Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Toplumun geleceğini karartmak için ben de varım. Ve “Evet' diyorum

Sami GÜNAL

Ey Vatandaş,

Senin ve toplumun geleceğini karartmak için ben de varım. Ve “Evet' diyorum.

Hepimiz, toplumun iyiliği için neyin en iyi olacağını en iyi bilen değil miyiz? E hepimiz de birer anayasa hukuku profesörüyüz. Şimdiye kadar tüm yetkiler ve sayısal çoğunluk da elimizde olmadığı için toplumun iyiliğine bir şey yapamamıştık. İşimiz kaldı tek adamlığa. Bak o zaman toplum nasıl fişek gibi fırlayacak.

Biran için şöyle düşünelim mi? Parlamenter sistem de neydi ki, işin hakikati yine tek adamlık söz konusuydu, anlık olmuyordu da direktifle tek adamın dediği oylama gün kaybıyla oluyordu. 550 milletvekilini neden hazineye yük etmeye devam edelim, kalksın ortada desek o da değil sayı 600’e çıkartıldı.  

Aklı olanlar susmuş ağzı olanlar yine konuşuyor. Genel itibariyle parlamenter sistemdi, başkanlık-başkancılık sistemiydi, neydi ne değildi bu gibi heves alanında at koşturabilmek için kişide azcık hukuk nosyonunun olması gerek şarttır. Amma, tek adamlığın nereye varacağını, neye mal olacağını bilebilmek için anayasa profesörü olmaya gerek yok. Her söyledikleri demokratik öz itibariyle makbuldür. Tek adamcılığın reddini temellendirmek için de yazıyı tarihsel, sosyo psikolojik irdelemelerle doldurmaya da ihtiyaç yok.

Bu ciddi irdelemeleri başka bir yazı kapsamına bırakarak bize iyilik yapmak isteyenlere dönelim.

“Sıradan bir iyilik' yapmak için çok da üstün zekâlı olmaya gerek yoktur. İnsanın aklında zorunun olmaması yeterlidir. Tabii, iyiliğin temel taşının da vicdan olduğunu unutmayalım.

Pozitif manada toplumsal dinamikleri harekete geçirecek tutum ve davranışlar ise zekâ ister. Çevirelim bunu, iyi hareketler zekâ ister. Bir daha çevirelim, estetik ve sanat, yaratıcı zekâ ister.

Estetik ve sanat akla tabidir. Zekâ olmadan sanat olmaz. Toplumun bazı kesimindeki insanlar sanatsal ve estetik zekâdan doğal olarak yoksun olurlar. Demografik yapı çan eğrisi çizer, bunda garipsenecek bir durum yok. Zaten yaratıcı zekâ işine akılları ermediği için aklın ürünü olan yaratımlara karşı gelirler. Olmadı güzel dinimizi de çarpıtarak Allah’a şirk koşulduğunu dahi ileri sürerler. Neyse ki bilim ve sanattan anlayan değerli ilahiyatçılarımız da var; toplumu aydınlatmak için gereken cevabı veriyorlar. 

Popüler doyumsuzluğun değirmenine su taşıyan figürlerden olan bir top adamı ve onun şürekâsı henüz belirlenmemiş meçhul bir müstakbel başkanın adamları olarak “başkancı' halkoylaması için videolar çekmişler. Birbirlerine pas atıyorlarmış ki güya propagandik taktiklerle toplumun “her daim ucuz olan basitlikleri ve zekâ istemeyen oyunları' kolay algılayan/satın alan kesimlerini etkileyecekler sözde.

Bu sözde zekâ görüntüsü onların değil, taklitten ibarettir.

Olay şu:

Bundan iki üç sene öncesini hemen anımsayacaksınız. Yaz mevsimiydi. Hem mevsim şartlarına hem de duruma uygun bir espri geliştirildi dünya ünlüleri tarafından. Gerçekten zekâ ürünü harika bir yaratıcılıktı ve dünyayı etkisi altına almıştı. Yani özgündü ve başarıya ulaşmıştı.

Her şey, bir kova buzlu suyla ALS hastalığına meydan okuma şeklinde başlamıştı.

Neydi bu ALS?

Literatüre göz atmak şartıyla cevaplamadan önce rahatsızlığı görünür ve anlaşılır kılmak için hemen, tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşayan ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking’i anımsayalım.

Hastalık, kasların yeterli derecede beslenememesi nedeniyle kas erimesi şeklinde baş gösteriyor. ALS hastalığı bir sinir sistemi rahatsızlığı, kasları felç ediyor ve kişiyi yatalak yapıyor.

Bir kova buzlu su dökülmesinin sebebine gelince:

Mevsime ve duruma uygun espri geliştirildi demiştik. Şok soğukla birlikte kişi bir anlık kısmı felç yaşamış gibi oluyor. Haliyle bir kova buzlu suyu başından aşağı boca edenler ALS hastaları ile bir anlık da olsa empati yapmış, onları anlamış oluyorlar.

Bu tür çarpıcılıklar herhangi bir soruna karşı “farkındalık' oluşturmak için çok etkili ve kısa yol olarak görülür. Sosyal sorumluluk gönüllülüğü de diyebiliriz. Nitekim sosyal medya başından aşağı kova dolusu buz ya da soğuk su döken ünlülerin istilasına uğradı. Amaç hâsıl oldu.

Bir kova buzu içeren meydan okumaya göre teklifi alan kişi 24 saat içinde başından aşağı ya bir kova buz döküyor ya da Amerikan ALS derneğine bir miktar bağışta bulunuyorken, ünlüler hem maddi yardımda bulundular hem de bir kova buzu başlarından aşağı döktüler.

Basından öğrendiğimiz kadarıyla yalnızca 30 günlük bir sürede 100 milyon dolardan fazla para toplanmasını sağlayan kampanyadan elde edilen bu gelirin bir bölümü ALS hastalığı konusunda yürütülen çeşitli araştırmaları finanse etmek için kullanılmış.  Buna bağlı olarak yapılan araştırmada hastalıkla bağlantısı olan bir gen tespit edilmiş ve böylece tedavi yönteminin bulunmasına bir adım daha yaklaşılmış.

Ne diyorlardı?

“Ey falan ünlü arkadaşım, sana meydan okuyorum ve bu buz kovasını başımdan aşağı döküyorum…'

O falan arkadaş da ey bana meydan okuyan filan arkadaşım, restini gördüm ve ben de fiştan arkadaşıma aynı şekilde meydan okuyarak başıma buz kovasını geçiriyorum…

Bu meydan okumalar, zincirleme yol aldı gitti. Tabii bu arada bizdeki az medya maymununa az fırsat çıkmadı değil. Bu kampanyaya kimler katılmadı ki? Microsoft şirketinin kurucularından Bill Gates’den, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ten, ünlü oyuncular Hillary Swank ve Mickey Rourke'a kadar pek çok kişi bu akımın öncüsü oldu. E bu kadar popüler bir hareketin içine şöhret erimesi içinde olan bizim kimi medya maymunlarının da dalması kaçınılmazdı, olacak o kadar.

Görüleceği ve anlaşılacağı üzere bu “Ben 'Evet’ diyorum, sen ne diyorsun ahbabım!' milli ve orijinal değil. Yaratıcılıktan uzak ve yoksun. Kendi aklımızın ürünü değildir. Kökü ve patenti dışarıdadır.

Özgün bir savunma bile gerçekleştiremedikten sonra senin doğru dediğinin doğruluğuna nasıl inanacağım?

Topluma karşı yapacağınız, yaptığınız iyilik siz de kalsın.

Kimi tökezleyen top sektirsin kimi detone söz döktürsün.

İlgili Haberler

ABC Forum

ABC Forum | Mustafa İlker Gürkan | Andımız ve ulus sorunu

ABC Forum

ABC Forum | Şafak Yüca | Gelenekçi-Liberal Kalkınma Modeli: İnşaat

ABC Forum

Leyla Civil | 'Karanlık ve Mavi'

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Ali Koç başkan, peki şampiyon kim?

ABC Forum

Ali Koç FETÖ iddialarına cevap verdi

ABC Forum

Engeli nasıl aştık?

ABC Forum

Cumhurbaşkanlığı seçimleri aday kriterleri

ABC Forum

'Hesap vereceksin tetikçi Küçük'

ABC Forum

Şuraya Bir 'Afrin' Çizelim - “Bordo Bereliler 2 Afrin'

ABC Forum

Zübükler…