darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

TOMA üreticisi Katmerciler karını yüzde 103 arttırdı

AKP eski İzmir milletvekili İsmail Katmerci ve ailesine ait Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR), 2015 yılı mali sonuçlarını açıkladı. Döviz kuru, küresel jeopolitik riskler ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durum nedeniyle Türk şirketleri sıkıntılı günler yaşarken, Katmerciler, 'tarihinin en iyi mali performansını’ ortaya koydu.

Hemen hemen tüm bilanço kalemlerinde çok ciddi artışlar elde eden şirket, konsolide gelirlerini yüzde 83 artışla 170 milyon liradan 310,6 milyon liraya yükseltti. Şirketin net kârı yüzde 103 artışla 9,1 milyon liradan 18,6 milyon liraya çıktı. Esas faaliyet kârında yüzde 153’lük artış elde eden şirket, 18 milyon lira olan faaliyet kârını 45,8 milyon liraya taşıdı. Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise yüzde 147 artışla 19,1 milyon liradan 47,3 milyon liraya yükseldi. Şirketin aktif toplamı da 212 milyon liradan 228,7 milyon lira seviyesine çıkarken, özvarlıkları da yüzde 44,5 oranında artarak 43,4 milyon liradan 62,7 milyon liraya yükseldi. Katmerciler’in 2015 yılında kâr marjlarında da belirgin bir gelişme yaşandı. Bir önceki yıla göre brüt kâr marjı yüzde 20’den yüzde 24’e, FAVÖK marjı yüze 11’den yüzde 15’e, net kâr marjı ise yüzde 5,4’ten yüzde 6’ya çıktı. Sektörünün en büyük ihracatçısı olarak ihracatçı kimliğini devam ettiren şirket 2015 yılında 43 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken TL bazında ihracat gelirleri yüzde 5,5 artarak 115,7 milyon lira oldu. Katmerciler mali sonuçlarında en dikkat çeken noktalardan birisi de döviz açık pozisyonundaki çarpıcı düşüş oldu. Şirketin 2014 yılında 28,5 milyon lira karşılığı olan döviz açık pozisyonu 2015 yılında 4,3 milyon liraya geriledi.

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ SAVUNMA SANAYİ'

2015 yılı mali sonuçlarını değerlendiren Katmerciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci, kuruluşunun 30’uncu yılında şirket tarihinin en iyi mali sonuçlarını açıkladıklarını belirterek, “Bu sonuçlarla çıtamızı yükselttik, kendi zirvemizi daha yukarı taşıdık' dedi.

Kârlılık başta olmak üzere tüm bilanço kalemlerinde ciddi artışlar elde ettiklerini vurgulayan Katmerci, yatırımcı ve hissedarların beklentilerinin üzerinde bir başarı yakalamış olmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Sürdürülebilirliği temel iş felsefesi olarak kabul ettiklerinin altını çizen Katmerci, “Her açıdan sağlam ve güçlü bir bilanço açıkladık. Her zaman söylediğimiz gibi, geniş ürün gamımızla, en hızlı, en iyi, en kaliteli üretimi yapan bir şirket olarak ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet gücümüzü daha da artırıyoruz. Şirketimiz için büyüme ve kârlılıkta yeni bir kulvar olma özelliği taşıyan savunma sanayine yönelik yatırımlarımız devam ediyor. Ağırlıklı olarak bu sektöre üretim yapmak üzere Ankara’da inşası devam etmekte olan ve tamamı özkaynaklardan finanse edilen yeni fabrikamızın kuruluş çalışmaları tamamlanmak üzere. Katma değeri yüksek ürünlerimiz için Avrupa’da pazar araştırmalarımız devam ediyor' diye konuştu.

İlgili Haberler

Ekonomi

TCMB'den döviz depo ihalesi açtı

Ekonomi

Vatandaş borçlanıyor: Temmuzda yapılan kartlı ödeme 74 milyar TL'ye yaklaştı

Ekonomi

Varank: 1,2 milyar liralık yeni destek programını devreye soktuk

Ekonomi

Garanti Bankası Genel Müdürü'nden 'ekonomi' değerlendirmesi

Ekonomi

TOBB ve TÜSİAD'dan ortak açıklama

Ekonomi

Dolar ve avroda son durum

Ekonomi

Firmalar ambalajlarını küçültüyor

Ekonomi

AKP Grup Başkanı: Doların bugünkü TL olarak karşılığı en fazla 4 liradır

Ekonomi

İ.Melih Baş | Faiz, enflasyon ve Merkez Bankası

Ekonomi

'TL krizinin ana mağdurları İspanyol ve Fransız bankaları olabilir'

Ekonomi

Borsa haftanın ilk iş gününü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, Halkbank yönetiminde