darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Taş Yapı'nın hukuksuz otel inşaatı protesto edildi

Koşuyolu'nda eski Darüşşafaka arazisinde Taş Yapı tarafından yapılmak istenen otel inşaatı, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından protesto edildi. Kadıköy Belediyesi'nin verdiği imar izninin hukuka aykırı olduğunu belirten yurttaşlar, inşaata ilişkin açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunun iddialarını ispatladığını belirterek, inşaatın hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

Koşuyolu sakinlerinin basın açıklaması şu şekilde; 

Koşuyolu sakinleri olarak Taşyapı’nın Koşuyolunda eski Darüşşafaka arazisinde yaptığı otel inşaatına ilişkin açtığımız davada bilirkişi raporunu tebliğ aldık. Bilirkişi raporu bizim iddialarımızı ispatlamıştır. Kadıköy belediyesinin verdiği ruhsatın, imar izninin açıkça hukuka ve yasalara aykırı olduğunu tüm gerekçeleri ile tek tek saymıştır. Biz davayı açarken ruhsat iptali ile yürütmeyi durdurma talep etmiştik. Ancak mahkeme henüz yürütmeyi durdurma kararı vermemiştir. Taşyapı son sürat inşaata devam etmekte ve bir an önce bitirme telaşındadır. İnşaat hukuksuz bir şekilde başlamış ve devam etmektedir.

kosuyolu1.jpg

Bu inşaat Karacaahmet SİT alanı bitişiğinde , E-5 cepheli, tam altından metro geçen, İSKİ koruma bandı üzerinde ve koruma bandını inşaat alanına alan, tüp geçit çıkışının hemen önünde, kuşların göç yollarının tam üzerinde ( her sene göç zamanı leylekler ve diğer göçmen kuşlar tam bu istikametten uçarak Validebağ korusunda konaklamaktadır ), kısmen yeşil alan ve park alanında kalan bu inşaat alanı o bölgenin kaldıramayacağı ölçüde ve çeşitlilikte tehlikeli sonuçlara yol açacak ve yapı yoğunluğu oluşturacaktır. Kamuya terk edilmesi gereken alanlar bu özel şirkete tahsis edilmesi anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bölgede yaratacağı trafik yoğunluğu ise hem Kadıköy’ü hem Üsküdar’ı kilitleyecek niteliktedir. Koşuyolu halkını ise evine hapsedecektir. Bu çevrede oturan bizler için trafik, gürültü ve çevre kirliliği ile yaşamı çekilmez hale getirecektir. Sadece bizler için değil ölülerimizin yattığı SİT alanı olan Karacaahmet mezarlığını dahi tehdit etmektedir.

kosuyolu2.jpg

Kadıköy Belediyesi nazım imar planı değişiklikleri ve İBB nin nazım imar planına yaptığı plan notu değişikliği ile başlayan bu inşaat ile nazım imar plan bütünlüğünün bozulduğu, kamu yararının göz ardı edildiği açıktır. Ayrıca bu yolla oluşacak devasa yapı, çevredeki yapılaşma içinde gelecekte olumsuz emsal teşkil edecek ve bütün bir semtin giderek de İstanbul silüetinin bozulmasına yol açacaktır.

kosuyolu3.jpg

Biz Koşuyolu sakinleri ve İstanbullular olarak son derece önemli bir stratejik alan üzerine ( tüp geçit çıkışı, metro üzeri, dere koruma bandı alanında ve üzerinde, kısmen yeşil alan ve park alanında kalan, yer altı kat sınırlaması olmayan ve yer üstü çatı yükseklik sınırlaması olmayan ) kurulacak böylesine büyük yapı yoğunluğu getiren, imar planına, kanunlara , imar yönetmeliğine, şehircilik planlama ilkelerine aykırı bu yapının durdurulmasını ve ruhsatının iptal edilmesini istiyoruz. Özellikle Kadıköy Belediyesi ve İBB 'ye sesleniyoruz, hukuka aykırı bu yapıyı acilen durdurun. Bu konudaki tüm maddi ve manevi sorumluluk sizindir. Bununla ilgili hukuki adımlarımız olacaktır.

Koşuyolu sakinleri olarak hukuka güvenimiz tamdır, davanın sonuna kadar takipçisiyiz. Tek Koşuyolu var ve bozulmasını istemiyoruz.

Koşuyolu Çevre Gönüllüleri

İlgili Haberler

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!

Güncel

MEB raporu: Ezan okuma, Arapça bilgi, hafızlık ve din kitapları için 4 milyar 255 milyon TL harcandı

Güncel

İstanbul trafiğine maç düzenlemesi