Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

TGS: Metal işçilerinin yanındayız

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2 bin 200 işçinin, Bakanlar Kurulu kararıyla getirilen grev yasağını tanımayarak fabrikalarında sürdürdüğü grevi selamladı, “Metal işçilerinin yanındayız' açıklaması yaptı.

TGS’den yapılan açıklama şöyle:

Gazeteciler metal işçilerinin yanında

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 2 bin 200 işçinin 4 ilde kurulu 13 fabrikada başlattığı grev, Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 'milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu’ gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi. 18 Ocak’ta da yaklaşık 700 metal işçisinin Asil Çelik fabrikasında başlattığı grev ertelenmişti.

Bu grev erteleme kararlarının, aslında 'erteleme' değil, 'yasaklama' anlamına geldiği artık kamuoyunca da biliniyor. AKP hükümetinin, işçilerin en temel haklarından olan grev hakkını bu yolla gasp etmeyi alışkanlık haline getirdiği de… EMİS bünyesindeki fabrikalarda 20 Ocak’ta başlatılan ve aynı gün ertelenen metal grevi, AKP iktidarları döneminde yasaklanan 10’uncu grev.

Grev hakkı, geçmişi yüzyıllara dayanan, hem anayasal hem de evrensel bir haktır. Türkiye’de bu hakkın 'milli güvenlik’, 'genel sağlık’ gibi soyut gerekçelerle tamamen keyfi biçimde hükümet eliyle gasp edilmesi kabul edilemez!

Metal işçileri de bunu kabul etmedi ve “AKP’nin grev yasağını tanımıyoruz, greve devam ediyoruz' dedi. Haftasonu işbaşı yapmayan işçiler, bugün de grevin ilan edildiği fabrikalarda makineleri çalıştırmayarak grevi sürdürüyor. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda ise dayanışma eylemleri yapılıyor.

Metal işçilerinin almış olduğu bu karar tarihi bir karardır. Kavel greviyle Türkiye işçi sınıfına grev hakkını hediye eden metal işçisi, bu hakkın kullanılamaz hale getirilmesi karşısında bir kez daha elini taşın altına koymuş, üstelik OHAL koşullarında tüm riskleri göze alarak bu mücadeleyi başlatmıştır.

Bu noktada tüm emek ve demokrasi güçlerine, emek dostlarına düşen; yalnızca kendi talepleri için değil, hepimiz için bu mücadeleyi başlatan metal işçisini yalnız bırakmamak, bu mücadeleyi hep birlikte büyütmektir.

Bizler siyasi iktidarın baskısının en yoğun hissedildiği; işsizliğin, güvencesizliğin en yoğun olduğu medya sektöründe çalışan emekçiler olarak, metal işçilerinin yasaklara meydan okuyarak sürdürdüğü bu grevin, verdikleri onurlu mücadelenin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyor, emekçilerin grevlerini selamlıyoruz. Grevdeki işçilerle dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz.

İlgili Haberler

Güncel

Kadınlar eşi tarafından öldürülen Zahide Oğuz'un evinin önünde eylemdeydi

Güncel

Menemen halkı, kalker ocağını yendi

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi

Güncel

İnsani gelişmişlikte ilk üç ilçe CHP'den: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya

Güncel

Haliç'teki üç köprü bu gece trafiğe kapatılacak

Güncel

63 askere FETÖ'den tutuklama

Güncel

Taylandlı turisti taciz eden taksici tutuklandı

Güncel

Ankara Adliyesi önünde şüpheli paket paniği

Güncel

UBER Derneği'nden Taksiciler Derneği'ne suç duyurusu