unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tayvan gözünü Türkiye’ye dikti

Tayvan Büyükelçisi Yaser Cheng, Tayvan’ın 2015 yılında toplam 285 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve dünyada 18’inci sırada yer aldığını belirterek, “Aynı dönemde Türkiye’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamı ise 1 milyar 500 milyon dolardı' dedi.

Tayvan Büyükelçisi Yaser Cheng, önceki gün Taiwan Excellence Gaming Cup için Grand Hyatt’ta düzenlenen toplantıda Türkiye ve Tayvan arasındaki ticari ilişkiyi masaya yatırdı. Tayvan’ın Türkiye’yi stratejik ülke seçtiğini anlatan Cheng, ülkenin teknolojide anavatan olarak değerlendirilmesinde kritik rolün Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Merkezi’ne (TAITRA) ait olduğunu söyledi.

Küçük bir ülke olmalarına rağmen, teknolojiye yaptıkları yatırımla dünyanın teknoloji pazarıan yön verdiklerini anlatan Cheng, “Biz insan kaynağına çok önem veriyoruz. Bizimle işbirliği yapan ülkelerdeki insan kaynağına da çok önem veriyoruz. Türkiye ile de çok iyi ilişkilerimiz var. Türkiye’ye daha çok Tayvan vatandaşının gelmesini ve Türkiyeli öğrencilere burs vermeyi istiyoruz' dedi.

Cheng, TAITRA’nın 27 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiğini anlatarak, dünyaya cep telefonu, bilgisayar ve aksesuarları, dijital kameralar, kapalı devre kamera sistemleri, opto-elektronik görüntüleme sistemleri ve televizyon parçaları ihraç ettiklerini ifade etti ve şunları söyledi: “Tayvan 2015 yılında, toplam 285 milyar dolarlık ihracat yaptı ve dünya ihracat sıralamasında İsviçre’den sonra 18’inci sırada konumlandı. Ayrıca geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. ICT sektöründeki rakamımız ise 76 milyon dolar.' Türkiye pazarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Cheng, yakın zamanda Tayvanlı markaların Türkiye’ye yönelik yatırımlarının ağırlık kazanacağını, Tayvanlı markaların Türkiye’deki teknokentlere yatırım yapacağını söyledi.

Türkiye’de fabrika kurmayı planlıyoruz

Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi Direktörü Suna Chen ise Türkiye pazarında büyümek için e-sporu çok önemsediklerini, Türkiyeli oyunseverlere bu yoldan ulaşmayı hedeflediklerini anlatarak şöyle dedi: “13 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceğimiz Taiwan Excellence Gaming Cup Final müsabakası için hazırlıklarımızı tamamladık. Finali yaklaşık online ve offline olarak 300 bin e-spor tutkunu takip edecek.' Tayvanlı teknoloji firmalarının önümüzdeki dönemde Türkiye’de fabrika kurmayı planladığını açıklayan Chen, “Bizim teknoloji firmalarımız Türkiye’de başta e-spor dediğimiz online oyun sektöründe kullanılan teknoloji için yatırımda bulunuyor. Önümüzdeki senelerde ise büyük firmalar Türkiye’de fiili olarak yatırımda bulunacak. Çünkü Tayvan Türkiye’yi kendisini batıya açan bir kapı olarak görmeye başladı' açıklamasını yaptı.

Büyük final 13 Kasım’da

Tayvanlı 11 markanın da sponsor olduğu Taiwan Excellence Gaming Cup Finali, 13 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek. Finalde Supermassive ve HWA Gaming kozlarını paylaşacak. Bin 500 kişinin birebir olarak izleyeceği yarışmayı online mecralardan da 300 bin e-spor sever takip edecek. Şampiyon olan takıma 51 bin TL ödül verilecek. Toplam dağıtılacak ödül ise 80 bin TL’ye ulaşacak.Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı

Torba yasada bedelli dışında 3 sürpriz madde daha!

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

İlgili Haberler

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Japonya'dan dünyanın ilk banka temelli kripto para borsası

Ekonomi

Bedelli askerlik yapanlar tazminat alabilecek mi?

Ekonomi

Otomobil satışlarında Türkiye 4 basamak birden geriledi

Ekonomi

Albayrak: Vergi borçları için yeni yapılandırma planı yok

Ekonomi

SGK, artık denetlenemeyecek

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü belli oldu

Ekonomi

Sigara tiryakilerine kötü haber!

Ekonomi

Benzine gece yarısından sonra zam!

Ekonomi

IMF, Türkiye için büyüme beklentisini açıkladı

Ekonomi

DİSK-AR İşsizlik Raporu'nu açıkladı: TÜİK yalan mı söylüyor?