darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Torba yasadan rant çıktı

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası son torba yasada ranta dikkat çekti. Yasayla ilgili açıklama yapan oda "İstanbul’un Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde yer alan tüm mera, yaylak, kışlak gibi orta malları ranta ve talana açık hale getirildi" ifadeleriyle Türkiye'nin en büyük arazi rantının torba yasada gizlendiğini duyurdu. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nın açıklaması şu şekilde; 


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ARAZİ RANTI…
TORBA YASADA GİZLENDİ


Birkaç gün önce, 2016 yılının yeni torba yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 6704 sayılı Yasa’nın tam adı “65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'dur. 
Torba yasa 25 yaşa kadar GSS genel sağlık sigortası primlerinin silinmesinden zorunlu trafik sigortasına, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşasından 2016 yılında 15 bin polis alımına, terörizmin finansmanından Kanal İstanbul adıyla bilinen projeye kadar pek çok konuda düzenleme içeriyor. 
Türkiye’nin en büyük arazi rantı işte bu torba yasada gizlendi. İstanbul gibi dünya ölçeğindeki bir metropol, bu torba yasayla birlikte en bakir alanlarını ranta açarak geri dönülmesi zor bir felakete sürüklendi. 
Başta gelecek kuşaklar olmak üzere hepimiz için büyük öneme sahip meralarımızın ve toprak varlıklarımızın korunması amacıyla ve büyük uğraşlar sonucunda Mera Kanunu ve Toprak Koruma Kanunu yürürlüğe konulabilmişken, torba yasayla birlikte bu kanunlar devre dışı bırakılıp İstanbul’un Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde yer alan tüm mera, yaylak, kışlak gibi orta malları ranta ve talana açık hale getirildi. 
Orta malları olarak bilinen mera, yaylak, kışlak gibi taşınmazlar insanların yararlanabilmeleri için özel kanunlarla korunurlar. Bu taşınmazlar tapu kütüklerine tescil edilmezler, direkt halka mal edilmiş olduklarından özel sicil olarak ayrı tutulurlar. Bu nedenle tapu kütüğüne tescilli araziler gibi kolayca yağmalanamazlar. 
6704 sayılı Yasa’nın 13 üncü maddesiyle birlikte Mera Kanunu’na ek yapılıp, Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde kalan mera, yaylak ve kışlakların orta malı olma özellikleri resen ortadan kaldırılıyor, hazine adına tapu kütüklerine tescil edilmeleri sağlanıyor.
Böylece ekonomik, ekolojik yönden hiçbir bilimsel araştırmaya dayanmaksızın bu alanlar tescil edilip ve sonrasında da, satılabilir, imara açılabilir, imar uygulamasına tabi tutulabilir hale getirilmiş oluyorlar.
Aynı yasanın 7’inci, 8’inci ve 9’uncu maddeleriyle birlikte 3194 sayılı İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikle de, yeni adı suyolu olarak belirlenen Kanal İstanbul proje alanındaki rantsal dönüşüm hızlandırılmış oluyor.
Sözün özü, bu yeni yasal düzenleme sonucunda Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde kalan orta malı arazilerinin her biri, eski kullanıcılarından (İstanbullu’lardan) arındırılıp, yerli-yabancı zengin yeni sahipleri için imara açılıp, imar uygulamasına tabi tutulup tam bir rant uygulaması haline getirilmiş oluyorlar. 
Avrupa Yakası Proje Alanı içerisindeki hazine ve orta malı vasıflı arazilerin toplam büyüklüğü açıklandığı takdirde, rantın ne kadar büyük olduğu görülecektir. 
Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.


28.04.2016
Ertuğrul CANDAŞ
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı

İlgili Haberler

Ekonomi

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

Ekonomi

Dolar kuru bugün ne kadar?

Ekonomi

SGK'dan emekli ödemeleriyle ilgili açıklama

Ekonomi

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Ekonomi

Bakan Albayrak'tan 'vergi ödemeleri' açıklaması

Ekonomi

Piyasalar tatile girdi: TL'de zayıflık sürüyor

Ekonomi

Emeklilere maaş şoku!

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 'Katar'la anlaşma' açıklaması

Ekonomi

'Erdoğan, Apple mağazasına girse hayal kırıklığına uğrardı'

Ekonomi

Bankaların dış borçlanmada son rotası: Dayanak varlıklı programlar

Ekonomi

Pepsi, İsrail merkezli o şirketi 3,2 milyar dolara satın alıyor

Ekonomi

15 milyar dolarlık paketin ilk adımı atıldı