Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

Tophane'de kadınların sergisine gerici saldırı!

İstanbul Tophane’de 21 kadın sanatçının çalışmalarından oluşan 'Kuytu' sergisinin açılışı içki içildiği gerekçesiyle saldırıya uğradı.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre; İstanbul Tophane’de 21 kadın sanatçının çalışmalarından oluşan “Kuytu' sergisinin açılışı içki içildiği gerekçesiyle mahalleli olduğu söylenen bir grup tarafından saldırıya uğradı. Mahallede yaşadığını söyleyen 4-5 kişinin açılış sırasında alkol alan davetlilere saldırarak “Kadınlı erkekli mahallede içki içemezsiniz' dediği öne sürüldü. Saldırı sonrası serginin açılış kokteyline son verildi.

Çekilen görüntülerde sergiye gelen davetliler tehdit ediliyor ve “Hiç kimse burada kalmayacak, edepsizler. Burada durma! Lan i... , s... belanızı, şerefsiz, içip kafayı bulmuşsunuz, it, y... y... konuşma karşımda' gibi sözlerle küfür ve hakaretler ediliyor.

NELER YAŞANDI?

Serginin açılışını organize edenler arasında bulunan, aynı zamanda sergiye de eserleriyle katılan Vardal Caniş Su, yaşananları Evrensel'e anlattı: “21 kadın sanatçıdan çalışmalar aldık. Sergi alanının kürasyonunu yaptık. Sponsorlar bulduk, organizasyon oluşturuldu. Konumuz 'gece’ idi. Karanlıkta el fenerleri ile gezilen bir sergiydi. İsmine de bu yüzden 'Kuytu’ dedik. Mahalleli olduğunu söyleyen 4-5 kişinin, 'kadınlı erkekli içki’ içtiğimiz gerekçesiyle saldırısına maruz kaldık. Sokakta kadınlı erkekli şarap içtiğimiz için, küfürler yetmezmiş gibi fiziksel şiddete de maruz kaldık. Üzerimize yürüdüler, itiş kakış yaşandı. Araya girenler sayesinde şiddet dozu artmadı. Sokağı boşaltıp galerinin içine geçtik. Grubun sergi salonuna sıkışmaya çalışması öfkeyi durdurmaya yetmedi. Mahalleliye olan saygımızdan kepenkleri kapatıp, açılışı bitirdik. Sergi bir hafta daha devam edecek'

MAHALLELİ DEĞİL, ÖNLEM ALMAYANLAR TEDİRGİN EDİYOR
Su, sözlerine söyle devam etti: “Biz zaten böyle bir olayın yaşanabileceği tedirginliği ve olaysız çözeriz iyimserliği ile bu sergiyi açtık. Tophane’nin mahalle kültürünün bu tip organizasyonlar için uygun olmadığını daha önceki örneklerde görmüştük zaten. Beklenmeyen bir şey değildi. Tedirginliğin asıl sebebi aslında bizim için şu: Biz okuldan 3 arkadaş organize ettik bu sergiyi. 21 sanatçıdan her biri de destek verdi yapabilecekleri ne varsa. Ortak bir çalışma. Ama 21 kişilik bir yalnızlık var çünkü polisi aradığımızda koşullar gereği yalnızız. Ve kapatmamızın daha uygun olacağı söyleniyor. Mahalleliden ziyade, olası bir sorunda buna engel olacak kimsenin olmadığını ve dağılmamız gerektiğini biliyor olmak bizi tedirgin ediyor aslında.'

FARKLI TARİHLER BENZER SALDIRILAR

Tophane’de daha önce de benzer saldırılar yaşanmıştı. 21 Eylül 2010’da Tophane’de bulunan beş sanat galerisi 30’a yakın saldırgan tarafından basılmıştı. Etkinliklerde içki içildiğini ve mahallelinin bundan rahatsız olduğunu iddia ederek galerileri basan saldırganlar, resim ve fotoğraf sergilerinin açılışı için gelen sanatçılara ve davetlilere sopalarla ve biber gazı ile saldırmıştı.

2014 yılında da seçim çalışması yapan AKP’liler Cihangir’de bir gence saldırırken, 29 Haziran 2015’te yapılan Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı sonrasında da LGBTİ’lere saldırılmıştı.

Yine 2015’te Tophane’de birçok sanat galerisi “İçki içiliyor, mahalleli rahatsız' denilerek basılmıştı.

Geçtiğimiz haziran ayında da, Cihangir’de dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead için 'Velvet Indieground Records’ isimli mekanda düzenlenen etkinlikteki katılımcılara yönelik saldırıda çok sayıda kişi darbedilmiş, bir kişi de başına aldığı darbelerden ötürü yaralanmıştı. Saldırganlardan biri “Sizi içeride yakarız' diye etkinliğe katılanları tehdit etmişti.

İlgili Haberler

Güncel

'Kadının kocasını adıyla çağırması edepsizliktir'

Güncel

Yeni havalimanını yapan şirket: Mahvoluruz!

Güncel

Yeni İstanbul Havalimanı şantiye alanını su bastı!

Güncel

BUDO'dan yeni sefer iptalleri

Güncel

İstanbul'da fırtına nedeniyle bir gemi karaya oturdu!

Güncel

599 okul servisi trafikten men edildi

Güncel

Papağana şiddet uygulayan Murat Özdemir suç makinesi çıktı

Güncel

Elektronik kitap, gazete ve dergide KDV zammı

Güncel

'Allah için savaşa' deyip katlettiler! Maraş Katliamı üzerinden 40 yıl geçti...

Güncel

İBB yağışlara hazır değil mi? Sarıyer'de dere taştı, yollar trafiğe kapandı

Güncel

'Hızlı Trenlerin sinyalizasyon işleri başta olmak üzere 2 bine yakın proje sorunlu'

Güncel

Meteoroloji'nin dediği oldu...