darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

TKP 1920 isim değiştirdi 1920 TKP oldu!

Anayasa Mahkemesi, 'Türkiye Komünist Partisi 1920’ ve 'TKP 1920’ kısaltılmış ismine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin 22 Eylül 2016 tarihli sayısında yayımlamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Türkiye Komünist Partisi 1920' isminin ve “TKP 1920'kısaltılmış isminin karışıklığa yol açması nedeniyle hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden silinmesine karar verilmesini istemişti.

Odatv'den Şenol Çarık'nın haberne göre, Türkiye Komünist Partisi’nin 1993 yılında, Türkiye Komünist Partisi 1920’nin ise 2012 yılında kurulduğunu anımsatan Başsavcılık, partilerin isimlerinin karışıklığa mahal verecek bir şekilde kullanıldığını belirtmişti. Parti yönetimi ise başsavcılığın talebinin reddedilmesini istemişti.

TKP 1920 Kongresi 12 Kasım 2016’da Ankara’da toplanarak Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi. Kongrede; mahkemenin aldığı bu kararın evrensel hukuk ilkelerine aykırı, antidemokratik, örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı olduğu, gerekli hukuki, siyasi ve meşru mücadele yollarıyla AYM’nin ilgili kararının iptali için mücadele edileceği belirtildi. Partinin adının “Toplumcu Kurtuluş Partisi'; kısaltılmış isminin ise “1920 TKP' olması kararlaştırıldı.

TKP 1920’NİN KURULUŞ SÜRECİ

1996’da TBKP ve SBP süreçlerine muhalif olan grup TKP’li 10 Eylül dergisiyle birlikte muhalefet örmeye çalıştı. Ardından farklı çevrelerinde de birleşmesiyle, 1974’te TKP’nin yasal alanda sesini duyurmak için çıkarılan, ancak 12 Eylül döneminde kapatılan 'Ürün Sosyalist Dergi’ 1997’de yeniden yayınlanmaya başladı. Ürün çevresi ve tarihsel TKP’nin bazı üyelerinin oluşturduğu “Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor Girişimi'nce 7 Şubat 2012’de kuruldu.

Programında amacını şöyle belirtmektedir: “Türkiye kapitalist sınıfının iktidarına halkın demokratik iradesiyle son vermek; toplumun çok büyük çoğunluğunu oluşturan işçilerin, emekçilerin, bütün halkın öz iktidarı yoluyla kapitalist sömürüyü ortadan kaldırmak; toplumsal eşitlik, üretim araçlarının ortak mülkiyeti ve halkın kendi kendini yönetmesi ilkelerine dayalı sosyalist toplumu kurmak.'

Birleşik Haziran Hareketi (BHH)’nin bileşenlerinden olan parti, kısa bir süre önce bu hareketten ayrılmıştı. Yayınlanan bildiride Haziran Hareketi’ne yönelik şu eleştiriler yer aldı: “ABD’ye, NATO’ya, Amerikan bayrağı altında savaşmayı seçen şovenistlere karşı kesin tutum almaktan kaçındığı için halklarımızın birlikte yaşama iradesini çökerten, emekçi kitlelerin can güvenliğini ortadan kaldıran, halk kitlelerinin ülkemizin gerici bir iç savaşa sürüklenme kaygılarını derinleştiren katliamlar konusunda sesini yeterince yükseltemedi…'

İşte 1920 TKP'nin yeni logosu:

tkp(1).jpg

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler