darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Toplumdan gizli yapılan anayasa toplumsal sözleşme değil, gizli anlaşmadır'

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Bölgesel gelişmeler ve ekonomik kriz ortamında Başkanlık tartışmasının Türk lirasını daha çok değersizleştirdiğini söyleyen Bilgen, “Anayasa bir toplum sözleşmesidir. Bunu yenilemek, güncellemek, düzenlemek önemlidir ama toplum için yapılır. Ama bu toplumdan gizlenerek yapılıyorsa buna anayasa değil, gizli anlaşma denir' dedi.

İki partinin toplumdan gizleyerek Anayasa yapmasının bir tercih olduğunu belirten Bilgen, “12 Eylül anayasası nasıl yüzde 90 oylara rağmen tartışılıyorsa bu da tartışılacaktır' dedi.

'AKP'NİN AÇIKLAMALARI ANAYASAYA GÖRE SUÇTUR’

Metin açıklanmadan teklifin AKP  grubunda imzaya açılmasına da dikkat çeken Bilgen, “Hiç olmazsa, milletvekilleri kendi partililerine saygı için, bulundukları çatıya saygı için, hangi metne imza attıklarını açıklamalılar. Bu yaklaşımın kendisi halk iradesine saygısızlıktır. Hem AKP adına yapılan açıklamalar hem de grup başkanvekilinin açıklamaları doğrudan suç oluşturmaktadır. “Blok olarak evet oyu verilecek' açıklaması yürürlükteki anayasaya göre suçtur' uyarısı yaptı.

Mevcut anayasa yürürlükteyken, anayasal suç teşkil eden bu açıklamaların düzeltilmesini isteyen Bilgen, yoksa söz konusu ifadelerin Meclis’teki oylamalara gölge düşüreceğini, oylamayı şimdiden şaibeli hale getireceğini söyledi.

'REFERANDUM YA DA SEÇİM SANDIĞA GİDİP OY ATMAK DEĞİL, BİR SÜREÇTİR'

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın OHAL’de de referandum yapılabileceği açıklamasını eleştiren Bilgen, “Bunu normal görüyorlarsa, ya demokrasiden haberleri yok ya da bir tarih okumaları yok' dedi. Bilgen şunları söyledi:
“Referandum ya da seçim sabah sandığa gidip oy atmak değildir. Referandum, seçim bir süreçtir. İfade özgürlüğü var mı, toplanma özgürlüğü var mı? Demokratik tartışma süreci yaşanabilecek mi? Bizim milletvekillerimiz, akademisyenler, gazeteciler tutuklu. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri sınırsız şekilde yasaklanırken, “OHAL şartlarında referandum olabilir' demenin tutarlı hiçbir yanı olamaz.'

BELEDİYE ÇALIŞMALARININ KAYMAKAMA BAĞLANMASI

Bilgen, Diyarbakır’da kayyum atanan ilçe belediyelerinin çalışmalarının Kaymakam iznine bağlanmasını da, “Bu durum olsa olsa darbe hukukunun, darbe koşullarının sırf bir tek kişi için sürekli hale getirilmesidir. Buradan sağlıklı bir anayasa da, istikrar da, barış-huzur da çıkmaz' dedi. 

İlgili Haberler

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'nin kurucu üyesi istifa etti

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür