darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Nahit Duru

Yurdum insanı Muharrem İnce

14.06.2018 17:35

 

CHPnin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ecevitin Karaoğlan Efsanesinin başarısını gölgede bırakabilecek ve seçilebilecek mi?

Ankarada siyasetle ilgilenenlerin önemli bir bölümünün sorduğu soru bu…  

Aldıkları yanıt ise:

Neden olmasın

Gazetecilikte ustalarımdan Sencer Güneşsoy, İnceye  çok bilinen Yurdum insanı lakabının yakışacağını söyledi.

Bu yurdum insanı halk tarafından kendinden olan kişiler için kullanılan bir sıfattı. Günümüzde  unutulmuştu, uzun süredir kullanılmıyordu, Güneşsoy ustam anımsattı.

Karaoğlan Ecevitten sonra, Yurdum insanı Muharrem İnce…

Neden olmasın…

İnce, dürüst çizgisi, tutarlı davranışlarının dışında, mütevazı kişiliği ile  toplumla öyle bir ilişki kurdu ki, bu lakabı haketti. Hem de bileğinin hakkıyla.

İncenin özellikleri,  mitingine katılanların diğer partilerin mitinglerine oranla kalabalık olmasına yol açıyor. Onun mitinglerindeki coşku diğer partilerde görülmüyor. En önemlisi de,  uzun süredir siyasetten uzak duran gençler, Onun mitingerine akın ediyor. Bir de Muharrem İnceye kadınların ilgisi…

Bütün bunların ötesinde; İnce, gündemi belirliyor, AKPnin adayı Recep Tayyip Erdoğan zamanını Ona yanıt vererek veya gerçeğe aykırı iddialarla halkı kandırmaya çalışarak geçiriyor.  Böyle yaparak İnceyi alt edebileceğini sanyor.

Ama Erdoğan, İncenin ekonomi konularındaki soru ve iddialarının hiç birine yanıt veremiyor. Kıraathanelerden, parklardan söz ediyor.

Halk, iş istiyor, aş istiyor, çocukları yatağa aç girmesin istiyor…

Bu soruların yanıtını Erdoğanda bulamıyor, İnceye yöneliyor.

Bunun için de Erdoğannın mitinglerinde alanlar coşkusuz  bindirilmiş kıtalarla dolduruluyor.

Yurdum insanı İnce, kısa bir sürede öyle çıkış yakaladı ki, rakiplerini telaşa, umutsuzluğa düşürdu.  Anket sonuçları da Muharrem İncenin yükselişini gösteriyor.

Mayıs başında cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandıktan sonra yapılan ilk anketlerde Muharren İncenin  oy aranı yüze 18di.  16 Mayısta açıklanan ankette; İncenin oyu yüzde 22ye, Mehmet Bekaroğlunun açıkladığı son ankette ise 32,2ye yükselmiş görünüyor.

1970li yıllarda dağlara taşlara Karaoğlan Ecevit yazdıran, usta gazeteci, usta siyasetçi Orhan Birgit de, bu kez umutlu.

İnce ile yurdu karış karış gezen Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise umudun ötesinde bu kez tamam diyor.

Her ne kadar İnce, birinci turda seçileceğini söylese de seçimin ikinci tura kalacağına inananlar çoğunlukta.

Erdoğan ilk turda seçilemezse – ki, öyle görünüyor- paniğe kapılacak ve ikinci turu Muharrem İnce alacaktır, görüşü de giderek yaygınlaşıyor.

Erdoğanın işi, yurdum insanı Muharrem İnce ile zora girdi.

İnce öyle bir rüzgar yakaladı ki, durdurabilmek olası değil.

Not: Tüm inanan dostların Şeker Bayramını  kutluyor, özgürlükleri yaşayacakları nice bayramlar diliyorum.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim