unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tanrıkulu: SEÇSİS ne zaman test edilecek?

CHP PM Üyesi Sezgin Tanrıkulu, güvenliği konusunda tartışmalar olan seçim sistemi SEÇSİS'in ne zaman bağımsız uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından güvenlik testinden geçirileceğine ilişkin bir soru önergesi verdi. Sezgin Tanrıkulu, “SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?' diye sordu.

YUNANİSTAN VAZGEÇMİŞTİ

Tanrıkulu'nun, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istediği önerge şu şekilde:

Uzun zamandan beri Yüksek Seçim Kurulunun kullanmış olduğu sistem ve sistem güvenliği hakkında kamuoyunda ciddi tartışmalar mevcuttur. Türkiye’de kullanılan SEÇSİS seçim sitemine benzer sistemlerin Yunanistan’da kullanılmış olduğu ve seçim güvenliği tartışmalarından dolayı bu sistemlerin kullanılmasından vazgeçildiği bilinmektedir. Ayrıca bu tip seçim sistemi kullanılan birçok ülkenin, özel kriptolama tekniklerini kendisin,  geliştirdiği ve sisteme dışarıdan müdahalenin önünü kesildiği bilinmektedir. Bilgisayar üzerinden işlem gören seçim sistemleri ana terminal Linüx sistemden çalışmakta, ilgili Seçim Kurullarında da giriş yapılan bütün terminaller Linux kullanmaktadır. Ancak, Türkiye’deki seçimlerde, ilçe seçim kurullarının kullandığı Windows XP üzerinden işlem görmektedir ve Windows ortamında yapılan girişlerin tüm dünyada güvenli olmadığı bilinmektedir.

Bu bağlamda;

1.    7 Haziran - 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra SEÇSİS sistemi üzerinde bir güvenlik araştırması yapılmış mıdır?

2.    Kullanılan programın güvenlik portalını oluşturan yazılımın incelemesi yapılmış mıdır? Konu ile ilgili alternatifler hususunda çalışmalar yapılmakta mıdır?

3.    Güvenlik portali üzerindeki yaşanan tartışmalar dikkate alınıp bu konuda inceleme yapılmış mıdır? Yapılmamışsa, gerekçesi nedir?

4.    Yazılımın açık kaynak kodları siyasi partilerin incelemesine açılacak mıdır?

5.    Seçim sonuçlarının girişinden sonra datalar üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığını tespiti için kullanılan yöntemler nelerdir?

6.    Tüm vatandaşlarımızın kendi sandıklarını anında kontrol edebilmesini ve seçim sonuçlarının şeffaf bir şekilde izlenmesini sağlamak amacıyla, yapılacak olan referandum seçimleri ysk.gov.tr sitesinden yayınlanacak mıdır?

7.    Türkiye genelinde şaibe uyandıran 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçlarının yüklendiği Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi-SEÇSİS’te kullanılan ana yazılım sistemine giriş ve müdahale yapılabilmesi için güvenlik şifreleri hangi yetkililerde bulunmaktaydı? 1 Kasım 2015 günü SEÇSİS giriş şifreleri kimler tarafından kullanılmıştır?

8.    Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur?

9.    İddia doğru ise, bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?

10.  Önceki dönemlerde, SEÇSİS ile ilgili olarak verilen bir yazılı soru önergesine gelen yanıtta, “SEÇSİS CMMI 3.seviyesinde sertifikasyona sahip HAVELSAN uzman personeli ile Başkanlığımız teknik personelinin ortak çalışması sonucu gerçekleştirilmiş özgün ve milli bir yazılımdır' ifadeleri basına yansımıştır. Ancak, SEÇSİS’in UYSM sertifikasyonunun neden bulunmadığı sorusuna yanıt verilmediği göz önüne alındığında, SEÇSİS’in UYSM sertifikasyonunun bulunmamasının gerekçesi nedir? UYSM sertifikasyonu olmayan ve denetime açık olmayan SEÇSİS’e isteyen bir kişinin girip seçim sonuçlarını istediği gibi değiştirebilmesinin önüne nasıl geçilmektedir?

11.  SEÇSİS’e bilgi girebilen kurum personeli dışında belirtilen “geçici seçim personeli’ kimlerdir? Seçim zamanı SEÇSİS’in çok daha fazla kişiye açılması ile artan güvenlik zaafının önüne nasıl geçilecektir?

12.  SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

İlgili Haberler

Politika

OHAL sonrası için yeni düzenleme: Kamudan ihraçlar devam edecek!

Politika

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Politika

Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcıya tahliye!

Politika

İyi Partili vekillerin TBMM'deki görevleri belli oldu

Politika

Mimarlar Odası: Cumhuriyet kurumları kararnamelerle yok ediliyor

Politika

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı görevini devretti!

Politika

Terörle mücadeleye ilişkin teklif TBMM'de

Politika

Erdoğan her ay TRT'de program yapacak

Politika

AKP'den OHAL ve bedelli açıklaması

Politika

Bedelli askerlikte yaş ve ücret kesinleşti!

Politika

CHP'li Özel: Kanuna karşı yapılmış açık bir hile!