnişte: Flormar İşçilerinin İyilik Hikâyesi

ABC Kritik

Fikret Başkaya | Ne ile cebelleştiğini bilmek!

ABC Kritik

Mustafa İlker Gürkan | CHP ve politikaları üzerine tezler

ABC Kritik

Hürriyet Yaşar | CHP'de önderlik sorunu olmak ve yapmak ayrımı -1

ABC Kritik

Prof. Dr. Nejla Kurul | Her ağaç tek başına ve ayakta mı ölür?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | CEHALET

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü