unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Teslim olmayan on binler Kartal'da buluştu

Mitingin sahne önünde "Teslim olmayacağız! Biz kazanacağız" pankartının açıldığı mitingde kitle "Teslim olmayacağız", "OHAL kaldırılsın, KHK'lar durdurulsun", "Laikliği kazanacağız", "Demokratik siyaset engellenemez", "Özgür basın susturulamaz", "Tecavüz suçtur, meşrulaştırılamaz", "Başkanlığa hayır", "Siyasi tutsaklara özgürlük", "Halkların iradesi teslim alınamaz" yazılı ortak dövizleri taşıdı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Tutuklu HDP Milletvekilleri ve Belediye Eş Başkanlarının fotoğraflarının da olduğu dövizleri taşıyan kitle sık sık "Faşizme karşı omuz omuza", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Direne direne kazanacağız", "Özgür basın susturulamaz", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Saray savaş, halklar barış istiyor", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları attı. Alanı dolduran kitle hep bir ağızdan "Egemenlere, tecavüzcülere, katillere, hırsızlara, baskılara, teslim olmayacağız" diye haykırdı.

Miting dünyanın dört bir yanında hayatını yitiren insanlar için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

BAŞ: UZUN BİR YÜRÜYÜŞ BAŞLATIYORUZ!

HAZİRAN adına konuşmayı Erkan Baş yaptı. Erkan Baş: 'Bugün burada uzun bir yürüyüş başlatıyoruz, seni padişah yaptırmayacağız, sana teslim olmayacağız!' dedi.

HDP MECLİS KARARINI AÇIKLADI

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, daha önce Meclis çalışmalarından çekilen HDP’nin kararını ilk kez açıkladı.

'DAHA ETKİN ŞEKİLDE YER ALMA KARARI ALDIK'

Erbaş açıklamasında “Eş başkanlarımız ve vekillerimiz rehin alındıktan sonra parlamentodan fiili çekilme kararı aldık. Fakat yoğun toplantılar sonrasında parlamentodaki çalışmalarda daha etkin şekilde yer alma kararı verdik' dedi.

Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sadece parlamentoda siyaset yapan bir parti değildir HDP Alanlarda da meydanlarda da yer alan partidir. Parlamentoyu bu hırsızlara bırakmak doğru olmazdı. Ülke tarihi çoğulcu bir yapıdır, farklılıklarımızla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Eş başkanlarımız tutuklanmadan önce pek çok gazete tv radyo kapatıldı. Özgür Gündem’i kapatanlar Cumhuriyet’e de el attı. Bütün muhalif kesimlere karşı saldırıların arttığı bir dönemdeyiz. OHAL şartlarında referandum yapılamaz fakat anlaşılıyor ki OHAL şartlarında yeni bir düzen getirecekler. AKP’ye karşı hepimizin kendisini gözden geçirmesi ve birlikte hareket etme şartlarını zorlaması gerekir. O yüzden parti olarak laik demokratik eşit yurttaşlıktan kadın özgürlüğünden yana ekoloji mücadelesi veren tüm demokratik güçlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Yerelde işbirliği ve güçbirliği yapmazsak merkezlerden konuşulanlar hayata geçmiyor. Bu nedenle bu miting İstanbul’da yeni bir düzenin başlangıcı olabilir. Yarından itibaren tüm sokaklarda eylemlerde güçbirliği yapalım. Bu şekilde kötü gidişi durdurabiliriz.'

k2-001.jpg

CHP YÖNETİMİ KATILMAMA KARARI ALDI!

CHP, Haziran Hareketi'nin Kartal'da düzenlediği "Teslim Olmayacağız" adlı mitinge katılmıyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, mitinge katılmama gerekçesi olarak,"Provokasyona açık bir ortamın oluşması" gösterildi. CHP yönetiminden mitinge katılım olmazken, CHP örgütlerinin mitinge katılımının serbest bırakılması sebebiyle, parti tabanından yoğun katılım gözlendi. 

MİTİNGE KATILANLAR!

"Teslim olmayacağız" mitingine  katılan  kurumlar şu şekilde: 78’liler Girişimi, BEKSAV, Çağrı Dergisi, Demokratik Alevi Derneği, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Çerkes Kongresi, Demokratik Halklar Köprüsü, Demokratik Hukukçular Platformu, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Demokratik Pomak Hareketi, Devrimci Dostluk Kültür Derneği, Devrimci Parti (DP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Doğu-Güney doğu Derneği Federasyonu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Engelliler Derneği, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Gökkuşağı Kadın Derneği, Hevi LGBTİ, İstanbul LGBTİ, İşçi Sözü, İşçilerin Sesi, Kaldıraç, KAOS GL, Kızıl Dayanışma, Konfederalîzma Ked A Demokratîk (KON-KED), Küresel Eylem Grubu (KEG), Munzur Koruma Kurulu, Nor Zartonk, Partizan, Politika Gazetesi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Süryani Topluluğu, Toplum Ve Kuram-Lêkolîn Û Xebatên Kurdî, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖP-G), Tüm-Köy-Sen, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi (YSGP),  Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Emek Partisi (EMEP), Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Kültür Derneği (AKD), TMMOB İKK, KESK Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, Alevi Federasyonu, Acıbadem Dayanışması, Kadın Partisi, Validebağ Savunması, Tekstil Sen, Limter İş, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kadıköy Kent Dayanışması, Kuzey Ormanları Savunması, Kolektif Yaşam İnisiyatifi, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Platformu, Gezi Gazileri Platformu, Projeniz Değiliz, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Maltepe Forumu, Kozyatağı Dayanışması, Direniş Forumu, Yoğurtçu Parkı Formu, Teori Politika, İşçi Sözü, İşçilerin Sesi, Cam Keramik İş, Çağrı, Adalar Savunması, Velider, Çekmeköy Dayanışması, Demokrat Ordulular Derneği, Divriği Kültür Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Sokak Kültür Derneği, HDK, HDP İstanbul İl Örgütü, Birleşik Haziran Hareketi (BHH), EMEP, EHP, Halkevleri, SGDF, Kaldıraç, EÖÇ, PDD, KÖZ, İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, SEP, Başlangıç, Umut-Sen, DevGüç, Dev-Lis, Emek Gençliği, DHF. Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da mitinge katılanlar arasında.

1-002.jpeg2-001.jpeg3.jpeg4.jpegÇok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Politika

'Adnan Oktar yıllarca şantaj yaptı'

Politika

Adalet Bakanlığı'ndan, CHP milletvekillerinin Eren Erdem ile görüşmesine ilişkin karar

Politika

Merdan Yanardağ: AKP iktidarı darbe içinde bir darbe gerçekleştirdi

Politika

Erdoğan yeni Danıştay üyelerini atadı

Politika

OHAL sonrası için yeni düzenlemeler: OHAL artık kalıcı!

Politika

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Politika

Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcıya tahliye!

Politika

İyi Partili vekillerin TBMM'deki görevleri belli oldu

Politika

Mimarlar Odası: Cumhuriyet kurumları kararnamelerle yok ediliyor

Politika

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı görevini devretti!

Politika

Terörle mücadeleye ilişkin teklif TBMM'de