darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Tarhan Erdem: Artık seçimler gayrimeşru, oy kullanmayacağım!

Uzun yıllar AKP ve Erdoğan'ı destekleyen ve 12 Eylül referandumunda 'Yetmez ama Evet' kampında yer alan kamuoyu araştırma şirketi Konda'nın patronu Tarhan Erdem, seçimlerin Erdoğan nedeniyle artık eşitlik ilkesinden uzak yapıldığını savunarak, "Bunlar meşru seçim değildir, bugünkü fiili durum sürdükçe yapılacak hiçbir seçim eşit olmayacaktır. Gayrimeşrudur. Seçim denilecek oyunda ne oy veririm, ne de sonuçlarına saygı gösteririm" dedi.

Toplumsal araştırmalar şirketi Konda’nın sahibi Tarhan Erdem, eşitlik ilkesinin ihlali gerekçesiyle, bundan böyle oy kullanmayacağını ve seçim sonuçlarına saygı göstermeyeceğini söyledi.

Tarhan Erdem, t24.com’da yer alan bugünkü köşe yazısında, 7 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin tekrarlanması için izlediği yolun amacının "siyasal sistemin tek adam yönetimine dönüşmesi" olduğunu ifade etti.

1 Kasım seçimlerinin ülkede çatışma devam ederken yapıldığına işaret eden Erdem, şöyle devam etti: 

“Cumhurbaşkanı her gün kime oy verilmesi, kimlere oy verilmemesi gerektiğini anlatıyordu. Toplantıları, afişleri, adaylarıyla seçim yapılıyordu, fakat seçimim temel ilkesini kimse umursamıyordu. 1950’den beri milletvekili seçimi, 'genel, eşit, gizli oyla’ yapılır. Bu ilke, 1961 Kanunu’nda, 'eşit, tek dereceli genel oy esası’ olarak tanımlanmıştı. 1950’den beri kanuna göre 'seçim işleri, seçim kurullarınca yürütülür.’ 1961 ve 1982 Anayasalarında, 'seçimlerin yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılacağı’ yazılıdır. Bu ilkeler, Ocak 2012 Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile başlayıp 2014 Cumhurbaşkanı seçimleri ve sonrasında, fiilen yürürlükten kalkmıştır.'

"ERDOĞAN MEMLEKETİ DEMOKRATİK SEÇİMDEN MAHRUM BIRAKTI"

AKP’nin mevcut sonucu 1 Kasım seçimlerinde gerçek dışı ve eşit olmayan bir propaganda sayesinde aldığının altını çizen Erdem, “Propagandanın ne kadar etkili olduğu, Cumhurbaşkanı'nın her gün konuşmasından belli değil mi? Ak Parti’nin devlet imkânlarını, tanıtım çalışmalarında pervasız kullanması da eşitliğin kalmadığını göstermeye yeter' dedi.

"SEÇİMLER MEŞRU DEĞİL, SONUÇLARI TANIMIYORUM"

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin yasal ilkelere uyulmadan yapılmış, sonuçlarının yasal kurullarca irdelenmesi engellenmiş seçimler olduğunu vurgulayan Erdem, yazısını şöyle bitirdi:

“Bunlar meşru seçim değildir, bugünkü fiili durum ve yürütülen anlayış sürdükçe yapılacak hiçbir seçim de, 'eşit seçim’ olmayacaktır. Yurttaş olarak hiçbir şey değişmeden 'seçim sonucu’ olarak açıklanacak gayri meşru ilanları tanımayacağımı açıkça beyan ediyorum. Seçim denilecek oyunda ne oy veririm, ne de sonuçlarına saygı gösteririm.'

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir