Çok Okunanlar

'Komünist Başkan'dan adaylık açıklaması... Bakın nereden aday oldu!

Sabahattin Önkibar canlı yayında açıkladı! CHP'nin İstanbul adayı...

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Kaju krizi büyüyor! Ordu ile tehdit...

Ahmet Kural'ın 10 Kasım paylaşımına Atatürk'ün sözüyle tepki

Toplu taşıma araçlarına imdat butonu takılacak mı?

CHP  İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesinde,  "Özel Halk Otobüsleri, belediye otobüsleri, dolmuşlar ve diğer toplu taşıma araçlarında fiziksel saldırı, cinsel taciz ve tecavüz olaylarına karşı doğrudan güvenlik birimleriyle bağlantılı “imdat butonları' taktırılacak mı? Ve bu uygulamanın zorunlu kılınması sağlanacak mıdır?" diye sordu.

İşte Tanrıkulu'nun Başbakan'a konuyla ilgili yönelttiği sorular:

4 Ocak gecesi saat 23:30’da Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Özel Halk Otobüsü yolcusu 37 yaşındaki iki çocuk annesi S.’nin, otobüs şoförü tarafından tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştır. Tecavüze uğrayan ve özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapan S.’nin şikayeti sonucu 530 hat numaralı özel halk otobüsünün şoförü İbrahim T, gözaltına alınıp tutuklanmıştır. 

Bu bağlamda,

1.    Özel Halk Otobüsleri, belediye otobüsleri, dolmuşlar ve diğer toplu taşıma araçlarında fiziksel saldırı, cinsel taciz ve tecavüz olaylarına karşı doğrudan güvenlik birimleriyle bağlantılı “imdat butonları' taktırılacak mı? Ve bu uygulamanın zorunlu kılınması sağlanacak mıdır?

2.    Toplu taşıma araçlarında gerçekleşen saldırılara karşı tüm araçlarda 24 saat boyunca aktif olacak kamera sistemlerinin zorunla hale getirilmesi düşünülmekte midir?

3.    İki yıl önce dolmuş şoförü tarafından tecavüz edilip daha sonra vahşice katledilen Özgecan Aslan olayı tüm Türkiye’de infial yaratmıştı. Benzer olayların yaşanmaması için ne tür tedbirler alınmıştır? 

4.    2016 yılı boyunca özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri, şehirler arası otobüsler, gemiler, vapurlar, taksiler, dolmuşlar, tren, metro, metrobüs dahil toplu taşıma araçlarında toplam kaç fiziksel saldırı, cinsel taciz, tecavüz veya cinayet olayı gerçekleşmiştir? İllere göre dağılımı nedir?

5.    2015-2016 yılları arasında toplu taşıma araçlarında yaşanan cinsel taciz, tecavüz, fiziksel saldırı ve cinayetler hakkında toplam kaç kişi mağdur olmuş? İllere göre dağılımı nedir?

6.     Mağdurların kaçı kadın? Kaçı erkek? Kaçı çocuk? Kaçı yaşlıdır? İllere göre dağılımı nedir?

7.     Kaç saldırgan hakkında soruşturma başlatılmış? Kaç kişi gözaltına alınmış veya tutuklanmıştır? İllere göre dağılımı nedir?

İlgili Haberler

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi

Güncel

İnsani gelişmişlikte ilk üç ilçe CHP'den: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya

Güncel

Haliç'teki üç köprü bu gece trafiğe kapatılacak

Güncel

63 askere FETÖ'den tutuklama

Güncel

Taylandlı turisti taciz eden taksici tutuklandı

Güncel

Ankara Adliyesi önünde şüpheli paket paniği

Güncel

UBER Derneği'nden Taksiciler Derneği'ne suç duyurusu

Güncel

Cerablus'ta patlama: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İzmir'de göçmenlerin kurtarılma anı kameralara böyle yansıdı